reklama

Spółdzielnia buduje bloki z malowniczym widokiem

Gospodarka, Wiadomości, 22.02.2022 18:00, eł
Ceny zaczynają się od 5,5 tys. zł brutto za m2.
Spółdzielnia buduje bloki z malowniczym widokiem
Zaledwie 5 minut jazdy samochodem od centrum Wadowic, ale w urokliwej wiejskiej scenerii powstają dwa nowe bloki wadowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Niełatwo jednak było doprowadzić do rozpoczęcia budowy. Najpierw jej plany wywołały protest okolicznych mieszkańców. Gdy ich działania spaliły na panewce, pojawiło się kolejne zagrożenie dla inwestycji...


Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wadowicach zakupiła pod jej realizację atrakcyjne działki u skrzyżowania ulic Wspólnej i Floriańskiej w Tomicach, częściowo porośnięte lasem, który po zakończeniu budowy ma tam pozostać. Wzburzenie mieszkańców wywołał nie tyle sam pomysł powstania bloków w tej zacisznej okolicy, co ich planowana wysokość.

Jak się bowiem okazało, w czasie prac nad nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Tomic, na wniosek spółdzielni władze tomickiej gminy zgodziły się wprowadzić na działkach inwestora odstępstwo od reguły obowiązującej w całej wsi. Ogranicza ona wysokość budynków mieszkalnych i mieszkaniowo-usługowych do 11,5 m, z jednym tylko wyjątkiem, dotyczącym właśnie terenu, na którym zaplanowano budowę bloków. Tam zabudowa może sięgać 16 m.


Gdy właściciele gruntów sąsiadujących z planowaną inwestycją dowiedzieli się o tym odstępstwie, napisali do samorządu pismo z żądaniem przywrócenia na tym obszarze takiej samej maksymalnej wysokości budynków mieszkalnych, jaka obowiązuje w całej miejscowości. Twierdzili bowiem, że obecność wysokich na 16 m bloków na zawsze zniszczy sielski charakter okolicy, a duża ilość nowych mieszkańców spowoduje znaczne zwiększenie ruchu samochodowego.

Obawiali się również, iż sąsiedztwo budynków wielorodzinnych obniży wartość ich działek. Protest nie przyniósł jednak żadnych rezultatów, ponieważ tomiczanie wszczęli go, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego był już uchwalony, a pozwolenie na budowę bloków zdążyło się uprawomocnić.


Realizacja inwestycji opóźniła się jednak z innych powodów niż działania prowadzone przez niezadowolonych mieszkańców Tomic. Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że wycofała się część osób chcących kupić mieszkania w nowych blokach. A już wcześniej nie było kompletu zainteresowanych. Ponieważ spółdzielnia buduje zawsze za pieniądze przyszłych właścicieli mieszkań, toteż malejąca ich liczba była dla niej sporym ciosem.

W końcu jednak inwestycja ruszyła. Jeden blok ma być gotowy już końcem tego roku, zaś drugi w marcu następnego. Wciąż jeszcze dostępne są mieszkania o powierzchni 56,5 oraz 75,5 m², każde z dużym balkonem. Z tych na piętrach można będzie podziwiać panoramę Beskidu Małego. Cena jednego metra kwadratowego zależy od wielkości mieszkania. W większym wynosi 5500 zł brutto, a w mniejszym 5650 zł brutto. Metr kwadratowy piwnicy kosztuje 600 zł brutto. Cena mieszkania obejmuje jedno miejsce parkingowe. Bloki będą ogrodzone, powstaną przy nich zieleńce i plac zabaw, zaś cały teren zostanie oświetlony.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy