reklama

Śmierdzący dym nad Andrychowem

, Gospodarka, Wiadomości, 28.04.2022 10:08,
Problem znany jest od lat i nic się nie zmienia.
Śmierdzący dym nad Andrychowem
W końcu się rozpogodziło i w czwartek (28.04) od rana w Andrychowie piękne niebo i słońce. Ale nie wszędzie - w rejonie ulicy Batorego i Przemysłowej od rana unoszą się kłęby duszącego dymu z kominów pobliskiej odlewni.

To już nie pierwszy raz. Mieszkańcy od lat skarżą się na ostry duszący, „metaliczny” dym wydobywający się z komina Andorii. Śmierdzi tam, gdzie akurat wiatr powieje. Raz na ulicy Przemysłowej, raz na Starowiejskiej, a innym razem w centrum miasta. Najgorzej mają osoby mieszkające najbliżej – przy ulicy Batorego. Czasami w słoneczny dzień mieszkańcy nie mogą nawet wyjść do ogródka, czy otworzyć okno, bo z powodu nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z zakładowego komina nie jest to przyjemne doznanie.

O tej sprawie regularnie piszemy od kilku lat. Raz nawet władze zakładu zapewniały za naszym pośrednictwem i uspokajały mieszkańców, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, a z komina wydobywa się nie dym, a... para wodna.

foto: nadesłane

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 17.05.2022 16:18

https://ekomalopolska.pl/app/ekointerwencja/index.html

FeelFree, 06.05.2022 11:44

https://bip.malopolska.pl/umandrychow,a,2093281,analiza-stanu-gospodarki-odpadami-komunalnymi-na-terenie-gminy-andrychow-za-2021-r.html?fbclid=IwAR3TtperS4T6BSNq5VCyLM2Ax9h56_G8bwt_-uCmEvG_dKCi-ZHUsv0K2Ow

FeelFree, 06.05.2022 08:09

Bardziej o to podsumowanie: "Nadzór może przecież udawać, że wierzy w kolejny program naprawy, a potem w jeszcze następny. Właściciel banku - póki były - wyciągał z niego krociowe zyski, ale nie można go przecież zmusić do pokrycia strat. Chyba, że pokryją je inne banki, a jak nie starczy, to zrzucą się na nie wszyscy Polacy." Przypomina mi to gminę Andrychów, zadłużaną coraz bardziej, pakowaną w różne dziwne i co najmniej dyskusyjne "inwestycje" nie służące wszystkim mieszkańcom płacącym podatki. A zadłużenie będzie oczywiście już obciążać wszystkich tu mieszkających, nie tych co już tu nie będą nawet wtedy mieszkać. Urząd Woj. jest w tym smutnym porównaniu trochę jak KNF, który niby nadzoruje, ale nic nie może lub nie chce zrobić... I dopóki jako społeczeństwo będziemy przyzwalali na bezkarność takich praktyk nadal nieliczni będą zaspokajać swoje rozbuchane potrzeby kosztem pozostałej części społeczeństwa. Będzie w tym mieście piękny "rynek", zagraniczny market, pokazowe ekobusy i kilka aut elektrycznych lub na wodór ładowanych bezpłatnie w okolicach urzędu miasta. A na wioskach stare disle, którymi pod groźbą kary nie będzie można wjechać do Strefy Czystego Transportu dla wybranych w centrum gminy, oraz bagienne lub szutrowe niby-drogi gminne. Tak jak teraz... multimedialne przystanki w pokazowych miejscach i rdzewiejące blachy po PKS-ie pamiętające PRL po wioskach.

Archanioł Michał, 05.05.2022 23:04

@FeelFree rozumiem :) interesuje kolegę "wziętka" z tych kokosów pozostałych z upadłych firm @Zakolog a propos czytał kolega https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-w-jaki-sposob-getin-zastawil-pulapke-na-polskie-banki,nId,6000561 niekoniecznie tutaj bo temat nośny dla nie czytających " Okręt flagowy Leszka Czarneckiego od kilku lat tonie." Od niego kupiliśmy "linie przesyłowe" upadającej firmy.

FeelFree, 05.05.2022 20:39

https://www.mamnewsa.pl/na-sygnale/byly-starosta-i-jego-zastepca-stana-przed-sadem-poszlo-o-solary

FeelFree, 05.05.2022 20:38

mnie zainspirował zarząd powiatu suskiego

Zakolog, 05.05.2022 18:05

@FeelFree - Tak przy okazji zainspirowałeś mnie tą pierwszą wklejką. Ze strony „Nowin” to sprostowanie nie jest jakimś wrodzonym lub nabytym altruizmem, musieli za przypisanie Tomusiowi kupna sieci dostać niezły spier...l. Chodzi o to, że tak zwane sieci przesyłowe są pojęciem czysto prawnym, definiowanym w prawie jako rzeczywiste urządzenia służące do przesyłu i służebność gruntowa nakazana przez prawo. Dodatkowo to pojęcie jest zawężone tylko do przypadku w którym te sieci spełniają przewidzianą w prawie swoją funkcję. Czyli nie można kupić sieci przesyłowych, kupić można jedynie ten złom który jest zakopany w gruncie lub wisi nad nim. Sieci można przejąć tylko w przypadku ich dalszego wykorzystania zgodnie z ich definicją. Jeśli nasz Mirku Nowaku zapłacił czyli zwrócił się do Tomusia o wygospodarowanie ponad 7 baniek i to w mechanizmie „kredytu” czyli de facto 14 baniek, to kupił kilka ton złomu lub szerzej nabył prawa zarządcze, które i tak są przewidziane prawem i mógł je nabyć tylko od byłego operatora działającego na tych sieciach. Idea Money w tym przypadku może być jedynie upoważnionym pełnomocnikiem handlowym i występować tylko w imieniu ECA. Reasumując Miruś zapłacił za kilka ton złomu wartość kilkaset razy przekraczającą jego wartość i prawdopodobnie w przyszłości będzie za to pierdzieć w pasiak. Dlatego przypisywanie przez Nowiny Tomkowi takiej głupoty musiało być sprostowane, co by się prokurator w przyszłości za bardzo nie pomylił. PS Wiem, że z punktu widzenia radnego Staszka ten wpis jest trochę zagmatwany, ale zawiłości prawne, można wyjaśnić jedynie w prawnym suahili.

FeelFree, 05.05.2022 16:32

Moim zdaniem niekoniecznie, po prostu powinien istnieć nakaz prawny aby odpowiednio dużymi literami na okładce zaznaczyć cel wydawania broszury. Np. "Nowiny Andrychowskie - miesięcznik PROPAGANDOWY władz lokalnych." Lub "Nowiny Andrychowskie - czytanie grozi bezmyślnym głosowaniem", względnie: "Nowiny... - pokolorujemy Twoją szarą, gminną rzeczywistość." lub: "Nowiny... - nie myśl, to męczy. Pomyślimy za Ciebie!" P.S. Czy nasi liderzy "ekologii" już wprowadzili w Andrychowie Strefę Czystego Transportu? Od wczoraj już można nawet dawać mandaty za brak stosownej naklejki...

Zakolog, 05.05.2022 16:14

@FeelFree - Jak nadal będziesz wklejał te wyjaśnienia naszego ministerstwa prawdy objawionej, to przewodniczący Roman, będzie musiał rozważyć sfinansowanie dodatku weekendowego do „Nowin” pod tytułem „Sprostowania”, wtedy w budżecie zostanie jedynie te 20 tysi miesięcznego uposażenia, bez funduszu na podróże służbowe.

FeelFree, 05.05.2022 15:50

@Zakolog - skoro szarpnąłeś się na "Nowiny", to może byłbyś w stanie wesprzeć nasz zdewastowany decyzjami wójtów i rady budżet gminy Andrychów kupując drewno z Pańskiej Góry? W całości oczywiście.

FeelFree, 05.05.2022 15:47

https://radioandrychow.pl/drewno-na-sprzedaz/

FeelFree, 05.05.2022 15:43

https://radioandrychow.pl/kto-podpisal-umowe/

Zakolog, 05.05.2022 14:54

@FeelFree - Dziś od niepamiętnych czasów kupiłem nasz lokalny wyrób redaktora Nycza, którego wydawcą jest Rada Gminy Andrychów. Po zapoznaniu się z przedstawianymi tam treściami przypominam, że wydawca również ponosi odpowiedzialność cywilną za ich publikację. Dlatego państwo radni Alicja Studniarz, Krzysztof Kubień, Wiesław Mikołajek, proszę o spowodowanie przynajmniej zamieszczenia sprostowania do artykułu redaktora Dyrlagi – Zakład zgazowywania odpadów – kolejny krok, w kontekście zawartym w nim faktów. Drugim artykułem mrożącym fakty jest wykwit zatytułowany Biurokratyczne schody do pałacu – w nim jako wydawca ocieracie się już Państwo o prawo karne. Ale mając na uwadze, iż współczesna pedagogika ma jeszcze swoje ograniczenia i brak odpowiednich narzędzi, rozumiem niewykonalność takiego zadania. Może się uda, iż urzędnicy Konserwatora Zabytów nie przeczytają ?

FeelFree, 05.05.2022 10:30

@Zakolog - demokracja cenzusowa jest ok, ale to nierealny obecnie pomysł i wyłącznie dywagacja wynikająca ze zrozumienia gdzie prowadzi brak sensownych kryteriów dla kandydatów do władz lokalnych. Ale niech chociaż kandydaci potrafią obsługiwać tablet do głosowania! I nie oddawajmy ani jednego głosu na ludzi uwiecznionych w katalogach IPN-u, ani na mieszkających lub powiązanych z innymi miastami, bo będą tu robić tylko "biznesy" zamiast dbać o WSZYSTKICH mieszkańców!

Zakolog, 01.05.2022 18:39

Kolego FeelFree wyczuwam silną sugestię, zmierzającą do wprowadzenia przy następnych wyborach, demokracji cenzusowej. Nie jest to nowe rozwiązanie, ponieważ nawet w republikańskiej Francji pana Bonapartego było kryterium majątkowe, a w południowych stanach Ameryki Północnej jeszcze na początku XX wieku, wolny obywatel o ciemniejszej karnacji, od komisji wyborczej otrzymywał tabliczkę z naniesionym na nią krótkim zdaniem do przeczytania. Jeśli jakimś cudem przeczytał to zdanie, odwracano tabliczkę i proszono o rozwiązanie dowolnego równania matematycznego. Ten zabieg z reguły wystarczał do wykreślenia wyborcy z listy uprawnionych do głosowania, według kryterium analfabetyzmu. Oczywiście współcześnie takie numery w przypadku czynnego prawa wyborczego nie przeszłyby, ale w przypadku biernego prawa mogłyby mieć bardzo pożyteczne znaczenie. Kandydatów na radnych można by prosić o wyjaśnienie np. teorii kosztów komparatywnych. Radni od Burmistrza, jako wybitni ekonomiści i to ekonomiści praktycy, zdaliby ten test śpiewająco, natomiast radny Kubień poległby jak kawka ze swoim backgroundem magistra AWF – u. Panie Romanie, może warto przygotować stosowne rozwiązanie prawne. Pan jako polonista w razie potrzeby wyjaśni kolegom znaczenie słowa komparatywny i ostatecznie uszlachetni następne wyniki wyborów.

FeelFree, 01.05.2022 10:09

@Zakolog - proponuję zbierać takie wpisy jak poniższy i przechowywać w bezpiecznym miejscu, można je będzie wykorzystać do przyrządzenia ciekawej literatury po dokonaniu się całego dywersyjnego (gospodarczego i politycznego) dzieła dokonanego na żywym organizmie tej gminy. Przychodzi mi do głowy tytuł: "Okiem Zakologa, czyli subiektywna historia Andrychowa trzeciego tysiąclecia. Upadek gminy w trzech kadencjach prozą pisany." Po opatrzeniu stosownym komentarzem pozycja powinna zostać wpisana na listę lektur obowiązkowych każdego przyszłego samorządowca, a zdanie testu z jej znajomości będzie warunkowało wpisanie obywatela na listę kandydatów na wójtów, burmistrzów i radnych w całej Polsce.

FeelFree, 01.05.2022 10:09

@Zakolog - proponuję zbierać takie wpisy jak poniższy i przechowywać w bezpiecznym miejscu, można je będzie wykorzystać do przyrządzenia ciekawej literatury po dokonaniu się całego dywersyjnego (gospodarczego i politycznego) dzieła dokonanego na żywym organizmie tej gminy. Przychodzi mi do głowy tytuł: "Okiem Zakologa, czyli subiektywna historia Andrychowa trzeciego tysiąclecia. Upadek gminy w trzech kadencjach prozą pisany." Po opatrzeniu stosownym komentarzem pozycja powinna zostać wpisana na listę lektur obowiązkowych każdego przyszłego samorządowca, a zdanie testu z jej znajomości będzie warunkowało wpisanie obywatela na listę kandydatów na wójtów, burmistrzów i radnych w całej Polsce.

Archanioł Michał, 30.04.2022 19:45

@Zakolog świetnie się czyta. Zewsząd bije PRAWDĄ :).

Zakolog, 30.04.2022 11:38

@Archanioł Michał - Właśnie za przyczynkiem tej powieści przedstawił kolega najważniejszy proces historyczny opisujący ostatnią dekadę miasteczka Andrychów. Niestety nie czytałem, jedynie przygotowując się do tego wpisu zapoznałem się z jej treścią. Obecnie czytam najnowsze dzieło pana Thomasa Piketty, będące kontynuacją jego światowego bestseleru. Nawet w celu poszerzenia swojej percepcji odbioru tej książki, zrujnowałem się na kilkudniową wycieczkę do wschodniej Anglii, i odwiedziłem jedno z najstarszych uniwersyteckich miast. Przy czym nie interesowały mnie jego symbole imperlialno kolonialnej przeszłości, tylko symbole przyszłej dominacji w postaci najnowszej architektury instytutów badawczo rozwojowych. Zwiedzając te gmachy miałem przekonanie, iż chodzę po współczesnej fabryce, służącej do przemysłowej produkcji wiedzy. Po tym wtręcie już przechodzę do naszego miasta. Uważam, że Andrychów w ostatnich 12-tu latach padł ofiarą zewnętrznego imperium kolonialnego i do dziś jest silnie eksploatowany. Zaczęło się dokładnie tak samo jak w XIX wieku, czyli od niewielkiej misji handlowej pod nazwą zakup Elektrociepłowni Andrychów. Kolonizatorzy już wtedy wiedzieli, aby stworzyć a następnie rozbudować rynek dla swojego towaru, muszę przejąć władzę polityczną i lokalną administracje. W tym celu musieli poszukać jakiegoś autochtona i zrobić z niego burmistrza, ale nawet tak proste zadanie, nie było proste, ponieważ znaleźć kogoś o odpowiednich cechach charakteru i podstawowych zasobach inteligencji okazała się bardzo trudne. Zdecydowali się na Tomusia, jego zaletą było powiązanie z Gminą poprzez jej zamieszkiwanie oraz odpowiadająca estetyce lokalnych gospodyń domowych prezentacja na plakacie wyborczym. Niestety z braku innych cech, po krótkiej próbie usamodzielnienia, zmuszeni byli Tomusia oddać pod nadzór oficera prowadzącego i w tym przypadku oszczędzili już na pozorach swojskości i sprowadzili do kolonii Mirusia. Od razu również przystąpili do monopolizacji rynku ciepłowniczego, próbując przejąć część należącą do ASM, likwidując kotłownie przy ul. Starowiejskiej, podłączając wszystko co było w zarządzie miasta do swojej sieci. W drugim etapie kreowali rozwój miasta pod swoje potrzeby, dlatego zamiast nowej hali sportowej powstał basen – basen zużywa kilkakrotnie więcej ciepła niż hala. Zainicjowali budowę strefy przemysłowej na koszt miasta, licząc na dużych nowych klientów, umożliwili bez kosztów przekształcenie planu zagospodarowania pod budowę galerii, wspomagając ją dodatkowo o infrastrukturę drogą i chroniąc przed budową ze środków inwestora koniecznego ronda. I byłby to klasyczny rozwój kolonialnych, gdyby nie aspiracje Tomusia i Mirusia, pierwszy poczuł się równy elicie kolonialnej i na własną rękę próbował dealu ze spadkobiercami andrychowskiego folwarku, ale kiedy zabrakło środków na obsługę kolonialnego kapitału musiał porzucić swoje miraże i zabezpieczyć kasę na wykup tegoż kapitału. Drugi natomiast próbując zabezpieczyć swoją przyszłość próbuje postawić na terenie kolonii spalarnie śmieci i czerpać z niej dożywotnią rentę. I to nie jest jeszcze koniec historii. Do proklamowania niepodległości jeszcze druga i kręta droga, która się skończy dopiero na stacji bankructwo.

jaskinek, 30.04.2022 09:06

Hm... .Czarno-szara para wodna!?Tego w gimnazjach nie uczyli :(

FeelFree, 30.04.2022 00:49

http://www.ekoportal.gov.pl/fileadmin/Ekoportal/Pozwolenia_zintegrowane/poradniki_branzowe/14._Najlepsze_Dostepne_Techniki__BAT__wytyczne_dla_branzy_odlewniczej.pdf

FeelFree, 30.04.2022 00:48

zarys składu chemicznego "pary wodnej" wydobywającej się z kominów odlewni w następnym linku, strona 166 chociażby...

Archanioł Michał, 29.04.2022 21:53

@FeelFree ciągle jednak myślę , że nie ma się czego obawiać w związku z wyziewami, jeśli już to ze stratami finansowymi przy "wałkowaniu tematu".

Archanioł Michał, 29.04.2022 21:51

Zupełnie z "innej beczki". Na Diunie * podobno jest taki koleś co to ZBANKRUTOWAŁ. Ale włodarze postanowili "zabezpieczyć" usługi , które świadczył. Zatem kupują u bankruta węgiel po to by on rekami włodarzy palił w jego NIEEKOLOGICZNYCH piecach ( dlatego podobno zbankrutował) i jak już zarobi na marży na węglu to jeszcze zarabia na marży tego co z niego powstaje, bo SPRZEDAJE włodarzą energie. Ci są zmuszeni odsprzedawać ją innym ze stratą. Kopci, zarabia a podobno zbankrutował. @Zakolog czytał to kolega ? *Diuna fajna gmina w południowej Polsce.

FeelFree, 29.04.2022 18:43

oshin22 - dron straży miejskiej tam nie może polecieć, bo „para wodna” by go uszkodziła, poza tym dron jest „na mieszkańców”, a nie do ścigania „dobroczynnej” dla gminy odlewni, to szeregowych mieszkańców ma życzenie karać władza, a nie kapitalistycznych właścicieli zakładu, dbających aby biznes się kręcił. Prędzej przyniesie skutek korespondencja z wiatrem aby wiał inną stronę, niż z właścicielami o zaprzestanie emisji…

FeelFree, 29.04.2022 18:19

taka sama para wodna będzie się wydobywać według zapewnień tego samego wójta ze spalarni… proponuję iść powąchać już dzisiaj, aby przy wyborach dobrze pamiętać zapach tej „pary”

FeelFree, 29.04.2022 18:19

taka sama para wodna będzie się wydobywać według zapewnień tego samego wójta ze spalarni… proponuję iść powąchać już dzisiaj, aby przy wyborach dobrze pamiętać zapach tej „pary”

FeelFree, 29.04.2022 18:19

taka sama para wodna będzie się wydobywać według zapewnień tego samego wójta ze spalarni… proponuję iść powąchać już dzisiaj, aby przy wyborach dobrze pamiętać zapach tej „pary”

FeelFree, 29.04.2022 18:18

taka sama para wodna będzie się wydobywać według zapewnień tego samego wójta ze spalarni… proponuję iść powąchać już dzisiaj, aby przy wyborach dobrze pamiętać zapach tej „pary”

FeelFree, 29.04.2022 18:18

taka sama para wodna będzie się wydobywać według zapewnień tego samego wójta ze spalarni… proponuję iść powąchać już dzisiaj, aby przy wyborach dobrze pamiętać zapach tej „pary”

oshin22, 28.04.2022 12:47

A czy Straż Miejska poleciała tam "swoim" dronem czy tylko mieszkańców umie gnębić ?