reklama

Samorządowcy za powstaniem dwóch nowych dróg do Krakowa i do autostrady A4

, Gospodarka, Wiadomości, 10.03.2021 18:45, PG
Jednak na razie wszystko jest w powijakach.
Samorządowcy za powstaniem dwóch nowych dróg do Krakowa i do autostrady A4

Podczas niedawnej sesji powiatowej w Wadowicach radni poprali petycją o rozpoczęcie działań w sprawie powstania nowej drogi wojewódzkiej łączącej drogę krajową nr 44 z drogą krajową nr 52.

Petycję podpisało ponad 400 mieszkańców Skawiny.

Droga miałaby być przedłużeniem obecnej obwodnicy Skawiny a jej część maiłaby przebiegać przez powiat wadowicki a konkretniej przez Kalwarię Zebrzydowską. Pomysł połączenia tych dróg istnieje już od wielu lat. Jej przebieg zawarty jest nawet w planie zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego przyjętym w 2018 roku.

Droga usprawniłaby ruch pomiędzy Wadowicami a Krakowem a także dojazd na lotnisko Kraków – Balice. Ograniczyłoby to też ruch lokalny i odciążyłoby takie miejscowości jak: Sosnowice, Przytkowice i Zebrzydowice. Poprawiłoby to bezpieczeństwo mieszkańców i zwiększyłoby atrakcyjność terenów inwestycyjnych wzdłuż nowej drogi.

W uzasadnieniu petycji czytamy, że argumentem, jaki przemawia za koniecznością powstania takiej drogi są planowane na 2023 rok Igrzyska Europejskie, które odbędą się na terenie kilku miast Małopolski – oprócz Krakowa również m.in. w Myślenicach i Zakopanem.

Niedawno też władze samorządowe gmin: Spytkowice, Zator, Alwernia i Babcie upominały się o budową nowego połączenia drogowego Zator – Spytkowice – Alwernia oraz przeprawy mostowej przez rzekę Wisłę. To tzw. droga północna, prowadząca w kierunku autostrady A4.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego do końca roku obiecał opracować "studium lokalizacyjno-funkcjonalne rozwoju układu drogowego dla Małopolskie zachodniej", a jednym z jego elementów będzie analiza zasadności budowy połączenia drogi nr 28 z autostradą A4.

Dzięki temu będzie można podjąć dalsze kroki co do realizacji pomysłu tej drogi.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

oshin22, 11.03.2021 07:15

Urząd ma zamiar wziąć się za to żeby pomyśleć jak obiecać kiedy będzie mogło być.... To jest dość prosta zależność i nawet środnio rozgarnięty urzędnik to wymyśli. JAK JEST INFRASTRUKTURA - drogi dojazdy to transport może dowieść towary i może powstawać nowy biznes. Dlaczego MASPEX przeniósł się do Zatora ? Bo podatki niższe i infrastruktura lepsza - bliżej do autostrady ! A przejazd 52ka do KR to zawsze pełne emocji wydarzenie. A to TIR pod wiaduktem albo drapie się od górke a to szaleńcy wyprzedzający na podwójnej ciągłej przy wzniesieniu a to niebiescy w krzakach... i już po 1h 40m przejedziesz 60km. Bosko !