reklama
reklama

Sąd oddalił skargi na Beskidzką Drogę Integracyjną, ale kasy na budowę drogi i tak nie ma

Gospodarka, Wiadomości, 16.01.2020 16:10, red
Ciąg dalszy sprawy.
Sąd oddalił skargi na Beskidzką Drogę Integracyjną, ale kasy na budowę drogi i tak nie ma
Jak już informowaliśmy 16 stycznia Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrywał skargi dwóch stowarzyszeń na tzw. decyzję środowiskową wydaną dla Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, czyli planowaną do budowy nową drogę krajową Bielsko-Biała - podkrakowski Głogoczów.

Skargi złożyły stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice” z Wadowic oraz Górnośląskie Towarzystwo Przyrodnicze im. A. Czudka z Katowic. złożyli skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Wiadomo, że sąd oddalił te skargi, ale sprawa nie jest jeszcze ostateczna. Były burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski już zapowiada, że od decyzji sądu złoży w imieniu stowarzyszenia z Wadowic odwołanie.

- Decyzji (środowiskowej) zarzuciliśmy liczne uchybienia prawne, a celem skargi było zmuszenie GDDKiA Kraków do zaprojektowania przebiegu drogi, który będzie korzystny dla mieszkańców i nie zniszczy naszych najcenniejszych przyrodniczo terenów rekreacyjnych. Choć wiadomo, że droga w najbliższych latach nie ma szans powstać (brak pieniędzy), to GDDKiA wciąż woli forsować swój szkodliwy pomysł, który oznacza setki wyburzeń i utratę przez Wadowice szans na rozwój jako miasta turystycznego. Sąd do naszych argumentów w ustnym, lakonicznym uzasadnieniu się nie odniósł. Poczekamy więc na uzasadnienie pisemne i będziemy o interes Wadowic walczyć w II instancji - zapowiedział Mateusz Klinowski.

Rzeczywiście na budowę BDI rząd nie ma pieniędzy. Obiecuje je dopiero w "nowej perspektywie finansowej".

- Przedmiotowa inwestycja znajduje się na liście zadań planowanych do realizacji w ramach Programu jednakże jest poza limitem finansowym. Pomimo działań resortu infrastruktury, które doprowadziły do zwiększenia limitu finansowego (ustalanego w 2015 r.) ze 107 mld zł do 142,2 mld zł, nie jest obecnie możliwe zrealizowanie wszystkich zawartych w Programie inwestycji w obecnej perspektywie finansowej.

Podkreślam, że budowa drogi ekspresowej S52 jest uważana przez resort infrastruktury jako konieczna. Jednakże ograniczenia finansowe oraz stan przygotowania do realizacji powodują, że jest ona traktowana jako jeden z priorytetów na kolejny okres programowania, który rozpocznie się w 2021 roku - poinformował niedawno Rafał Weber z ministerstwa infrastruktury,
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy