Są pieniądze na renowację i konserwację zabytkowej dzwonnnicy

, Gospodarka, Wiadomości, 31.07.2020 09:00, PG
Po remoncie dzwonnica wróci do Roczyn.
Są pieniądze na renowację i konserwację zabytkowej dzwonnnicy

Po tym jak w 2018 roku zdewastowano dzwonnicę w Roczynach, gmina postanowiła ją rozebrać, wyremontować i przenieść w inne miejsce – na cmentarz w Roczynach.

Do tego zadania wybrano Zakład Gospodarki Komunalnej, który zdemontował dzwonnicę i przeniósł ją do swojej siedziby na ul. Batorego. Konstrukcja przechowywano jest tam do tej pory i przez kryzys energetyczny oraz pandemię chyba trochę o niej zapomniano.

Jednak podczas czwartkowej (30.07.) sesji Rady, radni przeznaczyli 50 tys. zł na renowację i konserwację zabytkowej dzwonnicy w Roczynach. Po modernizacji będzie można ją umieścić na cmentarzu w Rocznych.

Dzwonnica stała przy ulicy Szkolnej, naprzeciwko szkoły w Roczynach k. Andrychowa. Została wybudowana w 1807 roku przez mieszkańców Roczyn i Brzezinki. Służyła do ogłaszania alarmu podczas pożarów i różnych kataklizmów. W 1916 roku dzwon zrabowali Austriacy, jego replikę odlano dopiero w roku 1927. Dzwonnica przetrwała dwie wojny światowe.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 31.07.2020 10:58

Szanowni Nauczyciele ! Jesteście Państwo jedyną klasą społeczną w naszej Gminie, która rozumie ideę opieki nad obiektami wspólnej nam kultury materialnej i potraficie, nie zważając na lichość Waszych pensji wprowadzać ją w życie. Bardzo dziękujemy za ten dar, umożliwiający restaurację dzwonnicy, bez którego ta niechybnie uległaby zatraceniu. W tej laudacji, nie sposób pominąć wkładu burmistrza Żaka, który w elegancki i jakże wrażliwy sposób, administracyjnie zorganizował Wam zbiórkę pieniędzy oraz tytaniczną pracę intelektualną naszych Radnych, niestety przy wyraźnej obstrukcji tych troglodytów, czyli radnej Studniarz i radnego Kubienia, którzy ze wszystkich sił chcieli uniemożliwić przekazania Waszych pieniędzy na ten szczytny cel. Wasza szlachetna postawa pozwala z nadzieją patrzeć na zbliżający się remont pałacu Bobrowskich i Wasze uczestnictwo w roli głównych fundatorów. Jeszcze raz wyrazy wdzięczności !