reklama

Rząd w końcu zajmie się nieczynną elektrownią w Świnnej Porębie

, Gospodarka, Wiadomości, 22.03.2018 09:30, red
Było otwarcie dla telewizji, ale problemy nadal nie są rozwiązane.
Rząd w końcu zajmie się nieczynną elektrownią w Świnnej Porębie
Wielki zbiornik w Świnnej Porębie to nie tylko jezioro i zapora, ale przede wszystkim elektrownia na zaporze, która ma olbrzymią moc i mogłaby produkować energię elektryczną. Problem w tym, że choć zapora została już w ub. roku otwarta przez ówczesną premier Beatę Szydło, to elektrownia ciągle nie działa. Rząd bowiem ciągle nie przyjął stosownej nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, de facto więc nie można sprzedawać „zielonej energii” z elektrowni w Świnnej Porębie.

Jakby tego było mało, zamontowane już kilka lat temu urządzenia w elektrowni jeszcze nie pracowały pełną parą, a już w grudniu 2017 roku utraciły gwarancję. - To niewiarygodne marnotrawienie publicznych pieniędzy – mówią okoliczni mieszkańcy.

Po interwencja mediów, w końcu w tej sprawie przemówił przedstawiciel rządu.


- Naszą ambicją jest, by elektrownia wodna Świnna Poręba ruszyła do końca tego roku - powiedział w środę (21.03) w Sejmie wiceminister Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Zielona energia pochodząca z tej elektrowni, nie może być sprzedawana na aukcjach OZE, bo przepisy stanowią, że do aukcji przystąpić mogą siłownie, których urządzenia nie mogą być starsze niż 48 miesięcy. Tymczasem w przypadku elektrowni Świnna Poręba urządzenia straciły gwarancje w grudniu 2017 r. Witkowski powiedział, że uruchomienie elektrowni może nastąpić "za kilka miesięcy". - Naszą ambicją jest by stało się to do końca roku - mówił.

Jak mówił Witkowski, by elektrownia wodna na zbiorniku Świnna Poręba mogła zacząć produkować energię elektryczną - potrzebna jest nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Na początku marca rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Regulacje - jak zapewnia - mają się przyczynić do lepszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii i wypełnienia międzynarodowych zobowiązań. Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że uruchomienie aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł (OZE) będzie możliwe w tym roku, niezwłocznie po wejściu w życie nowelizacji ustawy o OZE.

Elektrownia wodna Świnna Poręba ma mieć moc 4,6 MW.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 23.03.2018 20:48

"Teraz widać jak władza się przejmuje ochroną środowiska"..................Naszą ambicją jest, by elektrownia wodna Świnna Poręba ruszyła do końca tego roku - powiedział w środę (21.03) w Sejmie wiceminister Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski."..................... No widać :-)