reklama

Ruszyła budowa łącznicy kolejowej, skróci się czas przejazdu do Krakowa

Gospodarka, Wiadomości, 03.07.2022 13:54,
Ta inwestycja ma zwiększyć atrakcyjność linii kolejowej Kraków – Bielsko-Biała.
Ruszyła budowa łącznicy kolejowej, skróci się czas przejazdu do Krakowa
W Kalwarii Zebrzydowskiej ruszyła budowa łącznicy kolejowej.

- To rozwiązanie które wyeliminuje konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. Możliwy będzie bezpośredni przejazd pociągów na trasie Kraków – Bielsko-Biała - Kraków. Budowa łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej usprawni ruch kolejowy i pozwoli skrócić nawet o blisko 15 minut czas jazdy pociągiem z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej - informuje w komunikacie prasowym PKP PLK.


Łącznica kolejowa, czyli nowy odcinek toru o długości blisko 500 m, połączy dwie istniejące zelektryfikowane linie kolejowe: nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała.

Wybudowany zostanie prawie półkilometrowy nasyp kolejowy, na którym zaplanowano tor, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Ponadto, w ramach tej inwestycji wybudowana zostanie: sieć trakcyjna, infrastruktura energetyczna i teletechniczna oraz dwa nowe przepusty kolejowe. W miejscu połączenia łącznicy z linią Skawina – Żywiec wykonana również rozbudowa mostu kolejowego.

Obecnie, w Kalwarii Zebrzydowskiej prowadzone są m.in. roboty ziemne i wykopy pod obiekty inżynieryjne. Za półtora miesiąca rozpoczną się zasadnicze roboty budowlane, wymagające zmian w organizacji ruchu pociągów na liniach kolejowych nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała Główna. Oddanie łącznicy kolejowej do eksploatacji planowane jest w rozkładzie jazdy 2023/2024.

Koszt inwestycji - 23 mln zł netto.

- Łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej, zwiększy atrakcyjność linii Kraków – Bielsko-Biała. Na trasie, PLK zrealizowały już prace między Wadowicami a Andrychowem i poprawiły komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Dostęp do kolei zwiększył nowy przystanek Osiedle Podhalanin a także zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Przebudowa 12 km torów wraz z siecią trakcyjną oraz blisko 30 przejazdów kolejowo-drogowych na odcinku Wadowice – Andrychów umożliwi pod koniec br. podniesienie prędkości pociągów, miejscami z 40 do 80 km /h. Pociągi pojadą sprawniej, o kilkanaście minut skróci się czas jazdy z Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona do Wadowic i Andrychowa. Możliwości lepszych podróży zapewnia także wybudowana mijanka w Barwałdzie Średnim i przystanek w dogodniejszej lokalizacji. Od 12 czerwca br., dwa nowe perony zwiększają dostępność i ułatwiają obsługę podróżnych. Mijankę - dodatkowy tor mogą już uwzględniać przewoźnicy w planowaniu połączeń kolejowych z Krakowa na Podbeskidzie - mówi Dorota Szalacha, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.źródło: PKP PLK

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

oshin22, 04.07.2022 11:18

Jazda pociągiem do KR będzie miła sens tylko wówczas, gdy będzie krótsza od jazdy samochodem o 5 rano. Jeśli do Bielska - 36km z A-wa m "Strzała Podbeskidzia" mknęła godzinę a do KR łącznie się jechało ponad 2h to nie dziwię się że (prawie) nikt tym nie jeździł i ostatecznie ktoś podjął decyzję aby te połączenia likwidować. PKP miało i ma teraz niepowtarzalną szansę (bo nie będzie BDI) aby przejąć pasażerów na trasie BB- KR lub nawet dalej - ale musi być SZYBCIEJ. Ostatnio jechałem ze Skawiny do KR Główny (18km) 15-17min w klimatyzowanym, cichym pociągu za 6,50zł i punktualnie ! Oby tak było u nas ;-)

little k, 03.07.2022 22:23

czyli chcąc jechać na Kraków trzeba będzie wiedzieć skąd jedzie pociąg i na której stacji się pojawić