reklama

Rozliczają burmistrza z dużej inwestycji

Gospodarka, Wiadomości, 09.06.2022 09:55, eł
Prace wykończeniowe pochłoną jeszcze więcej pieniędzy niż sama budowa.
Rozliczają burmistrza z dużej inwestycji

Gdy po raz pierwszy burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala wspominał o planach budowy Podbabiogórskiego Centrum Kultury, snuł mrzonki, że obiekt ten będzie dla jego miasta tym, czym wieża Eiffla dla Paryża. Budynek rzeczywiście wyróżnia się na tle architektury Makowa, choć niekoniecznie przykuwa uwagę w takim stopniu, jak symbol stolicy Francji.

Budowa Podbabiogórskiego Centrum Kultury przy ulicy Jodłowej w Makowie Podhalańskim rozpoczęła się ponad trzy lata temu, a projekt budynku powstał już w 2017 roku. Obecnie pozostały do wykonania głównie prace wykończeniowe w jego wnętrzach.

Obiekt ma prostą, minimalistyczną bryłę, niewiele odbiegającą od najzwyklejszego prostopadłościanu. Główną jego ozdobą jest przeszklona część elewacji południowo-zachodniej, przewidziana jako zwierciadło odbijające góry. Jak wiele podobnych inwestycji w innych gminach, również i ta wzbudzała niemałe kontrowersje. Sporo osób uważało bowiem, że budowa takiego obiektu to niepotrzebny zbytek.

Ostatnio dwie radne makowskiej gminy – Dorota Kaczmarczyk i Małgorzata Fidelus-Sroka skierowały do burmistrza Makowa Podhalańskiego interpelację z pytaniami o dotychczasowe koszty budowy obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu i ścieżką rowerową. Dociekały, jaka część wydatkowanych kwot pochodziła z budżetu gminy, a ile wyniosły środki zewnętrzne pozyskane na realizację inwestycji. Zapytały również, ile pochłoną prace, które pozostały jeszcze do przeprowadzenia.

Z odpowiedzi, której udzielił im burmistrz Paweł Sala wynika, że w minionych latach gmina pozyskała na budowę Podbabiogórskiego Centrum Kultury niespełna 580 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tymczasem wszystkie dotychczasowe koszty, łącznie z pieniędzmi przeznaczonymi na dokumentację projektową, przekroczyły 4,5 mln zł.

Okazuje się jednak, że realizacja kolejnego etapu prac będzie jeszcze bardziej kosztowna od samej budowy obiektu! Na ten rok w budżecie gminy zabezpieczono na ten cel ponad 5,9 mln zł, z czego 4,5 mln zł stanowić będą środki z Rządowego Funduszu Polski Ład.


Foto: UM w Makowie Podhalańskim

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy