reklama

Ranigast wycofany ze sprzedaży

, Gospodarka, Wiadomości, 29.10.2019 13:35,
Popularne produkty lecznicze wycofane ze sprzedaży.
Ranigast wycofany ze sprzedaży
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu produktów leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum. Na liście znajdują się między innymi Ranigast Max, Ranigast Fast oraz Ranigast Pro - leki na zgagę.

Komunikat w tej sprawie zamieściły na swojej stronie GIF a także Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 r serii produktów zawierających substancję czynną Ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA:
  • Ranigast Pro, 75 mg, tabletki powlekane
  • Ranigast, 0,5 mg/ml, roztwór do infuzji
  • Ranigast, 150 mg, tabletki powlekane
  • Ranigast Fast, 150 mg, tabletki musujące
  • Ranigast Max, 150 mg, tabletki powlekane

Numery wycofywanych serii zawarte są w załącznikach.

Przyczyną wycofania jest potwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego limitu N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w seriach substancji czynnej Ranitidinum zastosowanej do wytworzenia w/w produktów,

Kierując się troską o pacjenta i biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia NDMA w samych produktach, Polpharma wystąpiła z samodzielnym wnioskiem do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wycofanie produktów z obrotu. W dniu 28 października 2019 GIF wydał decyzje o numerach 71/WC/2019, 72/WC/2019, 73/WC/2019, 74/WC/2019, 75/WC/2019, które stanowią formalną podstawę wycofania.

W przypadku pytań od pacjentów, prosimy o kontakt z Działem Bezpieczeństwa Farmakoterapii i Informacji Medycznej. Informacji udzielamy od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 pod nr tel. +48 22 364 61 00. Można również skierować zapytania drogą elektroniczną poprzez formularz kontaktowy, wybierając w polu adresata: Zapytania medyczne.

- czytamy na stronie Polpharmy SA

foto: Archiwum

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

aleocochodzi, 29.10.2019 19:04

Wszystkie tzw. leki na zgagę powinny być wycofane. Niedouki przepisują inhibitory pompy protonowej nawet dzieciom. Gdyby GIS naprawdę działał a nie brał w łapę to wycofanoby całe to gó..o z aptek a przede wszystkim szczepionki. Zostałyby zioła, witaminy, mikroelementy i proste podstawowe substancje chemiczne.