reklama

Radny zarzucił burmistrzowi oszukiwanie mieszkańców

, Gospodarka, Wiadomości, 12.01.2022 13:41, eł

Poszło o wzrost opłat za śmieci.

Radny zarzucił burmistrzowi oszukiwanie mieszkańców

Sesja, na której radni gminy Wadowice podjęli uchwałę o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, był krótka, ale burzliwa. Znaczna większość samorządowców nie miała jednak nic przeciwko podniesieniu stawek.

- W marcu bodajże wrzucał Pan na swojego Facebooka informację o tym, że otrzymał Pan ponad trzy miliony dotacji na zakup śmieciarek i nie będzie Pan podnosił stawek mieszkańcom, ponieważ powoła Pan gminną spółkę do odbioru odpadów. W związku z tym popierający Pana radni przeznaczyli w budżecie 500 tysięcy złotych na remont siedziby tej spółki na ulicy Fabrycznej. Mówiłem wtedy, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto, bo ta spółka nigdy nie powstanie. Gdzie są zakupione śmieciarki? Gdzie jest Pana spółka i dlaczego nie podejmuje dzisiaj odbioru odpadów, tylko – używając Pana języka – z "chciwym" Empolem się Pan dogadał? – pytał burmistrza radny Mateusz Klinowski, zarzucając mu oszukanie mieszkańców.

Na te pytania nie otrzymał konkretnej odpowiedzi, choć kilkukrotnie do nich powracał. Burmistrz Bartosz Kaliński zapewnił natomiast, że kolejny rok z rzędu gmina Wadowice ma jedną z najniższych stawek za odbiór odpadów w powiecie wadowickim. - Niższą ma tylko gmina Lanckorona – podkreślił. - Chciałem też zwrócić Państwa uwagę, skąd się bierze dynamika wzrostu opłat za śmieci. Strumienia odpadów, który obecnie jest produkowany przez mieszkańców, w żaden sposób nie można porównać do tego, który był wytwarzany dwa, a tym bardziej pięć lat temu. Tych śmieci po prostu rokrocznie oddawanych jest coraz więcej, dlatego że konsumpcja wzrosła.

O wysokości opłat, które mają obowiązywać w gminie Wadowice od początku lutego, pisaliśmy już wczoraj (11 stycznia). Tak, jak podawaliśmy, miesięczna opłata od jednej osoby zamieszkującej nieruchomość podskoczy do 22,50 zł. Jeśli jednak domowników jest więcej niż czworo, to stawka za piątego i każdego kolejnego wyniesie 18 zł. W przypadku, gdy rodzina miga się od obowiązku segregowania odpadów, opłata będzie znacznie wyższa – aż 67,50 zł. Nie zmieni się ustalona pod koniec 2020 roku zniżka za kompostownik. Nadal ma wynosić 8 zł od nieruchomości.

Dobra wiadomość jest taka, że za rok raczej nie dojdzie do kolejnej podwyżki, bowiem umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zawarta została ze spółką Empol na trzy lata. Stawki skalkulowano w taki sposób, że jeżeli czynniki przyjęte do ich wyliczenia nie zmienią się diametralnie, opłaty będą mogły pozostać na tym samym poziomie przez większość tego czasu. Najprawdopodobniej jednak zmienią się w roku 2024

Za podniesieniem stawek do wymienionych powyżej wysokości zagłosowało piętnaścioro radnych, dwóch było przeciwnych, a czterech wstrzymało się od głosu.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bot, 13.01.2022 20:56

https://dorzeczy.pl/ekonomia/250906/sejm-przeglosowal-tarcze-antyinflacyjna-20.html

bot, 13.01.2022 20:56

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/tusk-wykr%C4%99ca%C5%82-si%C4%99-magicznym-guzikiem-rz%C4%85d-zp-obni%C5%BCa-vat/ar-AASxv5M?li=BBr5KbO

FeelFree, 13.01.2022 11:29

@andrychowianin1 - to źle zrozumiałem, ale jeszcze sprawdzę, natomiast rok temu w Andrychowie była inna obniżka, wiele osób kupiło kompostownik, a w tym roku obniżono ulgę. To jest robienie swoich pracodawców i wyborców w przysłowiowe "bambuko". Więc nie zmienia to zupełnie faktu, że ŻAK MUSI ODEJŚĆ, niech sobie powójtują razem z wice w innej gminie, to byłoby cenne doświadczenie dla wszystkich. Może Oświęcim? ŻAK MUSI ODEJŚĆ

Skalpel, 13.01.2022 08:44

Cwany politykier podnosi opłaty po wyborach , żeby później (przed wyborami) chwalić się małymi podwyżkami, a kwota całej kadencji wychodzi większa.

Skalpel, 13.01.2022 08:40

@andrychowianin1 porównaj opłaty z ostatnich pięciu lat to zobaczysz ile nadpłacili andrychowianie.

andrychowianin1, 13.01.2022 08:06

Poprawka: W Wadowicach 8 zł za nieruchomość, w Andrychowie 2 zł od osoby. Raczej mniej więcej to samo

andrychowianin1, 13.01.2022 07:37

W Wadowicach 4 zł za nieruchomość, w Andrychowie 4 zł od osoby. Raczej mniej więcej to samo

FeelFree, 12.01.2022 18:43

Zniżka "za kompostownik" w Andrychowie jest 4 RAZY niższa niż Wadowicach. Oraz jest 2 RAZY niższa niż rok temu. Skoro w Wadowicach zarzucają wójtowi oszukiwanie mieszkańców, to co zarzucić w Andrychowie wójtowi Żakowi ?

Burakz wiejskiej , 12.01.2022 16:52

czyżby ten niejaki klinowski był z pisuaru ? to by wyjaśniało kłamstwa