reklama

Radni wydłużyli termin na wymianę najgorszych pieców

, Gospodarka, Wiadomości, 27.09.2022 06:30, red
Sprawa wzbudzała ostatnio spore kontrowersje.
Radni wydłużyli termin na wymianę najgorszych pieców
W 2017 roku radni Sejmiku Małopolskiego przyjęli tzw. uchwałę antysmogową. Przewiduje ona, że do końca tego roku z małopolskich domów powinni zniknąć piece, w których można palić wszystko, tzw. kopciuchy.


Problem w tym, że choć w ostatnich latach mieszkańcy wymienili wiele tysięcy kotłów, ale nie wszyscy. Wiadomo, że w całym województwie do wymiany pozostaje jeszcze ok. 100 tys. kopciuchów. Małopolskie władze nie potrafiły w ostatnich latach pomóc rodzinom na tyle, aby wymieniały piece. Poza tym każdy kto wymieniał piec korzystając z dofinansowania wie, jaka biurokracja jest tym związana, a dotacje często dla uboższych rodzin były mimo wszystko zbyt niskie.

Dlatego rządzący województwem PiS postanowił przesunąć termin na wymianę pieców.

Decyzja w tej sprawie została podjęta w poniedziałek (26.09) wieczorem po 10 godzinach obrad radnych wojewódzkich w Krakowie. Radni przegłosowali przedłużenie możliwości używania kopciuchów na terenie województwa małopolskiego - nie o rok, a aż do 30 kwietnia 2024 roku, czyli o dwa sezony grzewcze. Za było było 25 radnych z PiS i PSL, a przeciw 11 z Platformy Obywatelskiej.

Radni wydłużenie terminu tłumaczyli m.in. konicznością pomocy mieszkańcom w przetrwaniu zimy. Przeciwnicy argumentowali, że w ten sposób pogrzebane zostaną szanse na czyste powietrze.

Tak radni cieszyli się po przegłosowaniu zmiany.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 27.09.2022 12:25

Nie wiem, czy mam rację, i czy nawet mi zależy ją mieć... raczej każdy ma swoją, zależy jakie mamy źródło ciepła, szukam wyjścia, zastanawiam się. Chciałem tylko podkreślić, że ktoś kto zainwestował w "ekologiczny" kocioł kondensacyjny, tak jak nakłaniały struktury państwa na różne sposoby, może się czuć oszukany. Podobnie jak Ci co wymienili kotły na bardziej ekologiczne. Odpukać, mogą zostać na lodzie i mrozie. Tak do kitu jeszcze nie było w kwestii ogrzewania domów i mieszkań, kompletna destabilizacja, wiadomo trwa wojna. Ale jedno jest pewne: wystarczyła jedna decyzja polityczna i węgiel nie kosztowałby po 3000 za tonę i byłby dostępny: wstrzymać eksport węgla energetycznego. Nie zrobiono tego, spółki/kopalnie wykorzystują sytuację do zarabiania pieniędzy sprzedając nadal za granicę, a w związku z deficytem węgla w kraju ta cena jest jaka jest. Co PiS robi z krajem to jedno, ale co ludzie pozwalają sobie robić ze swoim mózgiem PiS-owi i urzędnikom to inny temat. Suma dramatów...

tomekх, 27.09.2022 12:07

Dokładnie ! węgiel jest najgorszy ! nie to co ekogroszek albo Rosyjski gaz z Niemiec. Co ci pisiowcy zrobili z tym krajem że za ich władzy pali się węglem w piecach.

andrychowianin1, 27.09.2022 11:47

Masz rację najlepsze bo na najdroższe paliwo na świecie ...... co ci pisowcy zrobili z tym krajem

FeelFree, 27.09.2022 08:38

Te "najgorsze" piece, są teraz jakby trochę wręcz "najlepsze". Bo nawet jak braknie węgla to można w nich palić wieloma paliwami alternatywnymi; i legalnymi i nielegalnymi; i szkodliwymi i w miarę eko. Najgorzej to mieć teraz jako jedyne źródło ciepła kocioł kondensacyjny, jak zakręcą gaz to niby czym się ogrzać? Z honorem, zgodnie z prawem i ekologiczne zamarznąć ? "Farelką" 100 czy 200 metrów kwadratowych ogrzać ? .... zwłaszcza jak kominki są już nielegalne/zakazane/nieekologiczne/do użytku w niektóre dni niepotrzebne skreślić, a część domów ich nie ma. A drewno ma być sezonowane co najmniej dwa lata. W tym samym czasie drewno pierwszej klasy Polska sprzedaje do palenia w niemieckich kominkach, tam nagle wszystko jest eko i legalne. Taką struktury państwowe prowadziły/prowadzą politykę... absurdy biurokracji.

tomekх, 27.09.2022 06:56

100% ankietowanych uważa że tylko PAN Donald może rozwiązać wszystkie nasze problemy, a jak będzie jakiś problem to Niemcy nam pomogą tak jak pomagają Ukrainie.

tomekx, 27.09.2022 06:22

63,6 proc. ankietowanych uważa, że państwo nie rozwiązuje sprawnie kryzysu energetycznego – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

tomekx, 27.09.2022 06:19

Państwo PIS = państwo z tektury.Ustanawiają prawo po to żeby je zmieniać i łamać