reklama
reklama

Radni przegłosowali podwyżkę. A ulgi, o którą wnioskowała część z nich, nie będzie

Gospodarka, Wiadomości, 24.11.2022 19:22, eł

Nie pomogły prośby i nalegania.

Radni przegłosowali podwyżkę. A ulgi, o którą wnioskowała część z nich, nie będzie

O tym, o ile wzrosną stawki podatku od nieruchomości w gminie Andrychów już pisaliśmy. Ale zawsze istniała nikła szansa na to, że radni nie zgodzą się na proponowaną podwyżkę. Jeden głos „przeciw” całkowicie zmieniłby wynik głosowania. Tak się jednak nie stało... To bynajmniej nie jest nic nowego w tym samorządzie. Wiele głosowań kończy się takim samym stosunkiem głosów.

Jak podawaliśmy tutaj, w projekcie uchwały w sprawie podatku od nieruchomości przewidziano podwyżki sięgające nawet 20 i więcej procent, choć nie w przypadku wszystkich stawek aż tak wysokie. Dzisiaj (24 listopada) radni obradowali nad tym, czy wprowadzić je w proponowanej wysokości.

- Jeden z ważnych samorządowców w jakimś towarzystwie stwierdził, cytuję: „Jak będę chciał, to oni przegłosują nawet zaćmienie słońca”. Szanowni państwo, niezależnie od tego, czy się lubimy, czy nie, prosiłbym, aby pomyśleć chociaż raz o tych, którzy za fanaberie burmistrza, nietrafione inwestycje, wręcz niegospodarność będą musieli zapłacić. Ja się nie zgadzam, by obciążać tym mieszkańców. Ponieważ to już kolejny raz, gdy, jak powiedział radny Andrzej Powroźnik, zaczynany od góry, a teraz sięgamy do kieszeni podatników – takimi słowami rozpoczął dyskusję radny Krzysztof Kubień.

Jakub Guzdek nawiązał do podwyżki stawki podatku od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, która ma podskoczyć z 22,10 zł do 24 zł. - W gminie Wieprz za analogiczną pozycję jest stawka 17,67 zł. Ja się obawiam tego, że tam uciekną nasi przedsiębiorcy, bo już uciekają. A my na tej podwyżce stracimy, zamiast zyskać. Bo tu nie działa taki prosty mechanizm, jak w przypadku budynków mieszkalnych, że damy złotówkę albo 80 groszy i mieszkaniec nie ma wyjścia, musi tyle zapłacić. Przedsiębiorcy mają wybór – powiedział.

- Pan burmistrz przed wyborami stawał przed mieszkańcami, mówiąc, ze gmina nie podnosi podatków. Oczywiście, on tego nie robi, to wasze rączki unoszą się do góry. Opodatkowaliście już wszystko: piwnice, strychy, stodoły. Co by tu jeszcze... opodatkować? Mam pomysł – zostały balkony, tarasy i altany grillowe, a być może jeszcze szamba. Tak że, szanowni państwo, pochylcie się nad tym, na pewno mieszkańcy wam podziękują – ironizował Wiesław Mikołajek.

Dyskusja trwała jeszcze długo, ale niczego nie zmieniła. Jedenaścioro radnych zagłosowało za podniesieniem stawek do poziomu ustalonego w projekcie uchwały, a dziesięcioro było przeciwnych. Poniżej podajemy imienny wynik głosowania.


Po raz kolejny nie doszło do uchwalenia ulgi od stodół, o co od jakiegoś czasu zabiega część radnych (pisaliśmy o tym między innymi tutaj). Pierwszy projekt uchwały w tej sprawie, którego autorem był Jakub Guzdek, został wycofany z porządku obrad na wniosek przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Babskiego. Drugi, przygotowany przez tego samego radnego, nie trafił pod obrady ani na poprzedniej, ani na dzisiejszej sesji. Za pierwszym razem dlatego, że zabrakło pisemnej opinii burmistrza w tej sprawie. Dzisiaj nie został wprowadzony do porządku obrad najwyraźniej tylko z tego powodu, że był temu przeciwny Roman Babski.

- Po odrzuceniu pierwotnego pańskiego projektu, z mojej strony padło zapewnienie, że jeszcze w tym roku powstanie inny projekt uchwały w tej samej sprawie, który będziemy procedować. I on się pojawi, w związku z tym nie uznałem za stosowne odrzucanie po raz drugi pańskiego projektu, który de facto różnił się od pierwszego tylko sformułowaniami redakcyjnymi – wyjaśnił przewodniczący.

Jakub Guzdek złożył w tej sytuacji wniosek formalny o wprowadzenie jego projektu do porządku obrad, ale poparło go tylko ośmioro radnych. Dziesięć osób było przeciwnych, jedna wstrzymała się od głosu, a dwóch brakowało w tym czasie na sali obrad. Oto, kto jak głosował:


Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 28.11.2022 10:29

@FeelFree - Mem super ! Szczególnie motyw zaćmienia, jako mit założycielski imperium jedenastu niepokalanych myślą bojowników o wolność i demokrację w gminie Andrychów.

FeelFree, 27.11.2022 16:41

https://www.filemail.com/d/sbliicqigpajrfj

FeelFree, 27.11.2022 16:31

@Zakolog - no i się zaczęło, niepotrzebnie chyba tego maila kiedyś tu udostępniłem... Dla kolegi pytam, czy taki mem jest przyszłościowy, bo świeczki produkuje i szuka zbytu

Zakolog, 27.11.2022 15:19

@FeelFree- No to wtopa ! Ja się na hinduizmie znam tak samo jak Staszek z Ewą na prawie samorządowym, to znaczy wiem, co to jest traktat Manusmryti, tak jak Oni wiedzą kogo się mają słuchać, ale to wszystko. Aha proszę podziękuj koleżance za graficzne przedstawienie gminnych problemów. ;-)

FeelFree, 27.11.2022 12:24

(-‿◦)

FeelFree, 27.11.2022 12:23

Natomiast jeśli chodzi o grę językowo-skojarzeniową, nieświadomość zbiorową itd. to jest to chyba znacznie bardziej skomplikowane. No bo kantyzm-Kali-kalizm... to jeszcze nadążam... ale przecież Kali to pogromczyni demonów, SIŁ ZŁA... władczyni śmierci, czasu i cholera wie czego tam mrocznego jeszcze... I co teraz? Co na to Twoja "licentia poetica"?

FeelFree, 27.11.2022 12:19

https://memy.pl/q/1bjAdxW1EM

FeelFree, 27.11.2022 12:18

@Zakolog - aha, przypomniało mi się, że z kolei koleżanka z Malickiej też coś mi przysłała, no to też wklejam. Nie rozumiem o co jej chodzi, no ale jak z Malickiej to pewnie Ty będziesz wiedział...

FeelFree, 27.11.2022 12:16

https://www.youtube.com/watch?v=64i3oVFxJIM&ab_channel=AgoraMuzyka

FeelFree, 27.11.2022 12:15

@Zakolog - a propos dworu to przesyłam filmik - kolega wczoraj mnie prosił żebym to w końcu wkleił, bo on nie ma kanta... przepraszam konta. No to wklejam.

Zakolog, 27.11.2022 11:25

@FeelFree - Należy uważać, szczególnie na dworze króla Tomasza, gdzie jego dworzanie notorycznie mylą kantowski imperatyw kategoryczny – „Postępuj zawsze tak, jakbyś chciał, aby intencja twej woli stała się prawem powszechnym” z wielkim przesłaniem wybitnego prawodawcy Kalego ! Podaję za Henrykiem Sienkiewiczem uznanym znawcą duszy polskiej - „Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy, to jest zły uczynek. Dobry, to jak Kali zabrać komu krowy”. Zauważ Kant – Kali, kantyzm – kalizm, jak w tym słynnym protestanckim dowcipie wyjaśniającym etymologię zwrotu Hokus – pokus, przynajmniej według słownika etymologicznego Friedricha Klugego.

FeelFree, 26.11.2022 23:28

@Zakolog - trzeba uważać co się pisze... niepotrzebnie z tym kantyzmem wyjechałem. Właśnie doszedłem do przerażającej myśli, że jeszcze ktoś mógłby pomyśleć, że to ma jakiś związek z kantowaniem...

Archanioł Michał, 25.11.2022 21:51

@FeelFree opisywanie faktów, formę pozostawmy autorowi, nie jest defetyzmem jeno POWINNOŚCIĄ ;). Kolega czytam ma dystans do siebie. Jakby brak jednego elementu - UŚMIECHU. Nie żeby od razu szelmo-kpiarskiego, takiego zwykłego zadowolenia z tego ŁEZ PADOŁU. @Zakolog ymmd.

FeelFree, 25.11.2022 21:02

@Zakolog - oj nie ułatwiasz... defetyzm siejesz jeno: „Bądź dobrej myśli, bo po co być złej?” S.L.

Zakolog, 25.11.2022 14:34

@FeelFree - kantyzmu – przecież to mogą przeczytać dzieci, a nawet radny Staszek ! Dla Staszka to już lepiej napisać, nie zaczynaj od Kanta bo dojdziesz do Nietzschego. „Pojmij więc, że są dwie rzeczy: dobro i słońce; dobro jest władzą świata myślnego, słońce świata widzialnego”(Platon, Państwo). A Ty sugerujesz Staszkowi „niebo gwiaździste nade mną i pół litra we mnie”(Kant, Krytyka praktycznego Staszka). Wczoraj wysłuchałem Staszka na sesji, ale jeszcze nie ogarniam w jakim systemie gramatycznym Staszek się wypowiedział, dlatego zalecam pewną ostrożność w przekazie do Staszka i jego kolegów radnych.

FeelFree, 25.11.2022 12:52

* Legenda dla radnych i wójtów - *lepszy w tym zdaniu NIE OZNACZA posiadający więcej pieniędzy, władzy, odznaczeń, certyfikatów, dyplomów, działek, tytułów, dokonanych aktów zemsty na przeciwnikach politycznych, głosów, aut, lizusów, kont, sług, wyznawców itd. LEPSZY niż wczoraj oznacza: rozwijający każdego dnia cechy osobowości takie jak: humanizm, wiara w ludzkość, oraz kantyzm. Legenda do legendy dostępna u internauty o nicku Zakolog.

FeelFree, 25.11.2022 11:33

@Zakolog - nie tylko z tej perspektywy jestem świrem, ale przynajmniej każdego dnia staram się coś z tym robić... "Nie jest najważniejsze, byś był lepszy* od innych. Najważniejsze jest, byś był lepszy od samego siebie z dnia wczorajszego." Czego Tobie, wszystkim i sobie serdecznie życzę.

Zakolog, 25.11.2022 10:20

@FeelFree - ale zdajesz sobie sprawę, że na podstawie platońskiej alegorii, z punktu widzenia jaskiniowców jesteś świrem. Także witam w klubie, masz honorowe miejsce obok Kubienia z widokiem na Alicję.

FeelFree, 25.11.2022 08:53

Zbójce, niestety, zbójce nas nadal wojują, Którzy ani miast, ani wsi budują, Pod Kocierzami tylko w ratuszach siedzą, A nasze podatki nierządnie, ach, nierządnie, jedzą. Cieszy Żaka ten rym: "Andrychowianin mądry po szkodzie" Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Żak sobie głosami radnych kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie Andrychowian głupi.

Zakolog, 24.11.2022 23:41

Jaskinia Platona – widzicie tylko cienie ! Prezes Mrzygłód właśnie sobie i Burmistrzowi załatwił rozgrzeszenie z 1,4 miliona straty i w gratisie kolejną stratę za rok 2023. Przejadł te pieniądze na 80 etatów, czyli po 17500 na etat, dokładnie tyle z majątku wszystkich mieszkańców zostało przekazane na utrzymanie zatrudnienia i wysokich pensji. Burmistrz Wasztyl oficjalnie poinformował, iż żadnych pieniędzy za rzekomo źle wykonane prace na Strefie nie będzie, a urząd na podstawie mediacji będzie jeszcze musiał zapłacić jakąś część za niezapłacone dotychczas prace budowlane. Nadal wybierajcie na radnych te wybitne umysły i jarajcie się PiS-em !

FeelFree, 24.11.2022 23:19

https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/roman-babski,19865.html

FeelFree, 24.11.2022 23:01

https://pl.wikipedia.org/wiki/Makiawelizm_(polityka)

FeelFree, 24.11.2022 23:00

"Ten, kto ma władzę, nie mu­si ni­kogo za nic przepraszać" [N. Machiavelli]

szpp, 24.11.2022 22:02

a tu przecież nie są wyścigi kto jest bardziej chamski i ordynarny w stosunku do oponenta. Po co się zniżasz do poziomu pisowców. Zrozumiałeś?

szpp, 24.11.2022 21:59

Babski dałbyś se już siana bo zachowujesz się na tych sesjach jak jakiś rasowy pisior albo i gorzej

tomekх, 24.11.2022 21:44

Czyli jednak masz mózg ?

andrychowianin1, 24.11.2022 21:36

Czyli pis kaczyński i cała ta pisowska banda nie jest niczemu winna i za nic nie odpowiada

kaczor, 24.11.2022 20:56

przestańcie tzw. zakowcy zasłaniać się pisem jak tchórz kobietą. W Andryhcowie rządzi Tomasz Żak związany z PO. Skoro w Wieprzu mogą by dużo niższe podatki to znaczy że pis, motocykliści, Żydzi, ONZ, UE nic do tego nie mają. Z tego co czytam na mamnewsa "radni od Żaka" podnoszą jak chcą podatki mieszkańcom i jak chcą pensję Żakowi (maksymalna podwyżka pensji). Widać przez to komu służą

obywatel, 24.11.2022 20:54

Mam nadzieję że mieszkańcy zapamiętają jak głosuje wybrany przez nich radny. Ja już wiem że na Pawełka głosu nie oddam.

andrychowianin1, 24.11.2022 20:44

Tak to jest w Polsce rządzonym przez kaczyńskiego wszystko mega drożeje

Koniczynka, 24.11.2022 20:40

I jeszcze jedno, a karetka pogotowia ratunkowego dalej stoi pod chmurką, obecnie zasypana śniegiem. Tak rządzi w Andrychowie Żak i jego radni. Zapamiętajcie te nazwiska z głosowań. Wybory tuż tuż tuż tuż tuż tuż tuż tuż tuż tuż tuż tuż tuż tuż.

Koniczynka, 24.11.2022 20:38

Wszyscy radni od Żaka wraz z Żakiem zostaną rozliczeni za zbyteczne inwestycje i grube miliony złotych wyrzucone w błoto, w pańską górę, śmieszny staw anteckiego, elektrociepłownie, mur oporowy, ruinę Bobrowskich. Kiedy Nowak odda te miliony złotych przekazane na elektrociepłownie i z jakim procentem???????????????????????????

Koniczynka, 24.11.2022 20:35

Guzdek chłopcze Ty też się przenieś do Wieprza, kup krowy i chwyć się roboty. A jeśli chodzi o puste stodoły to podatek powinien wynieść 20zł od metra. A co się to stało że radny Rajda wstrzymał się od głosu??? Kobielus sam nie wie czego chce. Raz za Żakiem raz przeciwko niemu. Chłopie opamiętaj się... Fałszywy jesteś!!! Zapraszamy radnych pilnie przed szkołę podstawową nr 5 w Andrychowie radnym Rajdą i Kobielusem na czele. Przed szkołą jest bagno i staw!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!