reklama

Radni dyskutowali o dopłatach za ogrzewanie domów gazem

, Gospodarka, Wiadomości, 14.04.2017 18:00, PG
Niektórzy samorządowcy sceptycznie nastawieni do dopłat za ogrzewanie gazem.
Radni dyskutowali o dopłatach za ogrzewanie domów gazem

 

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Wieprz wywiązała się niezaplanowana dyskusja na temat dopłat dla mieszkańów za ogrzewanie domu gazem. Ostanio było głośno o tym pomyśle włodarzy gminy Wieprz.


Przypomnijmy, że dopłaty takie miałyby wynieść 1000zł rocznie dla osób, które ogrzewają dom gazem. Ma to zachęcić do inwestowania w ogrzewanie gazowe i tym samym niwelowanie zanieczyszczenia powietrza. Propozycje uchwały w tej sprawie mają pojawić się w czerwcu tego roku. Obecnie urząd zebrał ankiety od mieszkańców, z których wynika że równo 108 gospodarstw domowych używa ogrzewania gazowego i to im należałyby się takie dopłaty.

 

Radni podczas dyskusji mieli jednak sporo wątpliwości. Padały argumenty, że osoby ogrzewające swoje domy gazem są ludźmi majętnymi, więc dlaczego im dopłacać? Jedna z radnych stwierdziła nawet, ogrzewanie węglem wcale nie jest główną przyczyną smogu.

 

 

Przewodniczący Rady Bartłomiej Westwalewicz uspokajał, że ten pomysł jest dopiero w trakcie analiz. - Nie wiadomo czy podatek trzeba będzie odprowadzić czy nie. Jeśli tak to trzeba się zastanowić, czy warto to wprowadzać. Uchwała w tej sprawie będzie podejmowana dopiero w czerwcu.

 

Wójt Małgorzata Chrapek zbulwersowała się tym, że radni nie znają jeszcze dobrze pomysłu, a już są na "nie" i podkreśliła, że był czasy, kiedy 90% mieszkańców gminy paliło gazem. Dodała też, że tym zamożniejszym też się coś należy od gminy i że trzeba ich docenić, a tym samym zachęcić innych do ogrzewania gazem swoich domów.

 

Jak wynika z uchwały antysmogowej przegłosowanej przez Sejmik Województwa Małopolskiego od 1 lipca tego roku zostanie wprowadzony zakaz korzystania z takich paliw, jak muł czy flot węglowy. Z tego to powodu mieszkańcy, nie tylko Wieprza, masowo wykupują ten opał. Celem wieprzowskiej inicjatywy jest to, aby zmnieszyć różnicę cenową w ogrzewaniu domu gazem a węglem i zachęcić mieszkańców do ogrzewania swoich domów właśnie gazem. Jeśli plan się powiedzie, gmina Wieprz będzie pierwszą gminą w Polsce, która wprowadzi takie udogodnienie. Inne gminy, jeśli w ogóle dopłacają, to tylko najuboższym mieszkańcom.

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Andriu, 17.04.2017 20:27

po pierwsze to czy ankiety o których tu mowa to były obowiązkowe czy nie, po drugie czy wszyscy mieszkańcy takowe dostali, po trzecie czy te ankiety przedstawiają rzeczywistą sytuację jaką mają ludzie w domach, niektóry nawet nie wie jakiej mocy ma piec, a co dopiero obliczyć kubaturę domu? to może trzeba też pomyśleć o dopłatach dla tych osób które samodzielnie zaiwestowały w ekologiczne ogrzewania typu pompa ciepła, pelet . dlaczego macie na uwadze tylko gaz?

inzynier, 17.04.2017 20:08

@mateo szkoda nerwów na polskie chamstwo, swoją matkę by sprzedali niemcowi za parę PLN a ty wymagasz od nich logicznego myślenia :) Słuchają niemieckich mediów

mateo, 17.04.2017 20:03

Dlaczego pospólstwo obraża drugą osobę a nie potrafi przedstawić rzeczowych argumentów ? Margaret Tatcher nie załatwiła górnictwo tylko zreformowała przez co stało się górnictwo brytyjskie najbardziej wydajne :) Ale oczywiście wy jesteście ogłupieni przez lewackie media to nie wiecie jaka jest prawda :) Wam tylko podali że trochę pracowników zwolnili a przemilczeli że największą wydajność osiągenli

inzynier, 17.04.2017 19:59

a jakieś argumenty ? Czy lewacki bełkot ?

walet, 17.04.2017 18:43

@inzynier, nie podpisuj się inżynier bo kompromitujesz ten tytuł. Widać, że skończyłeś jakieś zaoczne " Sorbony" popierając ten bełkot i te bzdury wypisywane przez mateo. Starybrat masz racje, węgiel to przeżytek, podobnie jak górnictwo do którego dokłada się całe społeczeństwo i toleruje to pasożytnictwo. Margaret Thatcher miała rację i załatwiła to w Anglii wzorowo.

inzynier, 17.04.2017 11:26

@mateo Dobrze gadasz, rzeczowe argumenty. Nie przejmuj się starym że Cię obraża, widocznie nie może ścierpieć tego że masz racje

mateo, 17.04.2017 09:35

@starybrat Bo brak ci argumentów. A jedynym twoim argumentem jest to że jestem głupi.

Starybrat, 17.04.2017 08:49

@ mateo, trudno mi z tobą polemizować skoro kilku zdań ze zrozumieniem nie potrafisz przeczytać- wodór jako paliwo w ogniwach paliwowych, do zamiany energii chemicznej na elektryczną, o twoim języku polskim prezentowanym w postach wolę przemilczeć. Faktycznie masz argumenty na poziomie konia ciągnącego wóz z węglem. I tyle, dalszego ciągu nie będzie, nie zniżam się do pewnego poziomu.

mateo, 17.04.2017 08:32

@starybrat Widzę że zaczyna Ci brakować argumentów skoro zaczynasz obrażać moją osobe. USA już NIE stawiana łupki bo to jest zbyt drogie :) Samochodów na wodór to jeszcze dziesiątki lat nie będzie. Raport Grennpeace, czy oni też mówili że w 2020 Nowy Jork będzie już pod wodą ? Haha. Skończą się dotacje to skończy się energia z wiatraczków. W Rosji i Chinach węgiel tańczy bo nie ma norm unijnych.

Starybrat, 17.04.2017 07:08

@ mateo, przecież tutaj chodzi wyłącznie o zanieczyszczenie środowiska powodowane przez spalanie węgla. Trudno z Tobą polemizować skoro nie rozróżniasz zasadniczych faktów i uwarunkowań ekonomicznych. Nawet twój guru stawia na źródła geotermalne. W USA stawia się na gaz łupkowy i prąd z niego wytwarzany, tudzież elektryczne samochody i wodór., widać że twoje horyzonty myślowe nie wykraczają poza cztery ściany twojego pokoju.Węgiel w Rosji jest tani bo mają niższy VAT i siłę roboczą, podobnie jak w Chinach to tak na marginesie. Czy rzeczywiście odchodzimy od takich źródeł energii?, ostatni raport Greenpeace przedstawia obliczenia, z których wynika, że tylko do roku 2020 elektrownie wiatrowe będą produkować około 13% światowej energii elektrycznej. Aktualizuj swoją wiedze, bo udowadniasz, że człowiek może żyć bez mózgu -świat walczy z ekologią i ją przegania, zabawne lub kompromitująco głupie.

mateo, 16.04.2017 17:21

@starybrat Chyba za dużo TVN oglądasz w USA już zamykają naukowców którzy fałszowali dane na temat globalnego ocieplenia. Na ekologie stawia tylko zachodnia europa przez co cały świat ją przegania. I my mamy z nich prać przykład ?? haha. Węgiel w Rosji i Chinach jest tani bo nie muszą płacić takich kwot za ochronę środowiska :) Cały świat właśnie zaczął ODCHODZIĆ od odnawialnych źródeł energii. Aktualizuj swoją wiedze bo zostałeś w przeszłości :)

Starybrat, 16.04.2017 16:32

@mateo, piszesz bzdury węgiel jest tani w tych krajach z różnych względów -tania siła robocza Chiny, Rosja, łatwy dostęp do węgla Australia. Dochodzi jeszcze chaos związany z określeniem jakości sprzedawanego węgla. Brak rzetelnej informacji handlowej o jakości sprzedawanego węgla – głównie odbiorcom indywidualnym.Pomijam już szerokie pole do nadużyć Cały świat odchodzi od węgla inwestując w odnawialne źródła energii, gaz, stawiając na ekologie.

xpek, 16.04.2017 15:01

obecny rząd nic nie robi aby rozwiązać problem smogu i zanieczyszczenia powietrza - ono wolą wspierać górnictwo i jeszcze bardziej zanieczyszczać środowisko

mateo, 16.04.2017 11:15

@starybrat A wiesz dlaczego węgiel jest tani na rynkach ??? Bo cały świat inwestuje w węgiel i do niego dopłaca :) Ale oczywiście Polska najmądrzejsza i musi iść na przekór :)

Starybrat, 16.04.2017 08:09

Totalną głupotą jest wymiana pieców węglowych na węglowe. Brawo gmina Wieprz, pomysł wart polecenia, tylko czy starczy pieniędzy w budżecie, bo że będzie czyściej, zdrowiej i bardziej ekologicznie nie ma wątpliwości. @mateo, mamy najdroższy węgiel na świecie i pewnie po zakazie sprzedaży mułu, miału cwaniaczki na składach jeszcze cenę podniosą. Tak na marginesie to ten "ruski gaz" dopłaca do polskich nierentownych kopalń rękami PGNiG-u.- dlatego pewnie taki drogi. Węgiel tak, ale tylko do zasilania elektrowni, wtedy tani prąd i nim ogrzewanie.

mateo, 15.04.2017 19:41

wspierać polski węgiel a nie ruski gaz

darobaj, 15.04.2017 18:21

Padały argumenty, że osoby ogrzewające swoje domy gazem są ludźmi majętnymi, więc dlaczego im dopłacać? Widać że Państwo Radni nie wiedzą o czym mówią. Żałosne.....

maria, 15.04.2017 06:33

ale to w całej Polsce niech dopłacają wszystkim co mieszkania ogrzewają gazem a nie tylko wybranym coś dziwnego jest w tej Polsce z tymi dopłatami rozdawaniem mieszkań itd.