reklama

Pułapki i haczyki przy wynajmie długoterminowym

, Gospodarka, Wiadomości, 15.04.2021 15:45, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Najem długoterminowy to coraz częściej wybierany sposób finansowania samochodu. Zamiast kupować go na własność, co wiąże się z określonymi wymaganiami, niższym kosztem możesz go użytkować właśnie w ramach wypożyczenia długoterminowego. Zanim jednak podpiszesz umowę, dokładnie sprawdź jej zapisy i zwróć uwagę na haczyki. Jakie? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.
Pułapki i haczyki przy wynajmie długoterminowym


Wkład własny

Coraz więcej firm zajmujących się wypożyczaniem samochodów w ramach najmu długoterminowego żąda od klientów wniesienia wkładu własnego w wysokości 5% czy 10% wartości pojazdu. Kłóci się to nieco z samą filozofią wynajmowania, jednak jest praktyką stosowaną przez część firm. Na szczęście wniesienie wkładu własnego skutkuje obniżką raty abonamentowej.

Ubezpieczenie

Niektóre firmy przerzucają obowiązek wykupienia polis ubezpieczeniowych na klienta, co generuje dodatkowe koszty. Konieczność zaopatrzenia się w obowiązkowe OC i AC, które jest wymagane przez firmy, oznacza wydatek co najmniej ok. 1500 zł, bo tyle wynoszą ceny najtańszych pakiety OC i AC. Więcej informacji na temat obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

Naprawy i czynności serwisowe

To kolejna kwestia, której należy się dobrze przyjrzeć. Zdarza się bowiem, że firmy udostępniające samochód w ramach najmu długoterminowego wymagają od klienta wykonywania niektórych napraw i czynności serwisowych we własnym zakresie. Może to dotyczyć np. standardowych wymian części eksploatacyjnych, jak hamulce, co generuje dodatkowe koszty.

Koszty odstąpienia od umowy

Z różnych względów, jak np. brak pieniędzy czy wyjazd zagranicę na dłuższy czas, możesz postanowić zakończyć umowę przed czasem, rezygnując z najmu jeszcze przed upływem ustalonego wcześniej terminu. Mając to na uwadze, przed skorzystaniem z danej oferty sprawdź, z jakimi konsekwencjami wiąże się przedterminowe zerwanie umowy. Niestety często jest ono objęte wysokimi opłatami, które sprawiają, że staje się zupełnie nieopłacalne.

Limit kilometrów

Dobrze się zastanów, jakie są Twoje potrzeby i wymagania dotyczące limitu kilometrów, bo zmiana jego wartości w trakcie umowy lub tym bardziej przekroczenie może dużo kosztować. Firmy naliczają bowiem dodatkowe opłaty za każdy nadprogramowy kilometr, np. w wysokości 50 gr za 1 km. Wbrew pozorom to dużo, bo w takiej sytuacji każdorazowe przejechanie 100 km wiąże się z dodatkowym kosztem w wysokości 50 zł. Dlatego niejednokrotnie lepszym rozwiązaniem jest kupno auta za gotówkę lub w kredycie. O niezbędnych kwestiach związanych z przerejestrowaniem używanego samochodu przeczytasz na stronie http://kalkulator-oc-ac.auto.pl/kupno-nowego-samochodu-przerejestrowanie-oc.

Udział własny w szkodzie

Firmy zastrzegają sobie możliwość żądania określonej kwoty na poczet wniesienia wkładu własnego w razie rozliczenia szkody z winy kierowcy lub z powodu czynników losowych, dlatego sprawdź, ile wynosi jego wysokość.

Transport zwierząt

Zdarza się, że przewożenie zwierząt w samochodzie wynajętym długoterminowo podlega karze umownej w wysokości nawet kilkuset złotych. Jeżeli więc posiadasz pupila i zamierzasz z nim jeździć autem, wybierz ofertę, która na to pozwala.

Wyjazd za granicę

Jeżeli zamierzasz podróżować za granicę wypożyczonym autem, sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się uzyskanie pozwolenia wyjazdu poza teren Polski.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy