reklama

PSS Społem Andrychów świętuje 100-lecie [FOTO]

, Gospodarka, Wiadomości, 14.06.2019 17:40, GM / WB
Tak wyglądały piątkowe oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia popularnej andrychowskiej sieci handlowej PSS Społem.
PSS Społem Andrychów świętuje 100-lecie [FOTO]

Dokładnie 25 marca 1919 roku na I Walnym Zgromadzeniu w lokalu przy ul. Rynek 56 w Andrychowie podjęto decyzję o założeniu „Ludowego Stowarzyszenie Spożywczego”.

- "Założycieli było 61, a przewodniczył im Pan Kazimierz Czapiński. Stowarzyszenie stawiało sobie za cel samoobronę najuboższych warstw społecznych, głównie robotników zatrudnionych w fabryce Braci Czeczowiczka, przed bardzo trudnymi warunkami życia, brakiem podstawowych artykułów, zbyt wygórowanymi cenami dyktowanymi przez paserów i spekulantów" – informuje kronika spółdzielni, która dziś działa pod nazwą SPOŁEM PSS Andrychów

To był początek spółdzielni działającej dziś pod nazwą SPOŁEM PSS Andrychów.

W swojej historii spółdzielnia miała lepsze i słabsze momenty, a nawet dramatyczne chwile. Do tych ostatnich na pewno należało zdarzenie z września 1946 roku, kiedy to – jak napisano w kronikach spółdzielni - „w czasie przewozu furmanką utargu dziennego do Wadowic przez prezesa Stefana Tomiaka, grasująca banda dokonała napadu i po sterroryzowaniu zrabowała gotówkę w kwocie 160.000 złotych.

Spółdzielnia działa do dziś i ma się całkiem nieźle. Na andrychowskim rynku ma najdłuższe tradycje. Potrafiła przetrwać i przystosować się do realiów rynkowych zwłaszcza w burzliwych latach 90-tych, kiedy w Andrychowie pojawiła się ostra konkurencja ze strony coraz większych nowych placówek handlowych. Wtedy PSS utraciła wiele sklepów w lokalach najmowanych. W ślad za tym poszły redukcje zatrudnienia.


Obecnie PSS zatrudnia 155 osób prowadząc 16 sklepów różnych branż oraz Zakład Piekarsko- Ciastkarski, która słynie zwłaszcza z dobrej jakości chleba wytwarzanego na zakwasie. Od kilku lat prezesem PSS jest Anna Rychter, a wiceprezesem - Dorota Łysoń. Nowy sklep PSS budowany jest przy ulicy Beskidzkiej w Andrychowie.

W piątek (14.06) odbyły się oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia. Rozpoczęły się od mszy św. w parafii św. Macieja w Andrychowie. Po południu w Miejskim Domu Kultury zorganizowano okolicznościową galę, podczas której była okazja do wspomnień i rozmów.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy