reklama

Przybywa Ukraińców zarejestrowanych w ZUS

, Gospodarka, Wiadomości, 16.05.2022 13:23, INFORMACJA PRASOWA
Na koniec marca w rejestrach małopolskich placówek ZUS było 55,4 tys. obywateli Ukrainy. To o 2,5 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku.
Przybywa Ukraińców zarejestrowanych w ZUS
Podobnie w całym kraju, do końca pierwszego kwartału 2022 r. liczba ubezpieczonych Ukraińców wrosła. W marcu wynosiła 666,7 tys., czyli o 39,7 tys. więcej niż w grudniu 2021 roku.

- Wybuch wojny w Ukrainie nie spowodował masowego wyrejestrowywania obywateli tego państwa z ubezpieczeń. Oznacza to, że pracodawcy w tym okresie udzielili im urlopów albo zastosowali inne korzystne rozwiązania pracownicze - informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.


Najwięcej obywateli Ukrainy w regionie na koniec marca było zarejestrowanych w krakowskim oddziale ZUS – 37,7 tys. Według danych z sądeckiej placówki, zgłoszono do ubezpieczeń 10,4 tys. Ukraińców. Chrzanowski ZUS miał w swoich rejestrach 4,8 tys. obcokrajowców pochodzących z Ukrainy, zaś oddział ZUS w Tarnowie – 2,6 tys. obywateli tego kraju.

Ukraińcy są największą grupą cudzoziemców, stanowią niemal 70 proc. wszystkich obcokrajowców zgłoszonych w ZUS.

W grudniu 2021 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w województwie małopolskim było niemal 70,8 tys. Na koniec marca natomiast ich liczba w ZUS wyniosła 80,7 tys. Na terenie Krakowa ponad 58,7 tys., prawie 12,8 tys. w sądeckim ZUS, w chrzanowskiej placówce - 5,9 tys., natomiast w Tarnowie - 3,1 tys.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy