reklama
reklama

Problem ze spółką Energia Andrychów. Nowe władze chciałyby ją rozwiązać, ale...

Gospodarka, Wiadomości, 07.07.2024 17:06, eł
Sprawa nie jest taka prosta.
Problem ze spółką Energia Andrychów. Nowe władze chciałyby ją rozwiązać, ale...

Poprzedni burmistrz Andrychowa Tomasz Żak planował budowę w mieście zakładu termicznego przetwarzania odpadów. Nowe władze nie zamierzają dążyć do urzeczywistnienia jego wizji. Co zatem stanie się ze spółką z o.o. Energia Andrychów, powołaną do realizacji tego przedsięwzięcia? Wydaje się, że w obecnej sytuacji straciła ona rację bytu i powinna zostać rozwiązania. Okazuje się jednak, iż sprawa nie jest taka prosta.

Spółka Energia Andrychów nie przynosi żadnych zysków ani nawet nie jest w stanie sama się utrzymać. Od początku swego istnienia zajmuje się bowiem tylko sprawami związanymi z pozyskaniem dotacji na budowę zakładu termicznego przetwarzania odpadów. Wnioski o jej dofinansowanie zostały odrzucone, ale – jak twierdził poprzedni wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl, nie stało się tak dlatego, że projekt nie spełniał norm klimatycznych czy innych wytycznych.

Główną przyczyną, jak tłumaczył, były niedokończone w porę negocjacje finansowe z partnerem strategicznym przedsięwzięcia. - Projekt uzyskał pozytywną rekomendację i ocenę merytoryczną, techniczną i ekologiczną warunkowo. Warunkiem pozyskania pieniędzy jest uzyskanie decyzji środowiskowej w polskich uwarunkowaniach. Jeśli projekt ją uzyska, promesa finansowania jest aktualna – informował wiceburmistrz na sesji Rady Miejskiej w Andrychowie w marcu tego roku. Pisaliśmy o tym tutaj.

Obecna burmistrz Andrychowa Beata Smolec i jej zastępca Aleksander Kasperek zarzekają się, że nie zamierzają dążyć do budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów. - Czy nazwiemy to spalarnią czy zgazowywaniem odpadów, na chwilę obecną mówimy „nie” - podkreśla Beata Smolec. A co w takim razie stanie się ze spółką Energia Andrychów?

Wiceburmistrz Aleksander Kasperek wyjaśnia, że gmina nie może jej tak po prostu rozwiązać. - To nie jest spółka gminna. Poprzedni włodarze tak sprytnie to zrobili, że jej właścicielami są andrychowskie spółki komunalne – tłumaczy. 352 udziały w Energii Andrychów ma Zakład Gospodarki Komunalnej, a po 264 posiadają elektrociepłownia AEC oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

- My nawet nie możemy tam nic skontrolować. Możemy jedynie zwrócić się do prezesów naszych spółek komunalnych, żeby zawnioskowali o kontrolę w spółce Energia. Po drugie, spółka złożyła wniosek o procedowanie decyzji środowiskowej na potrzeby budowy spalarni – mówi Aleksander Kasperek, a burmistrz Beata Smolec kontynuuje: - Nawet gdybyśmy chcieli się z tego wycofać, to pieniądze w Energię Andrychów zostały zaangażowane. Gospodarniej byłoby, gdyby procedura w sprawie decyzji środowiskowej została zakończona.

Wiceburmistrz dodaje: - Jeżeli wycofamy się z jej procedowania, to możemy zostać oskarżeni o działanie na szkodę spółki. To są bardzo głęboko idące powiązania i trudne decyzje. Dlatego to wszystko wymaga czasu. Z kolei Beata Smolec mówi: - Tak naprawdę część z tych decyzji została za nas już podjęta. My jesteśmy tylko wykonawcami, czy nam się to podoba, czy nie...

Aleksander Kasperek twierdzi, że gmina w poprzedniej kadencji włożyła w Energię Andrychów prawie pół miliona złotych. - Początkowo spółka miała 10 tys. zł kapitału zakładowego. Potem nasi poprzednicy ją dokapitalizowali, żeby były pieniądze na pensje zarządu i obsługi. Została też zatrudniona firma zewnętrzna do procedowania decyzji środowiskowej, na co również potrzebna była kasa. Były burmistrz, a obecny radny Tomasz Żak mówił na sesji Rady Miejskiej, że aby coś zarobić, to najpierw trzeba włożyć jakieś środki. Nie do końca się z tym zgadzam, bo włożyliśmy prawie pół miliona i nic z tego dalej nie ma – zapewnia Aleksander Kasperek. Beata Smolec uzupełnia: - Mało tego, nie ma nawet najmniejszego światełka w tunelu, że spółka będzie przynosić dochody.

Po przegranych przez Tomasza Żaka wyborach na stanowisko burmistrza miasta, do dymisji podał się cały zarząd spółki Energia Andrychów – prezes Jerzy Piotrowski i członek Marek Karaś. Teraz tworzą ten organ prezesi wymienionych powyżej trzech gminnych spółek.

- Trudno jest nam się jest z tym zgodzić, że choć Energia Andrychów jest pośrednio finansowana przez gminę, to nie możemy sprawdzić, co się w niej dzieje. Pomimo że, gdy ZGK nie ma środków na dokapitalizowanie Energii, to gmina musi dokapitalizować ZGK, żeby mógł on dofinansować Energię... A jeśli chcę iść do Energii, by zobaczyć jej dokumenty, to nie mogę. To jest bardzo sprytnie zrobione. Jest spółka, która nic nie robi i nie ma żadnego interesu społecznego w tym, żeby istniała, a my tak naprawdę jesteśmy odcięci od informacji na jej temat. Ale damy sobie z tym radę, tylko potrzebujemy czasu – tłumaczy burmistrz Beata Smolec.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Feel Free, 09.07.2024 14:41

"W obszernym wywiadzie wiceburmistrz Aleksander Kasperek opowiada o planach inwestycyjnych Gminy Andrychów na ten i następny rok. Uzasadnia potrzebę przeprowadzenia kompleksowego audytu w urzędzie i spółkach gminnych. Składa jasną deklarację w sprawie spalarni odpadów w Andrychowie." [Nowiny Andrychowskie] - drukowany organ informacyjno-propagandowo-beletrystyczny władz gminy Andrychów - numer lipcowy.

Feel Free, 09.07.2024 10:54

Gratulacje dla MamNewsa, szykownie pokazane po co została powołana spółka Energia, i jak już zostały zmarnotrawione nasze pieniądze przez Żaka i ekipę ( całe szczęście bez udziału rodziny, bo szwagier to nie rodzina) na próbę budowy spalarni śmieci, której Mieszkańcy nie chcieli. Czytelnicy mogą również przeczytać jakimi pułapkami dla władz i Mieszkańców są takie spółki. Przy okazji redakcja przypomniała, że nie po to w całej Polsce likwidowano miejskie/gminne itd. zakłady budżetowe, żeby jakiś wójt/wójcina lub co gorsza Obywatel miał dostęp do danych firmy funkcjonującej dzięki podatkom i rachunkom płaconym przez Obywatela. I nie po to, aby prezes Mrzygłód/Karaś/Piotrowski czy dowolny inny zarabiał "marne" pieniądze wg siatki płac i aby jeszcze Obywatel wiedział jaka to kwota. Jeszcze mógłby ktoś komentować wysokość tych apanaży, podobnie jak coroczne nagrody dla urzędników. A tak to tajemnica handlowa, biznesowa, fikcyjny nadzór nad spółkami, które wiedzą kim są radni tylko jak potrzebują kasy z naszych podatków bo same nie zarabiają. P.S. Każdą taką i podobną spółkę można zlikwidować i jeśli jest to uzasadnione interesem CAŁEJ lokalnej społeczności powołać w to miejsce zakład budżetowy. Oczywiście wymaga to czasu, poniesienia kosztów itd. ale jest możliwe. Proszę sobie wyobrazić, że istnieją miasta, które nadal realizują wszystkie podstawowe potrzeby Mieszkańców, a funkcjonują tam budżetowe odpowiedniki andrychowskich spółek... można przy okazji sprawdzić jakie zadłużenie ma przykładowa Sucha Beskidzka, a jakie Andrychów. Radny Żak, no cóż, ekspert od wkładania środków w "intratne" biznesy jak strefa ekonomiczna, już pokazał kilka lat temu jak nie potrafił upilnować spółki, w której miasto miało udziały i która "nieoczekiwanie" zbankrutowała generując tzw. "kryzys ciepłowniczy" w mieście z całą lawiną finansowych konsekwencji dla Mieszkańców gminy, ciągnących się do teraz. Z wisienką na torcie w postaci propagandy o jedynej instalacji na świecie rozwiązującej wszystkie energetyczno/ciepłowniczo/śmieciowe problemy gminy... A teraz trzeba to wszystko po poprzedniej władzy POSPRZĄTAĆ, co niestety wymaga sporo czasu i pieniędzy, oraz ROZSĄDNYCH RADNYCH, przynajmniej 11-tu. A czy takich mammy to się dopiero okaże.

Feel Free, 09.07.2024 10:45

@Joanna - uważam, że albo masz osobisty/finansowy/firmowy/rodzinny/polityczny/inny interes w powstaniu w Andrychowie wytwórni lotnych trucizn za pieniądze podatników, którzy od lat nie mogą się doprosić o zapewnienie przez władze miasta realizacji podstawowych potrzeb społecznych, albo nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz, w co z resztą nie wierzę. Andrychowianie nie dadzą się oszukać lobby śmieciowemu, pytanie jedynie czy obecna władza się nie da oszukać/omamić/zmanipulować/zlobbować. Bo uważam, że albo władza zajmie się osobami, którym nadal zależy na robieniu ogromnej kasy na spalaniu/przetwarzaniu/sortowaniu/magazynowaniu śmieci w Andrychowie kosztem zdrowia i finansów KAŻDEGO MIESZKAŃCA GMINY ANDRYCHÓW albo biznes śmieciowo-spalarniowy zajmie się obecnymi władzami gminy. P.S. Okoliczne gminy/miasta/powiaty nie mają spalarni śmieci. Żyją funkcjonują, liczą, i są w lepszej sytuacji finansowej niż Andrychów. I nie mamy żadnego interesu zajmować się termicznym przetwarzaniem śmieci w Andrychowie. To interes grupy osób, które nie licząc się ze zdrowiem, środowiskiem, ludźmi chcą się bogacić wykorzystując obecny stan prawny (który się wkrótce zmieni) i bierność Mieszkańców oraz delikatnie pisząc: "postawę poprzedniej władzy". Zbudujcie sobie spalarnię w Sanoku/Oświęcimiu czy innych Brzeszczach, albo gdzie tam mieszkacie/nie-mieszkacie, natomiast WARA OD ANDRYCHOWA !

andrychów_góra, 08.07.2024 14:47

W pełni popieram to, co piszą w komentarzach ludzie , dla których dobro mieszkańców jest najważniejsze. Zakład Zgazyfikowania Odpadów to interes nie dla mieszkańców Gminy. To prywatny biznes dla prywatnych podmiotów zlokalizowanych przy Ul. Przemysłowej, Ci , którzy tego nie rozumieją są po prostu, naiwni albo głupi. Śmieci i tak ,trzeba będzie nadal wywozić z Andrychowa , do Choczni. Ceny nie będą miały żadnego wpływu na tzw. spalarnię. Mądrzy ludzie to wiedzą i rozumieją, a głupcy pozostaną głupcami. Zobaczymy co zrobią teraz Radni , którzy mają większość, bo to nie Beata będzie decydować o spalarni , tylko oni. Pilnujcie tego co zrobią radni.

ludwik, 08.07.2024 13:02

To będzie rozkosz gdyby czlowiek mógł patrzeć jak po Andrychowie rozchodzą się ulotki przeciwników spalarni z twarzą Beaty Smolec :) Możemy podrzucić kilka zdjęć. Bo chyba nie jest tak że przeciwnicy spalarni było jej przeciwni gdy chciał ją budować Burmistrz Żak a jakby chciała Beata Smolec to będą na tak? To by znaczyło że nie zależy im na zdrowiu na tym żeby nie było korków na tym żeby wartość domów nie poszła na łeb na szyję ale tylko i wyłącznie na tym żeby przywalić Burmistrzowi Żakowi!!!! To jak drudzy przeciwnicy spalarni - o co wam przez te miesiące a nawet lata naprawdę chodziło?

ludwik, 08.07.2024 12:58

To bedzie rozkosz gdyby człowiek mógł popatrzeć jak Dorota która tak opowiadała że żadnej spalarni głosuje żeby dać kasę na procedowanie budowy spalarni :)

home, 08.07.2024 11:27

to będzie rozkosz patrzeć jak radni Smolec i Szypuły głosują za dokapitalizowaniem spółek, żeby dalej procedować spalarnię. ROZKOSZ

maniek, 08.07.2024 11:11

Droga Joasiu czy raczej przedstawicielu biznesu śmieciowego zainteresowanego budowa spalarni (jak ja zwał to już inna sprawa) podwyżka cen śmieci straszono nas przed tymi wyborami. I co? Okazało się że ceny zostały!!! Ceny śmieci zależą od tego wielu rzeczy ale nie od budowy spalarni. Z tej inwestycji to być może ucieszyliby się szwagrowie niektórych biorący wysokie pensje w spółkach, biznes śmieciowy bo trudno znaleźć samorząd który chciałby narazić się mieszkańcom. I tyle. Mieszkańcy mają swój rozum. Wiedzą że budowa spalarni w Andrychowie to dla nich zagrożenie. Większe korki (helikopterem śmieci z innych gmin, wielu innych gmin nie będą do nas przylatywac) i spadek wartości domów jeśli wszyscy będą mówić że Andrychów jest utkany ze śmieci od Oświęcimia przez Porabke po np. Stryszow. Rozumiem "Joasiu" że możesz mieć zysk z tego biznesu. Masz do tego prawo. Co do mieszkańców to wygląda na to że trzeba obywatelsko pilnować tematu żeby radni od pani Smolec którzy obiecywali publicznie że żadnej spalarni nie będzie, nie zmienili zdania.

maniek, 08.07.2024 11:07

Drofa Joasiu czy raczej przedstawicielu biznesu śmieciowego zainteresowanego budowa spalarni (jak ja zwał to już inna sprawa) straszono nas przed tymi wyborami. I co? Okazało się że ceny zostały!!! Ceny śmieci zależą od tego wielu rzeczy ale nie od budowy spalarni. Z tej inwestycji to być może ucieszyliby się szwagrowie niektórych biorący wysokie pensje w spółkach, biznes śmieciowy bo trudno znaleźć samorząd ktory chciałby narazić się mieszkańcom. Mieszkańcy mają swój rozum. Wiedzą że budowa spalarni w Andrychowie to dla nich zagrożenie. Większe korki (helikopterem śmieci z innych gmin, wielu innych gmin nie będą do nas przylatywac) i spadek wartości domów jeśli wszyscy będą mówić że Andrychów jest utkany że śmieci od Oświęcimia przez Porabke po np. Stryszow. Rozumiem że "Joasiu" możesz mieć zysk z tego biznesu ale wygląda na to że trzeba obywatelsko pilnować tematu żeby radni od pani Smolec którzy obiecywali publicznie że żadnej spalarni nie będzie nie zmienili zdania.

Joanna, 08.07.2024 10:16

Jeżeli nnie zostanie wybudowany zakład termicznego przetwarzania odpadów to każdego roku będa rosły koszty wywozu i sładowania odpadów. To ,że gmnina zrobi dopłatę, nie rozwiąże problemu, poniewaz dopłata nie będzie z prywatnych pieniędzy pani burmistrz ale z naszych, publicznych, które mogłyby być przeznaczone na coś innego. Wiedziałam , że będzie źle, ale nie przypuszczałam, że aż tak tragicznie. Nowa rządząca w gminie "ekipa" zamiast tworzyć i działać na rzecz mieszkańców gminy, zgodnie z wyborczymy obietnicami , z ogromnym zaangazowaniem i determinacją niszczy i likwiduje wszystkie inwestycje burmistrza Żaka. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że PiS to nie tylko partia polityczna, to stan umysłu... niestety...

Bento_A.A., 07.07.2024 20:18

Gratulacje dla mam newsa! Świetny artykuł! W punkt wykazaliście niekompetencje nowej władzy! Brawo!

konto, 07.07.2024 19:38

Najwyższy czas przyznać się... nie wiemy, nie umiemy, nie potrafimy. Ale jest wyjście, niech stracę i sprzedam wam pomysł za darmo - rozszerzcie zakres działalności Energii Andrychów o organizacje pikników! Kasa popłynie szerokim strumieniem!

znanywmiescie, 07.07.2024 19:37

Przekręt "na Tomka"

Konkret, 07.07.2024 18:20

Trochę to dziwne - przynajmniej dla mnie. Przecież prezesów ZGK, ZWiK czy AEC powołuje burmistrz, więc po podaniu sie do dymisji poprzednich prezesów Spółki Energia Andrychów teraz w zarządzie SE Andrychów są prezesi gminnych spółek podlegli burmistrzowi. W razie ich oporu burmistrz może ich zdymisjonować jako prezesów gminnych spółek i automatycznie SE Andrychów pozostanie bez zarządu, więc do likwidacji. Dobrze myślę ?