reklama
reklama

Powstanie Województwo Podbeskidzkie? Może ono wchłonąć część Małopolski

Region, Wadowice, Andrychów, Sucha Beskidzka, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Zator Gospodarka, Wiadomości, 05.09.2024 16:20, eł

Zaczęło się od petycji mieszkańca. Bielskim radnym pomysł bardzo się spodobał. Czy poprą go władze gmin wchodzących w skład dawnego województwa bielskiego?

Powstanie Województwo Podbeskidzkie? Może ono wchłonąć część Małopolski

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej radni jednogłośnie przyjęli uchwałę inicjującą podjęcie działań w sprawie utworzenia województwa podbeskidzkiego. Jego terytorium miałoby być takie samo, jak dawnego bielskiego.

Nie dziwi to, że bielscy radni chcą, aby ich miasto odzyskało status wojewódzkiego, ale czy inicjatywę poprą władze gmin, które miałyby zostać odłączone od Małopolski?

Wszystko zaczęło się od petycji złożonej w maju tego roku przez Bartłomieja Tkacza, radcę prawnego z powiatu wadowickiego. „Bielsko-Biała od dnia utraty statusu miasta wojewódzkiego podąża ścieżką rozwoju daleko mniej dynamiczną niż na to zasługują jego mieszkańcy, odwiedzający je turyści, a także dojeżdżający do pracy w nim mieszkańcy okolicznych miejscowości i wszystkie inne osoby, które mają możliwość poznać to piękne miasto” - napisał jej autor.

Argumentował, że inne miasta o zbliżonej populacji lub powierzchni, ale mające status wojewódzkich, rozwijają się znacznie szybciej.


Propozycja spodobała się bielskim radnym. Podczas ostatnich obrad miejskiego samorządu jednogłośnie przegłosowali uchwałę, która ma na celu zainicjowanie działań prowadzących do utworzenia województwa podbeskidzkiego. Te kroki to skierowanie apeli w tej sprawie do właściwych organów Rzeczpospolitej Polskiej (władz ustawodawczych i wykonawczych), a także do samorządów gmin i powiatów znajdujących się w granicach dawnego województwa bielskiego oraz parlamentarzystów z obszaru Podbeskidzia.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że region jest przecięty granicą województw, co jest „kardynalnym błędem ostatniej reformy” i utrudnia na przykład organizację transportu publicznego.


Czy jednak gminy dawnego województwa bielskiego, zlokalizowane na terenie powiatów wadowickiego, oświęcimskiego i suskiego, zgodzą się na oderwanie ich od Małopolski? Jak odniosą się do tego ich władze, a jak mieszkańcy? Z pewnością propozycja bielskich radnych wzbudzi spore kontrowersje.

Województwo bielskie istniało w latach 1975-1998. W chwili powstania w jego skład wchodziło 18 miast i 59 gmin, których liczba ulegała później zmianom związanym z łączeniem i dzieleniem jednostek administracyjnych. Nowe województwo podbeskidzkie miałoby powstać najpóźniej do 2029 roku.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Konkret, 05.09.2024 19:31

Sam nie wiem czy mniejsze czy większe korzyści możemy mieć należąc do woj. bielskiego. Pewnie będzie tak jak teraz, ale ja jakoś bardziej wolałbym mieszkać w woj. bielskim niż w małopolskim. Może dlatego, że kiedyś juz byliśmy mieszkańcami woj. bielskiego ???

Jeremiasz, 05.09.2024 19:31

Nie ma zgody na to, wiadomo po co to, dodatkowe województwo to jeszcze więcej urzędników i biurokracji i jeszcze więcej dojenia od ludzi, znowu będą zatrudnienia na garnuszek państwa, tzn. nas wszystkich. Znowu będzie można po znajomości zatrudnić ciocię, sąsiadkę, szwagierkę...

MaR, 05.09.2024 19:05

Nie ma takiego regionu jak podbeskidzie. Jest Śląsk Cieszyński do rzeki Białej i Małopolska.

Olszyna, 05.09.2024 15:58

Nie dziwię się, że bielskim radnym pomysł by ich miasto na powrót stało się stolicą województwa bardzo się spodobał. Sen o dawnej potędze oraz widmo tego, że to my będziemy dzielić pieniądze, a nie się o nie ubiegać z pewnością jest bardzo przyjemne. Pytanie jest jednak inne...co miasata takie jak Andrychów z tego by miały? Skoro Bielsko miało by mieć więcej pieniędzy to ktoś musiał by mieć ich mniej. Do tego bałagan organizacyjny i koszty zmian biurokratycznuch też nie są do pominięcia. No może do stolicy województwa było by nam bliżej ...i tyle. Czy są jakieś inne zasadne argumenty za taką zmianą których nie dostrzegam?