reklama

Powstanie porządny parking przy cmentarzu

Gospodarka, Wiadomości, 06.11.2023 16:30, eł

Do przetargu przystąpiła tylko jedna firma.

Powstanie porządny parking przy cmentarzu

W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięty został przetarg na budowę parkingu przy cmentarzu w Sułkowicach - Bolęcinie. Dzięki temu powstaną tam w końcu porządne miejsca postojowe, na których można będzie parkować w godziwych warunkach. Niestety, będzie ich niewiele. Inwestycja ma kosztować prawie 596 tys. zł.

Przetarg nie wzbudził wielkiego zainteresowania wśród firm. Wpłynęła tylko jedna oferta, którą złożył Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Andrychowie. Co ciekawe, choć prace objęte przedmiotem zamówienia wycenił on na kwotę o ponad 200 tys. zł wyższą od tej, którą przeznaczono na to zadanie w andrychowskim Urzędzie Miejskim, przetarg nie zakończył się unieważnieniem, jak to niejednokrotnie bywało, gdy podobna sytuacja zaistniała w przypadku innej inwestycji. Kwota, którą władze gminy planowały wydać na ten cel, wynosiła 370 tys. zł.

Przedsięwzięcie będzie obejmowało nie tylko budowę parkingu, ale również przebudowę części ulicy w sąsiedztwie cmentarza. Droga doczeka się nowej nawierzchni, a skarpy i dno rowu odwadniającego po jednej jej stronie zostaną umocnione płytami ażurowymi. Parking wybudowany zostanie tam, gdzie ludzie parkują obecnie – w miejscu prowizorycznie utwardzonego tłuczniem placu między ogrodzeniem cmentarza a ulicą. Po prawej stronie bramy wiodącej na nekropolię powstanie 8 miejsc postojowych z jezdnią manewrową o szerokości 5 m. Po lewej znajdą się tylko dwa stanowiska do parkowania, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Na co dzień będzie to jak znalazł, ale w okolicach Dnia Wszystkich Świętych ludzie będą mieli taki sam problem z parkowaniem, jak obecnie...

Po lewej stronie będzie ponadto plac gospodarczy z miejscami do handlu zniczami i kwiatami, przeznaczony też do manewrów karawanami. Nawierzchnia stanowisk postojowych wykonana zostanie z betonowej kostki brukowej, a jezdni manewrowej i ulicy z asfaltobetonu. W planach jest też wykonanie odwodnienia. Woda z parkingu i placu ma być odprowadzana korytkami ściekowymi z kratą żeliwną i studzienkami do istniejącego rowu przydrożnego.

Wykonawca będzie miał 49 dni na przeprowadzenie całej inwestycji.


Foto: Google Maps

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

budowniczy, 07.11.2023 09:15

Każdy kto chociaż troszeczkę zna się na budownictwie wie że ponad 500zł/m2 nawierzchni to dużo za dużo. Ale ogłaszając przetarg końcem roku (podczas gdy większość firm goni z terminami aby wyrobić się przed końcem roku) i dając na wykonanie prac budowlanych 5 tygodni (podczas gdy projekt siedzi w szufladzie u burmistrza 7 lat! - wrzesień 2016r.) musi skutkować brakiem chętnych i wysoką ceną. Przetargi w Andrychowie to sprawa dla prokuratury.

Jank Chanowski, 07.11.2023 02:30

No właśnie ciekawe to jest, że przeznaczone środki na inwestycje to ok. 370 tys. zł a wybrany wykonawca określił kwotę za którą wykona przedmiot zamówienia za ok. 600 tyś. zł. Brakuje najważniejszej informacji która zaspokoiła były wywołaną ciekawość.

Obserwator, 06.11.2023 19:07

Na chłopski rozum.... Jaki jest sens wydawać przez gminę 600 tysięcy na parking, gdzie będzie jeszcze mniej miejsc niz obecnie?