reklama
reklama

Powstanie jeszcze jeden nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w regionie [FOTO]

Region, Wadowice, Zator Gospodarka, Wiadomości, 20.03.2025 14:09, eł

Stary obiekt doczeka się nowej, większej i bardziej funkcjonalnej siedziby.

Powstanie jeszcze jeden nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w regionie [FOTO]

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Hanny Chrzanowskiej w Zatorze, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, działa już od 2002 roku. Niestety, jest w nim zbyt mało miejsc, a warunki nie spełniają dzisiejszych standardów. Stąd też decyzja o budowie dla niego nowej siedziby.

Tego typu placówki przeznaczone są dla osób przewlekle chorych, które nie kwalifikują się już do leczenia szpitalnego, jednak ich stan zdrowia nie pozwala na funkcjonowanie w warunkach domowych. Zakładów opiekuńczo-leczniczych jest w regionie niewiele, toteż te istniejące są wręcz oblegane. Każdy ma długą kolejkę oczekujących na miejsce.

W powiecie wadowickim pierwszy zakład opiekuńczo-leczniczy dopiero powstanie. Będzie się mieścił w Radoczy w gminie Tomice. Znajdą się w nim miejsca dla 69 pacjentów, w tym 48 chodzących i 21 leżących.

Prawie taka sama liczba osób zostanie objęta opieką w nowej siedzibie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Zatorze, w powiecie oświęcimskim. Będzie ona przeznaczona dla 67 pacjentów. Budynek powstanie na planie zbliżonym kształtem do litery H. Przewiązka połączy go z istniejącym już budynkiem Domu Pomocy Społecznej oraz gabinetami rehabilitacji ambulatoryjnej, z której korzystają mieszkańcy gminy Zator oraz jej okolic.


Na parterze nowego obiektu znajdzie się 16 sal dwuosobowych, 3 trzyosobowe dla chorych bez kontaktu lub z ograniczonym kontaktem oraz 2 jednoosobowe, z których jedna służyć będzie jako izolatka. Każda ma być klimatyzowana. Przy wszystkich zaplanowano łazienki, aczkolwiek w większości „przelotowe”, czyli łączące dwie sąsiednie sale. Łącznie na parterze znajdą się miejsca dla 43 pacjentów.

Na tej kondygnacji ma się również mieścić duża przeszklona jadalnia wraz z zapleczem kuchennym, zlokalizowana w centralnej części budynku. Od strony północnej powstanie apteka, dyżurka pielęgniarek i sala zabiegowa. Ośrodek wyposażony będzie w dwie windy, w tym jedną dostosowaną do transportu pacjentów na łóżkach.

Z kolei na piętrze zaplanowano 10 sal dwuosobowych z własnymi łazienkami, jedną trzyosobową i jedną jednoosobową. W sumie będzie tam mogło przebywać 24 pacjentów. W skrzydle zachodnim na piętrze zlokalizowane zostaną: świetlica, dyżurka i pokój zabiegowy. Przy klatce schodowej dla personelu znajdują się szatnie oraz gabinety: lekarski, psychologa, logopedy i pracownika socjalnego.

Po stronie południowo-wschodniej budynku będzie się mieściła przestronna sala terapii zajęciowej oraz druga do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Obok nich powstanie pomieszczenie do terapii snoezelen (tak zwana sala doświadczania świata), przeznaczonej dla osób z zburzeniami integracji sensorycznej. Jej istotą jest poszukiwanie sposobu dotarcia do pacjentów, z którymi kontakt jest utrudniony i którzy mają ograniczenia w zakresie odbierania otaczającego ich świata. W sali do terapii snoezelen znajdą się urządzenia wytwarzające bodźce pobudzające zmysły - wzrok, słuch, dotyk i węch.


Obiekt będzie miał również kaplicę i zadaszony taras dla pacjentów. Otoczy go ogród z alejkami wśród zieleni, miejscami spotkań i rekreacji oraz ścieżką sensoryczną.

Budowa ma ruszyć już na wiosnę i potrwa około dwa lata. Nowy ZOL powinien być bowiem gotowy pod koniec maja 2027 roku. Na realizację inwestycji zostaną przekazane ofiary zebrane podczas tegorocznej edycji wielkopostnego pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych w Krakowie.






Wizualizacje: Propagita Design

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy