reklama

Potrzeba jeszcze 2 mln zł na wodociąg w Targanicach i Brzezince

, Gospodarka, Wiadomości, 05.05.2021 17:20, PG
Wodociąg musi być gotowy do marca przyszłego roku.
Potrzeba jeszcze 2 mln zł na wodociąg w Targanicach i Brzezince

Jak już pisaliśmy, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie pozyskał 2 mln zł dotacji na budowę wodociągu w Targanicach. Nie jest to jednak pełna kwota. Potrzeba jeszcze drugie tyle. Skąd zostaną pozyskane fundusze?


Jak przekazuje nam prezes ZWiK Jan Mrzygłód możliwości są trzy: kredyt, pożyczka lub dofinansowanie z budżetu gminy. Taka pożyczka mogłaby być wzięta pod zastaw oczyszczalni. Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Pewne jest to, że dotacja musi zostać rozliczona do 31 maja 2022 roku, więc pracę muszą się zakończyć ostatniego marca 2022 roku.

Wybudowane zostanie 6,2 km sieci wodociągowej za 4 mln zł, do której będzie można przyłączyć 75 gospodarstw. Dodatkowo powstaną dwie pompownie i zbiornik.

Póki co, zainteresowanych jest tylko 25 gospodarstw, co plasuje tę inwestycję w kategorii nieopłacalnych. Jednak gmina i ZWIK to instytucje, które muszą się opierać nie tylko na kwestiach ekonomicznych, ale także potrzebach i korzyściach społecznych.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

oshin22, 06.05.2021 06:54

A ja bym jeszcze dorzucił 2 kamyczki. --> 1. Zakładam że 50 gospodarstw które nie chcą się przyłączyć mogą się wylegitymować albo regularnie przeglądaną oczyszczalnią przydomową albo rachunkami za wywóz nieczystości płynnych. --> 2. Panie Prezesie -- mamy drożej niż w Krakowie a sam Pan tłumaczył że po przyłączeniu Wieprza będzie taniej.... Mam wrażenie że obie spółki gminne to studnie (nomen omen) bez dna a zarządzanie nimi jest dalekie od efektywności. Same "Obajtki" - które jak brakuje to potrafią podnieść ceny czy to za śmieci czy to za wodę/kanalizację i wyciągnąć pieniądze od nas.

Archanioł Michał, 05.05.2021 20:30

ZMROZIŁO MNIE. Szanowny Panie Prezesie pod Inkubator już nie można? Chcesz Pan "wątrobę naszą gminną" zastawiać ? Jedni już krwiobieg prawie unieruchomili ( patrz autobusy), płuca chcą przeorać asfaltem ( patrz degradacja Pańskiej Góry) i do tego jeszcze Pan :(

FeelFree, 05.05.2021 18:39

Jeśli w ramach nowych, wysokich standardów gminnych kredyty i pożyczki mają być zaciągane pod zastaw, to jako obywatel wyrażam zgodę jedynie na zastawienie Urzędu Miasta. Oczyszczalnia ścieków jest potrzebna, w dodatku nie może działać w trybie zdalnym... Urząd Miasta, Rada, Wydziału UM itd. i tak działają zdalnie, są niedostępne lub trudnodostępne dla obywateli, spokojnie można część pomieszczeń wynająć na wolnym rynku. A na pewno zastawić, bo przecież chodzi o inwestycję w celu zapewnienia podstawowej potrzeby czyli dostępu do wody. No od tego jest przecież Urząd Miasta! Nie jest natomiast podstawową potrzebą obywateli trzech burmistrzów, fontanny i inne pałace, ani SPALARNIA śmieci! Zwłaszcza w biednej gminie funkcjonującej coraz częściej dzięki kredytom, pożyczkom i zastawianiu wspólnego majątku WSZYSTKICH mieszkańców. Ale oczywiście każdy w wyborach głosować może jak tam sobie chce i uważa za słuszne.