reklama

Poseł PiS interweniował w sprawie wysokich cen paliw na niektórych stacjach i....

, Gospodarka, Wiadomości, 01.05.2017 14:30, (red)
Wysokie ceny paliw w miejscowościach turystycznych (i nie tylko) to efekt zmowy cenowej? Jest stanowisko ministerstwa w tej sprawie.
Poseł PiS interweniował w sprawie wysokich cen paliw na niektórych stacjach i....

Kierowcy słusznie zwracają uwagę, że w wielu miejscowościach ceny paliw są nie wiedzieć czemu wyższe niż gdzie indziej. Dotyczy to miejscowości turystycznych, także tych gdzie nie ma zbyt wielu stacji. W naszym regionie dotyczy to m.in. Andrychowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, a jeśli ktoś pojedzie na majówkę pod Tatry, to z pewnością zauważy wyższe ceny na zakopiańskich stacjach paliw.

 

Zmowa cenowa – takie argumenty często podnoszą kierowcy. Posłuchał ich poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który postanowił przeprowadzić interwencję w sprawie wysokich cen paliw w Zakopanem.

 

Afera? Rząd takowej nie widzi w tej sprawie. Minister energii Krzysztof Tchórzewski odpowiedział posłowi: „W Zakopanem obecnie funkcjonuje 5 stacji paliw. Rynek ma zatem charakter konkurencyjny. Z uwagi jednak na atrakcyjność turystyczną miejscowości, sprzedaż paliw w tym mieście charakteryzuje się bardzo wysoką sezonowością. W związku ze zwiększonym popytem, ceny paliw mogą być wyższe niż w innych regionach Polski. Dodatkowo, z uwagi na odległość od baz paliwowych, koszt dostarczenia paliwa jest wysoki”.

 

Informacja o ewentualnej zmowie cenowej w Zakopanem została także przekazana do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Tutaj interpretacja jest podobna. UOKiK stwierdził, że nie ma dowodów na celową zmowę podhalańskich stacji, a jedynie dopuszczalne prawem „naśladownictwo cenowe”.

 

– Tego typu sytuacja (problem wysokich cen paliw) UOKiK mógłby ocenić pod kątem ewentualnego naruszenia zakazu zawierania antykonkurencyjnych porozumień, a więc musiałoby nastąpić naruszenie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2017 r., poz. 229), zakazującego zawierania tzw. zmów cenowych. Wyjaśnić przy tym należy, że zmowę cenową charakteryzuje istnienie pomiędzy co najmniej dwoma niezależnymi przedsiębiorcami uzgodnienia (porozumienia) co do oferowanych cen. Dla udowodnienia zmowy niezbędnym jest wykazanie istnienia bezpośrednich lub pośrednich kontaktów między konkurentami dotyczących koordynacji zachowań rynkowych. Jednocześnie należy odróżnić antykonkurencyjną zmowę cenową od tzw. zachowań równoległych, które polegają na świadomym dostosowaniu się przedsiębiorców do zmienionych warunków rynkowych, w tym na naśladowaniu zachowań konkurentów – uzasadnia minister energii.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

fingers77, 02.05.2017 23:05

@sportowiec sprawdziłem cenę ON na stacji Auchan 4,38 na BP w Andrychowie 4,64 (edycja 4,49 3.05), jeżeli dla różnicy 26gr (11gr) opłaca Ci się jechać do Bielska to powodzenia. Dawniej ta różnica wynosiła niekiedy 60 gr. Na autostradzie cena ON to blisko 5zł. @rafi przejedź się w stronę Zakopca, dawniej zawsze tankowałem w Jabłonce lub Suchej, ostatnio ze zdziwieniem odkryłem, że cena paliwa jest taka sama (lub większa) jak w Andrychowie, Wadowicach.

bracki7, 02.05.2017 22:29

Potwierdzam, że u nas jedne z droższych paliw w kraju.. porównywalne do stacji przy autostradach. W bielsku paliwo LPG jestem w stanie kupić poniżej dwóch złotych za litr. W Andrychowie - 2.20. Nie mówiąc o zwykłych paliwach. Czyste zdzierstwo. Też uważam, że kierowcy powinni bojkotować tą stacje. Niestety problemem są ludzie przejezdni, BP ma świetną lokalizacje, nie sposób na nią nie trafić. Ja tam przestałem tankować. Powoli staje się opłacalne jechać do Bielska by zatankować. Oczywiście nie jeżdżę tam specjalnie ale korzystam z okazji że bywam tam raz czy dwa w miesiącu. Sytuacja jest kuriozalna. Nie pałam sympatią do PIS ale w tej sytuacji ktokolwiek tą sprawę nagłośni - może poprawi sytuacje.

rafi, 02.05.2017 17:23

Komentarz usunięty przez autora.

stachu50, 02.05.2017 16:52

Ja na rower i leje na stacje

sportowiec, 02.05.2017 13:32

Ja tez tu nie tankuję, wolę jechać do Bielska na zakupu do Auchana i tam się zatankować, Andrychów to największe zdzierstwo jakie może być, a to paliwo i tak jest "marnej jakości". Każdy widzi jake ceny są na Bp i Orlen ,zawsze o 1gr. ciekawe czy nie powinien zająć się tym w ogóle jakiś urząd ..

chudy206, 02.05.2017 12:36

@xpek nie tankuje w Andrychowie bo poprostu nie muszę, ale widzę i obserwuje co się dzieje na naszych stacjach. nie będę wspierał takich pseudobiznesmenow z [ciach!] obsługa P.s No i h u j No i cześć

AntyLeming, 02.05.2017 12:23

Komentarz usunięty przez autora.

mateo, 02.05.2017 12:03

@antyleming Ale z ciebie burak, nic nie ma do powiedzania ale musi się wciskać w rozmowe. Według ciebie to paliwo powinni rozdawać za darmo ? bo ciebie sie robić nie chce ?

inzynier, 02.05.2017 12:02

@antyleming jak się nie ma argumentów to się obraża komentującego

AntyLeming, 02.05.2017 10:41

Komentarz usunięty przez autora.

inzynier, 02.05.2017 10:22

dlaczego rząd ma się mieszać w to za ile ktoś chce sprzedać paliwo ?? Jak mam stacje to mogę sobie i nawet za 20zł sprzedawać i nic nikomu do tego !!! To jest tylko wyłącznie moja sprawa czy ktoś będzie chciał za tą cenę kupić i czy wyjdę na swoje. A jak kto mądry to pojedzie na inną stacje

kalafior, 02.05.2017 10:22

@"... nie wiedzą jak państwo okrada co miesiąc przedsiębiorców"-Najbardziej okradało przez 8 lat za czasów PO z PSL.

xpek, 02.05.2017 10:02

ja wiem że pisowcy chcieliby ustalać ceny wszystkiego i mieć wpływ na wszystkie ale bez przesady. chudy możesz nawet tankować w warszawie!na pewno zaoszczędzisz zawsze śmieszą mnie wpisy ludzi którzy w życiu nie mieli firmy i nie wiedzą jak państwo okrada co miesiąc przedsiębiorców

chudy206, 02.05.2017 08:59

Xpek widzę ze lubisz być dymany, Ja nie lubię przepłacać, i nie tankuje u miejscowych przedsiębiorców. Jeśli twierdzisz ze ceny w Andrychowie pokrywają się z jakością sprzedawanego paliwa proponuje zmienić dilera

AntyLeming, 02.05.2017 08:57

Komentarz usunięty przez autora.

xpek, 02.05.2017 06:50

zgłoś do prokuratury jak masz podejrzenia a nie wypisuj bzdur w internetach każdy przedsiębiorca ma prawo ustalać sobie ceny na jakim chce poziomie. na tym polega biznes,. jak jesteś taki mądry to wybuduj stację i sprzedawaj benzynę o dobrych parametrach jakościowych po 1 zł, chętnie przyjadę skoro tak wierzycie w państwo socjalne, że państwo wszystko za was zrobi i na wszystko wam da pieniądze to dlaczego Orlen -firma państwowa nie ma niższych cen?

duftpunk, 01.05.2017 23:03

Najlepsza zmowa cenowa w Polsce to bp Andrychów i Orlen Andrychów. Jedna stacja zmieni i do 5 min ta druga wyrównuje. Dlatego Zmowa Cenowa była jest i pewnie będzie. Uważam że stacje w Andrychowie powinny być omijane szerokim łukiem. Warto podjechać do ket i zatankowac dużo taniej. Dziwię się tylko orlenowi w Andrychowie że idą ślad w ślad za bp gdzie bp znajduje się przy drodze krajowej. Jakby obniżyli ceny myślę że zysk byłby dużo bardziej widoczny.

corleone, 01.05.2017 18:48

a już żyliśmy nadzieją że w tytule ukaże się nazwisko posła o najbardziej Polsko brzmiącym nazwisku też PiS w nadziej że poseł pozwoli sobie na tego typu wyczyn jak przystało na Andrychowskiego poseł PiS.Nic z tego nadzieje płonne Pan Poseł nie dostrzegł problemu. szkoda ...

AntyLeming, 01.05.2017 18:44

Komentarz usunięty przez autora.

fred11, 01.05.2017 18:26

jprdl !!! Andrychów to miejscowość turystyczna ? No chyba tylko dla turystów-znajomych królika ....z Brzeszcz i paru innych miejsc...ci 'turyści" doją nas aż iskry lecą mają tu swoje 5 minut które muszą wykorzystać na maksa...

normalny, 01.05.2017 16:00

jak wyjaśnić różnice w cenie paliwa pomiędzy orlenem w Bulowicach a Andrychowem która wynosi 20 do 35 gr różnicy? Tylko tym że w Kętach jest nowa stacja i tańsze paliwo i musieli w Bulowicach obniżyć a w Andrychowie niema konkurencji więc ceny wysokie .I gada że niema zmowy cenowej? śmieszne

Starybrat, 01.05.2017 15:27

Długi weekend, majówka jest więc okazja by się nachapać i podnieść ceny. Jak w przypadku każdego takiego dłuższego wolnego nie ma to nic wspólnego z cenami paliw na rynkach światowych -zwykła pazerność.