reklama

Ponad 3 mln zł na projekt obwodnicy

, Gospodarka, Wiadomości, 19.02.2021 09:05, INFORMACJA PRASOWA
Na razie projekt, zaś budowa doczeka się realizacji dopiero w latach 2025-2029.
Ponad 3 mln zł na projekt obwodnicy

Iwona Mikryt z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że wybrano firmę, która zajmie się opracowaniem kompleksowej dokumentacji projektowej dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego, w ciągu drogi krajowej nr 28. Jest to oferta firmy Sweco Engineering, z ceną 3.499.719,00 zł. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

W ramach opracowania dokumentacji projektowej powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Zadaniem wykonawcy będzie też uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

Całość prac podzielona została na dwa etapy:

- etap pierwszy obejmie wykonanie: studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej,materiałów środowiskowych wraz z uzyskaniem DŚU, dokumentacji geologicznej, hydrogeologicznej, geologiczno-inżynierskiej i uzyskanie opinii geotechnicznej oraz programu funkcjonalno-użytkowego,

- etap drugi stanowić będzie udzielanie odpowiedzi na pytania oferentów zadawane już w trakcie przetargu na budowę.

Na wykonanie etapu pierwszego przewidziano 43 miesiące od daty podpisania umowy, a drugiego 11 miesięcy.

Dzięki budowie obwodnicy Makowa Podhalańskiego ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza obszar centrum miasta, poprawi się bezpieczeństwa i zwiększy przepustowość DK28. Poprawią się także warunki ekologiczne w mieście, szczególnie dla osób mieszkających w strefie oddziaływania drogi krajowej (ul. Wolności i ul. 3 Maja), którą średnio na dobę przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów.

Już w 2005 r. powstało studium obwodnicy Makowa Podhalańskiego, w ciągu drogi krajowej nr 28. Przeanalizowano obszar obejmujący odcinek od istniejącej obwodnicy Suchej Beskidzkiej do skrzyżowaniu z drogą w kierunku Zawoi i zarekomendowano przebieg obwodnicy. Nowy odcinek drogi krajowej ma mieć ok. 5 km długości, trzy obiekty mostowe, przepusty, konstrukcje oporowe, oświetlenie drogowe w rejonie skrzyżowań, na wiadukcie, estakadzie i moście przez rzekę Skawa, ekrany akustyczne oraz przejścia dla małych zwierząt. Szczegóły opracowane zostaną w dokumentacji projektowej.


Planowane parametry techniczne

· klasa techniczna drogi – GP,

· przekrój poprzeczny – 1 x 2 pasy ruchu,

· szerokość pasa ruchu – 3,5 m,

· szerokość poboczy gruntowych – 1,5 m,

· nośność nawierzchni – 115 kN/oś.

Proces przygotowawczy: lata 2021-2024

Realizacja inwestycji: lata 2025-2029


INFORMACJ PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy