reklama

Ponad 3 mln zł na kanalizację w Bulowicach

Gospodarka, Wiadomości, 23.01.2023 11:45,
W sumie inwestycja może pochłonąć ponad 6 mln zł, a wszystko ma być gotowe do 2025 roku.
Ponad 3 mln zł na kanalizację w Bulowicach
Kilka dni temu Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kętach otrzymał oficjalne potwierdzenia przyznania 3 397 049 złotych dofinansowania do budowy kanalizacji sanitarnej i wodociągu w Bulowicach. Na uroczystej gali wręczenia umów z rąk marszałka Województwa Małopolskiego obecni byli: wiceburmistrz Gminy Kęty Marcin Śliwa oraz Sławomir Drewniany i Marcin Blok z zarządu MZWiK w Kętach.

- Jaki będzie ostatecznie wkład naszej spółki do tej inwestycji zależy jak zawsze od ceny jaką zaoferują startujący w przetargu wykonawcy. Na razie szacujemy, że projekt zrealizowany zostanie łącznie za 6 365 174,33 zł brutto, przy czym na kanalizację przewidzianych jest 5 660 000,96 zł, a na sieć wodociągową 329 790,30 zł. Reszta to inne koszty ponoszone przy realizowaniu zadań budowlanych – wyjaśnia Sławomir Drewniany, prezes zarządu MZWiK w Kętach.


Rozpoczęcie procedury przetargowej zaplanowane jest na koniec lutego 2023 r. Inwestycja współfinansowana jest w ramach zadania „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania 7.2 „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

W zakresie inwestycji przewiduje się:
1. Wykonanie 6,5 km kanalizacji, w tym 1,14km kanałów tłocznych.
2. Wykonanie 0,78 km sieci wodociągowej.
3. Dostawę, montaż i rozruch 2 szt. sieciowych przepompowni ścieków.
4. Dostawę, montaż i rozruch kompletnej stacji hydroforowej.

Liczba planowanych przyłączy wodociągowych: 3 szt. (9 osób)
Liczba planowanych przyłączy kanalizacyjnych: 120 szt. (480 osób)
Planowana ilość oczyszczonych ścieków w wyniku realizacji zadania: 14 391 m3/rok

Termin zakończenia realizacji sieci kanalizacji sanitarnej i oddanie do użytkowania podzielony został na etapy:
Etap I – budowa kanalizacji dla budynków zlokalizowanych wzdłuż ul. Bielskiej w Bulowicach pomiędzy drogą krajową a torami od nr 130 do 218 – zakończenie grudzień 2023 r.
Etap II – budowa kanalizacji dla budynków zlokalizowanych wzdłuż ul. Bielskiej w Bulowicach pomiędzy drogą krajową a torami od nr przedszkola do 122 – zakończenie czerwiec 2024 r.
Etap III – budowa kanalizacji dla budynków zlokalizowanych wzdłuż ul. Bielskiej i przy ul. Św. Wojciecha w Bulowicach pomiędzy kościołem a cmentarzem – zakończenie kwiecień 2025 r.


MZWiK podkreśla, że planowana w najbliższym czasie inwestycja to kolejna część systemu kanalizacyjnego sukcesywnie budowanego od 2017 roku w sołectwie Bulowice. Dotychczas wybudowano tu ok. 22 km kanałów i zapewniono możliwość podłączenia ponad 400 domów jednorodzinnych.

Obecnie trwają końcowe prace budowy kanalizacji wzdłuż ul. Świerkowej – Etap I, gdzie powstaje prawie 2,5 km kanałów, które jednak nie od razu będą mogły być użytkowane. W celu skorzystania przez mieszkańców tej ulicy ze zbiorczej kanalizacji sanitarnej w kolejnym etapie realizacji muszą zostać wybudowane zbiorniki dwóch pompowni sieciowych, które później będą wyposażone w pompy.

Montaż pomp nastąpi dopiero wtedy, gdy Tauron zapewni możliwość włączenia się do ich sieci elektrycznej. Bezpośrednio po uruchomieniu pompowni sieciowych będą mogli wykonać swoje przyłącza mieszkańcy 40 domów. W dalszym etapie rozbudowy sieci (nie wiadomo kiedy będzie to realizowane) może uzyskać dostęp kolejne 42 budynków, ponieważ teraz wykonano tylko sieć z odgałęzieniami do budynków sąsiadujących bezpośrednio z drogą asfaltową.

- Nasza inwestycja związana jest z planowanym remontem nawierzchni ul. Świerkowej z pieniędzy uzyskanych przez Gminę Kęty z programu „Polski Ład”. Żeby przyłączyć te dodatkowe 42 domy, zlokalizowane dalej od głównej nitki ul. Świerkowej oraz te przy ul. Źródlanej i Brzozowej, musimy jeszcze dobudować w kolejnych latach ok. 840m kanalizacji grawitacyjnej i 1150m sieci ciśnieniowej z 18 pompowniami przydomowymi – tłumaczy Prezes kęckich wodociągów. - Jak widać potrzeby są bardzo duże, a chcielibyśmy, żeby wszyscy mieszkańcy naszej gminy mieli dostęp do systemów kanalizacyjnych, które znacznie poprawiają jakość życia mieszkańców. Nasza Spółka ciągle wykonuje kolejne kroki do poprawy otaczającego nas środowiska, ale nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkiego od razu. Prosimy o cierpliwość, tych, którzy przychodzą i dzwonią do nas w celu jak najszybszego wybudowania do nich sieci. Tam gdzie to będzie możliwe będziemy realizować kolejne odcinki kanalizacji sanitarnej. Prosimy również o wyrozumiałość mieszkańców, właścicieli nieruchomości, po których będziemy już niedługo budować nowe rurociągi. Uciążliwości z tym związane będą krótkotrwałe, a wykonawcy będą naprawiać do stanu pierwotnego uszkodzone elementy zagospodarowania działek po zakończeniu robót – dodaje.
źródło: UG Kęty

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy