Podwyżka cen śmieci nielegalna?

, Gospodarka, Wiadomości, 10.10.2019 09:50, DK
„Za” podwyżką było 11 radnych z PiS.
Podwyżka cen śmieci nielegalna?

Kilka tygodni temu wadowiccy radni na wniosek burmistrza Bartosza Kalińskiego zatwierdzili nowe stawki za wywóz smieci. Podwyżka jest spora: z 8,60 zł do aż 14 zł od osoby miesięcznie. Nowe stawki obowiązują od października. „Za” podwyżką było 11 radnych z PiS.

Ale jest problem. Okazuje się, że uchwała Rady Miejskiej w tej sprawie może być wadliwa.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie postanowiła wszcząć postępowanie o stwierdzeniu nieważności uchwały Rady Miejskiej w Wadowicach z 6 września 2019.

Kolegium Izby działając na podstawie art. art. 91 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 506 z późn.zm.) i art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t. j.: Dz. U. z 2016 r. poz. 561 z późn.zm.) oraz na zasadzie z art. 61 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 z późn.zm.). p o s t a n a w i a wszcząć postępowanie o stwierdzenie nieważności Uchwały NR XIII/108/2019 Rady Miejskiej w Wadowicach z dnia 6 września 2019 r. w sprawie ustalenia stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi'" - czytamy uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z dnia 2 października 2019 r.

Dlaczego Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie postanowiła wszcząć postępowanie o stwierdzeniu nieważności uchwały Rady Miejskiej w Wadowicach? Ponieważ w uchwale powołano się na przepisy dotyczące stawek na jednego mieszkańca, które w międzyczasie się zmieniły. Według Regionalnej Izby Obrachunkowej ustalone stawki za pojemnik o określonej pojemności przekraczają stawki maksymalne, jakie Rada Miejska mogła ustalić dla określonej pojemności pojemników.

Nieoficjalnie dowiadujemy się, że wadowiccy urzędnicy mogli wysłać uchwałę do RIO zaraz po zaakceptowaniu i poczekać na ewentualne opinie RIO. Natomiast w tym wypadku urzędnicy czekali aż 3 tygodnie. Teraz prawdopodobnie będą musieli jeszcze raz podejmować tą samą uchwałę.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy