reklama

Po przetargu na śmieci. Bez podwyżki od kwietnia nie wywiozą odpadów?

, Gospodarka, Wiadomości, 18.02.2019 16:00, red
Wyszło drogo. Wkrótce kolejne głosowanie nad podwyżką.
Po przetargu na śmieci. Bez podwyżki od kwietnia nie wywiozą odpadów?

W poniedziałek (18.02) w magistracie zakończono przyjmowanie ofert w przetargu na wywóz śmieci z posesji gminy Andrychów w okresie kwiecień – grudzień 2019r.

Wpłynęła tylko jedna oferta – złożona przez konsorcjum Zakład Gospodarki Komunalnej i firmę Empol. Oferta – delikatnie rzecz ujmując – rozmija się z tym, co proponuje gmina (czytaj – co wpłynie do kasy gminy z opłat od mieszkańców w wysokości 10 zł od osoby miesięcznie). Oferta przetargowa za tę usługę opiewa na 4,7 mln, a gmina z opłat uzbiera 2,4 mln. I tyle może zapłacić.

Dlatego władze Andrychowa od grudnia już kilka razy proponowały podjęcie uchwały w sprawie podniesienia opłaty śmieciowej – z 10 na 15 zł od osoby miesięcznie. Wzrost opłaty ma pokryć rzeczywiste koszty wywozu odpadów, które od stycznia bardzo poszybowały w górę (stąd właśnie tak wysoka oferta w przetargu).

Wzrost cen to przede wszystkim efekt polityki rządu PiS, który w zeszłym roku podniósł tzw. opłatę środowiskową za składowanie odpadów na wysypisku. Efekt jest taki, że kolejne gminy muszą podnosić opłaty, jakie wnoszą mieszkańcy. Dla porównania, w Wieprzu jest to wzrost z 5 na 13 zł. W Kętach z 9 na 14 zł.

W Andrychowie radni PiS i KWW „Kobielus 2018” (mają większość głosów w Radzie Miejskiej, są w opozycji do burmistrza Tomasza Żaka) nie godzą się na razie na podniesienie opłaty. Efektem utrzymywania opłaty na obecnym poziomie może być brak kasy w gminie na opłacenie faktur za wywóz śmieci – szacuje się, to kwota w wysokości ponad 2 mln zł

Są dwa wyjścia. Gmina będzie musiała z czegoś zrezygnować np. z zaplanowanych remontów dróg i chodników, aby pokryć ten niedobór. Są jednak wątpliwości prawne, czy gmina może w ogóle pokrywać takie straty, bo ustawa stanowi że gospodarka śmieciowa musi się samofinansować.

Jest też inny, znacznie gorszy scenariusz. Władze gminy nie mając pokrycia finansowanego, aby opłacić wywóz śmieci (zakładając że opłata nie zostanie podniesiona) nie podpiszą nowej umowy z firmą komunalną. Wówczas od kwietnia śmieci w ogóle nie będą wywożone sprzed posesji, a to mogłoby się skończyć "drugim Neapolem", gdzie swego czasu śmieci regularnie zalegały na ulicach, bo nie miał ich kto wywozić.

Sytuacja podobna jest to do tej, jak np. przy remoncie drogi. Wiele razy zdarza się, że oferta przetargowa na remont jakiejś drogi jest wyższa niż zaplanowane na ten cel fundusze. Umowa zostaje podpisana dopiero po zapewnieniu przez radnych finansowania na odpowiednim poziomie. Nie ma pieniędzy, nie ma podpisanej umowy, nie ma remontu.

Na razie pewne wydaje się, że wkrótce radni po raz kolejny dostaną do głosowania uchwałę zakładającą podwyżkę opłat za wywóz śmieci - nie wiadomo jeszcze do jakiego poziomu, ale na pewno będzie to minimum 15 zł od osoby miesięcznie. Czy tym razem radni PiS i "Kobielus 2018" znowu ją odrzucą? Na razie sprawiają wrażenie, jakby w tej sprawie głosowali według zasady "nie, bo nie".

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

beskidmaly, 20.02.2019 11:31

Za smieci drożej trzeba placic od 1,01.2019 a podwyzka miałaby obowiazywac od 1.04 br to kto ma zaplacic za pierwsze trzy mieciace br. Kwota wynika ze zlozonej oferty przetargowej firmy Empol iZGK

Turboplazmotron, 20.02.2019 09:49

Dziękuję za uściślenie. Przeczytałem dzisiaj projekt ustawy podnoszący opłatę na 16,50 od 1 kwietnia. Może ktoś mi wytłumaczy skąd się nagle wzięła taka kwota?

troll, 20.02.2019 09:29

@Turboplazmotron. Wyczerpująca to będzie, jak dodamy szczegół. ,,Bez względu na to, czy sesja w miesiącu jest jedna, czy kilka". Zwyczajna czy nadzwyczajna.

Turboplazmotron, 19.02.2019 21:29

beskidmały dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

beskidmaly, 19.02.2019 21:14

Turboplazmotorn: Podstawowi Radni bez funkcji w komisjach Rady 800 zl, Przewodniczcy Komisji i Vce Przewdniczacy Rady 1100 zl Przewodniczacy Rady Ok. 2000 zl . Jak sa nieobecni na sesjach i komisjach sa potracenia z diet.

Turboplazmotron, 19.02.2019 20:51

Ciekawe ile radni mają płacone za sesję że tak co dwa tygodnie zwołują?

beskidmaly, 19.02.2019 19:28

To i tak Andrychow ma szczescie ze nie wybrali Twojego pryncypala za burmistrza "Grubasie".

budyn77, 19.02.2019 18:10

Niestety ludzie wybierali tak że przez ostatnie osiem lat rządzili tacy radni jak Babski czy wójt Zak. I zostały długi oraz brak obwodnic, całodobówki, hali sportowej, żłobków itd. Jak przez 5 lat zrobić coś nowego jak trzeba naprawiać to co zje...li przez 8 lat!!???

budyn77, 19.02.2019 12:41

W Andrychowie syf, smród i smog, ogromny dług. Brak obwodnic, żłobków, domu seniora, boisko w ruinie, brak nowoczesnej hali sportowej, opieki całodobowej, ścieżek rowerowych. A wójt i bezradni debatują o cenie śmieci. Co zmieni dodatkowy kredyt? I tak za 5 lat bedzie już 100 mln długu...

mona, 19.02.2019 11:30

Śmieci, śmieci, śmieci... Niedobrze mi się już od tego szumu robi. Od początku roku nie ma innego tematu. Czy Panowie z rady nie dostrzegają innych problemów!!! W mieście jest taki syf, że nie da się przejść parę kroków, żeby się nie ubrudzić. Powietrze tak zatrute, że wyjście z domu grozi poważną chorobą. Panowie radni tymczasem (tzn. Kubień z Kobielusem i ich "sługi") uprawiają typową populistyczną propagandę, bo nie mają nic mądrego do powiedzenia. Ich motto to "nie bo nie". Z takim podejściem to sobie mogą porządzić co najwyżej w swoim ogródku, a i to nie bardzo. Brawo Wyborcy tych Panów. Właśnie przysłużyliście się do tego, że w gminie dzieje się dokładnie tak jak w całym kraju. A jak to właśnie widać!!!

kalafior, 19.02.2019 09:32

Dlaczego śmieci w tej gminie były przez lata najdroższe w okolicy?Co robiono z pieniędzmi z nadwyżek?Dlaczego najpierw proponuję się podwyżkę 13 zł a nagle 15zł? Czy za chwilę będzie 20 -30 zl?

Jarek, 19.02.2019 09:12

Chętnie zapłacę więcej za wywóz śmieci ale proszę wziąć pod uwagę jakość świadczonych usług przez firmę zewnętrzną. Rzucanie koszami, rozsypane śmieci to standard przy dzisiejszych odbiorach. Potrafią wrzucić worki do ścieku wodnego ..... ogólnie dramat. Poprzednia firma działała dużo lepiej.

martynowski, 19.02.2019 01:53

ciekawe kto pierwszy odpuści :D

kalafior, 18.02.2019 23:46

Niech zaczną wszyscy płacić czyli każdy zameldowany w naszej gminie bez żadnych wyjatków. .Sprawdzić kto śmieci segreguje a kto nie i płaci 10 zł bo tyle zadeklarował.

tomitom, 18.02.2019 22:50

A może by tak zacząć weryfikować prawdziwość składanych oświadczeń, bo teraz wystarczy świstek, że ktoś mieszka w innym miescie/za granicą i już nie płaci za śmieci w Andrychowie. I są takie kurioza, że w domu mieszka de facto np. 6 osób, a płacą za dwie. To przypomina sytuację z abonamentem RTV. 80% społeczeństwa nie płaci, bo mało kto urodzony po np. 1970r. rejestrował odbiornik. Państwo nie szuka metod regulacji tej sprawy (jedynie się o tym mówi już od lat), tylko wyciąga zaległe i bieżące opłaty abonamentowe od dziadków z ich emerytur, bo przecież łatwiej dziadkom ściągnąć z emerytury ZUS 1500 zł. na zaległy abonament, niż brać za 4 litery miliony niepłacących. Analogicznie w sprawie śmieci - wygodniej administracji lokalnej podnieść składki płacącym, niż wyłapywać tych, którzy się migają.

leon, 18.02.2019 20:55

1. wiecznie dopłacać sie nie da a jeśli to było 2 mln co roku jak pisały nowinki to tym bardziej. Musi być na inne inwestycje a z takiej podwyżki jak ktoś normalnie pracuje "strzelać nie będzie". 2. podwyżka będzie a jak "będą śmiecić oczami" pisiorki: Kubień, Studniarz, inni plus Kobielus Magiera i Rzadek to ich sprawa. Oni wdali się w tę "awanturę" oni niech się tłumaczą. 3 Po zgk płakać nikt nie będzie.

kredytyzaZaka, 18.02.2019 20:41

i jeszcze jedno. Zanim rozwiążecie zgk to niech radni zamiast słuchać co im mówi Żaka, będą tak uprzejmi i dokładnie ale to dokładnie przyjrzą się co robi w tym konsorcjum prywatna firma empol, czy jest niezbędna, co daje a o ile podnosi koszty???? I czy jak zgk zostanie zlikwidowane to ceny śmieci nie wzrosną np. do 30 złotych bo zostaniemy na łasce dowolnej prywtanej firmy na jaką gmina już żadnego wpływu nie będzie mieć?

kredytyzaZaka, 18.02.2019 20:39

"rozwiązanie zagadki czemu kiedyś w gminie Andrychów dopłacano do wywozu (jak informują urzędowe media - 2 mln co roku) i nikt nie narzekał i nie straszył jest chyba proste - kiedyś to było przed wyborami a obecnie jest po wyborach a do tego kolejne wybory dopiero za 5 lat więc hulaj dusza..... " internauta sąsiad ma absolutnie rację. Robią nas w wała bo jest po wyborach i tyle!!!!!

Turboplazmotron, 18.02.2019 20:38

W Wieprzu pewnie przez kolejne 5 lat utrzyma się cena 13zł a u Nas wzrośnie do 21.

ludwik, 18.02.2019 20:34

już dajcie sobie spokój z buntowaniem się, przypominaniem jak było kiedyś i pogódźcie się że będzie jak chce Burmistrz. Jak niże - taką macie opozycję :) Wystarczy 3 miesiące rozmów, troche pracy nowinek, radia i zaprzyjaźnionych redakcji i jest po krzyku :) Buhahha też mi opozycja :))))))))) W sumie dobrze wyszło. Maciuś, Krzysiu wydali trochę kasy na kampanię i wiedzą że żyją a jest jak być powinno :))))))))

lojzek, 18.02.2019 20:32

Proponuję aby następna sesja odbyła się w Choczni tam gdzie składują odpady!Niech radni zobaczą jak składuje się odpady!

ludwik, 18.02.2019 20:31

może i kiedyś dopłacano do śmieciale już dość. Kiedyś trzeba powiedzieć stop. Te podwyżki będą bo pszczółki po buncie już jedna za drugą wracają do właściwego ula :) Jak to wytłumaczą innym buntownikom - ich problem. To ciąg dalszy ich kompromitacji więc nie ma się nad czym rozczulać.

marcin1970, 18.02.2019 20:19

czemu przedisębiorcy nie składają ofert? Z tego co mówią nie lubią tracić czas a ich zdaniem wiadomo kto wygra. Kpienie z nich przez tych którzy wiedzą jak jest nie zostanie zapomniane.

marcin1970, 18.02.2019 20:18

Syty glodnego nie zrozumie. kto za robienie propagandy dostaje 8 tysięcy na miesiąc nie zrozumie rodziny jaka ledwo wiąże koniec z końców.

xpek, 18.02.2019 20:15

ej pisowcy robicie aferę z powodu paczki papierosów bo tyle miesięcznie wiecej zapłaci przeciętna rodzina. lepiej napiszcie co się stało z kopertą z 50 tyś która trafiła podobno na nowogrodzką i zaginęła

tomekx, 18.02.2019 20:09

W szczególności zachęcam radnych Kobielusa i Kubienia aby zachęcili andrychowskich przedsiębiorców do złożenia oferty przetargowej.Czemu nie ma więcej chętnych???????Nie opłaca się????

",,**,,", 18.02.2019 20:09

Ludzie,ludzie!!!!!!!!! Ale podniecenie!!!!!! 35tys mieszkańców Gminy Andrychów placi za smieci to daje kwote 4 200 000zl. Z tego kilkanascie procent ludzi placi podwojna stawkę wiec doliczamy kolejny milion. Nastepny milion od firm z terenu miasta i gminy Andrychów. I nastepne dwa miliony z segregacji. Wiec w Andrychowie mamy nadpłatę ponad trzy miliony, bo cena to 4 700 000 a gmina dostaje 8 200 000 nadpłata 3 500 000miliona!!!!!!!!!!! Do tego milionowe nadplaty z poprzednich lat i gdzie jeszcze oszczednosci milionowe z ledow,lapm ktore daja celowo 50procent swojej mocy. Wychodzi na to ze co rok znika 5milionow zlotych!!!!!!!! A radni zakowscy chca podwyzek. Czyzby uklady??? Natychmiast rozwalic cale to smieszne przedsiębiorstwo co się zwie ZGK.

",,**,,", 18.02.2019 20:07

Ludzie,ludzie!!!!!!!!! Ale podniecenie!!!!!! 35tys mieszkańców Gminy Andrychów placi za smieci to daje kwote 4 200 000zl. Z tego kilkanascie procent ludzi placi podwojna stawkę wiec doliczamy kolejny milion. Nastepny milion od firm z terenu miasta i gminy Andrychów. I nastepne dwa miliony z segregacji. Wiec w Andrychowie mamy nadpłatę ponad trzy miliony, bo cena to 4 700 000 a gmina dostaje 8 200 000 nadpłata 3 500 000miliona!!!!!!!!!!! Do tego milionowe nadplaty z poprzednich lat i gdzie jeszcze oszczednosci milionowe z ledow,lapm ktore daja celowo 50procent swojej mocy. Wychodzi na to ze co rok znika 5milionow zlotych!!!!!!!! A radni zakowscy chca podwyzek. Czyzby uklady??? Natychmiast rozwalic cale to smieszne przedsiębiorstwo co się zwie ZGK.

sąsiad, 18.02.2019 20:06

rozwiązanie zagadki czemu kiedyś w gminie Andrychów dopłacano do wywozu (jak informują urzędowe media - 2 mln co roku) i nikt nie narzekał i nie straszył jest chyba proste - kiedyś to było przed wyborami a obecnie jest po wyborach a do tego kolejne wybory dopiero za 5 lat więc hulaj dusza.....

",,**,,", 18.02.2019 20:06

Ludzie,ludzie!!!!!!!!! Ale podniecenie!!!!!! 35tys mieszkańców Gminy Andrychów placi za smieci to daje kwote 4 200 000zl. Z tego kilkanascie procent ludzi placi podwojna stawkę wiec doliczamy kolejny milion. Nastepny milion od firm z terenu miasta i gminy Andrychów. I nastepne dwa miliony z segregacji. Wiec w Andrychowie mamy nadpłatę ponad trzy miliony, bo cena to 4 700 000 a gmina dostaje 8 200 000 nadpłata 3 500 000miliona!!!!!!!!!!! Do tego milionowe nadplaty z poprzednich lat i gdzie jeszcze oszczednosci milionowe z ledow,lapm ktore daja celowo 50procent swojej mocy. Wychodzi na to ze co rok znika 5milionow zlotych!!!!!!!! A radni zakowscy chca podwyzek. Czyzby uklady??? Natychmiast rozwalic cale to smieszne przedsiębiorstwo ci się zwie ZGK.

sąsiad, 18.02.2019 20:04

to głupie tak straszyć ludzi czyms co nie spełni się. Bo gmina musi wywoziś śmieci. Każda.

tomekx, 18.02.2019 20:02

Wszystkim krytykom i narzekaczom że ZGK złe i ble ble ble polecam założyć firmę i złożyć korzystniejszą ofertę w kolejnym przetargu.Policzcie koszty może wam wyjdzie taniej ale raczej nie.Urząd Miasta i Gminy Andrychów czeka na wasze korzystne oferty przetargowe.Konkurencja jest potrzebna jak na razie jej nie ma ponieważ wpłynęła tylko 1 [słownie: JEDNA] oferta.Najlepiej kaczory zróbcie tak aby śmieci były bezpłatnie odbierane z posesji i altan śmietnikowych.Czekamy

nick1, 18.02.2019 19:58

z drugiej strony mamy marną opozycję która za chwilę przestanie być opozycją :) Co ich przekonało? Wiadomo co :) Taką sobie wybraliście to taką macie. Szczególnie mam na myśli Macieja, Zbigniewa, Dorotę czyli tych którzy myśleli że mogą samodzielnie iść ale za dwa tygodnie okaże się że za wysokie progi :) Mają szczęścię że przekonają się że Pan Burmistrz to bardzo litościwy człowiek który potrafi nawet zdradę wybaczyć i nie wypominać tylko przygranąć marnotrawnych synów i córki :)

nick1, 18.02.2019 19:54

wyjątkowo zgadzam się. Nie można nic nie robić z tym co dzieje się w zgk i tej prywatnej firmie tylko podnosić i podnosić ceny. Za chwilę powiedzą 20 złotych i co Pan Burmistrz ma w to iść?

Anett, 18.02.2019 19:44

nikt normalny nie uwierzy że to miasto stać na drugiego wiceburmistrza, przeparszam - wywalanie kasy na propagandę, na budowę basenu krytego który będzie kosztował ok. 15 mln WIĘCEJ niż było mówione a nie stać na dopłacanie do śmieci szczególnie że wcześniej to robiono i to w wielkich kwotach (nowiny i radio mówiły i pisały 2 mln rocznie). Wiem że wcześnej to było kiedy pan Żak starał się o urzęd po raz kolejny a teraz już cel osiągnąć ale dla nas mieszkańców to żadna różnica.

miastoandrychow, 18.02.2019 19:42

Polecam apel Akcja Demokracja Wstrzymaj smog, nie oddech! Adresaci Posłowie i Posłanki Sejmu RP i Senatorowie i Senatorki Senatu RP Szanowni parlamentarzyści i parlamentarzystki, domagamy się natychmiastowego uchwalenia specjalnej ustawy o czystym powietrzu. Potrzebujemy jej, żeby położyć kres zanieczyszczeniu powietrza w Polsce, które poważnie szkodzi naszemu zdrowiu i życiu. Jak długo jeszcze mamy czekać i umierać przez smog?! Dotychczasowe działania, podejmowane głównie lokalnie, są niewystarczające. Potrzebna jest specjalna, kompleksowa ustawa, która odpowie na nieefektywność dotychczasowych regulacji i podejdzie do naszego zdrowia na poważnie. Walka ze smogiem to złożony proces. Wymaga skutecznego zmierzenia się zarówno z zanieczyszczeniami ze spalania paliw stałych i śmieci w gospodarstwach domowych, jak i z tymi pochodzącymi z transportu, w tym z samochodów z silnikiem diesla. Zajęcie się tylko jednym obszarem nie rozwiąże problemu. Od ustawy oczekujemy konkretnych zobowiązań w sprawie terminów, rozwiązań, finansowania i zaplanowania oraz realizacji działań na rzecz czystego powietrza, a także zadbania przy tym o osoby w ubóstwie energetycznym. Działania muszą zostać podjęte w sposób skoordynowany na poziomie centralnym, regionalnym i samorządowym. Codziennie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 130 osób, co rocznie daje liczbę prawie 50 tys. przedwcześnie zmarłych [1]. Przy obecnych planach i zaangażowaniu polityków czyste powietrze możemy mieć za nawet 100 lat [2]! Oznacza to kolejnych ponad dwa miliony ofiar smogu w ciągu 50 lat. Posłowie i posłanki, senatorowie i senatorki – najwyższy czas na uratowanie tych żyć. Domagamy się przygotowania wyjątkowej ustawy, która zatrzyma smog w Polsce! Czego dokładnie sie domagamy od specjalnej ustawy antysmogowej? maksymalne zaostrzenie poziomów alarmowania/informowania o przekroczeniach norm jakości powietrza, całkowite odejście od palenia węglem i innymi paliwami stałymi w gospodarstwach domowych [3], poprzez łącznie: docelowo wprowadzenie jednolitego dla całego obszaru kraju zakazu spalania paliw stałych w kotłach w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach nieobjętych innymi przepisami (do 10 lat od przyjęcia ustawy) docelowo, wprowadzaną etapowo wymianę wszystkich pieców i kotłów przydomowych na podłączenia do sieci ciepłowniczej lub nieemisyjne lub nisko-emisyjne źródła ciepła (OZE [4]), którym towarzyszy program termomodernizacji. Etapy wymiany: w ciągu 3 lat wymiana wszystkich pieców o standardzie poniżej normy V, w ciągu 10 lat wymiana wszystkich pieców i kotłów o normie V, wprowadzenie najwyższych norm jakości dla paliw stałych spalanych w piecach i kotłach w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach nieobjętych innymi przepisami. wprowadzany etapowo w ciągu trzech lat zakaz wjazdu do miast, w których przekraczane są normy dwutlenku azotu (NO2) [5], dla pojazdów z silnikiem diesel poniżej normy EURO 6 [6] oraz: wprowadzenie wysokiej akcyzy na używane samochody z silnikiem diesla sprowadzane z zagranicy wprowadzenie kontroli i kar za wycinanie filtrów ograniczających emisję spalin samochodowych. program osłonowy dla osób w sytuacji ubóstwa energetycznego lub nim zagrożonych (finansowanie termomodernizacji, podłączenia do sieci ciepłowniczej lub źródła ciepła z OZE i uwzględnienie kwestii wykluczenia transportowego w przypadku posiadania pojazdu z silnikiem diesla niespełniającego normy EURO 6), jasne zasady współpracy samorządu i rządu wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (podział zadań, odpowiednie przepisy zapewniające narzędzia realizacji i kontroli) wraz ze wskazaniem i zagwarantowaniem źródeł finansowania oraz poprawienie przepisów dotyczących kontroli przestrzegania i egzekucji przepisów. [1] EEA Report No 12/2018, 28 padziernika 2018, European Enviroment Agency. [2] Informacja o wynikach kontroli Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami, 28 sierpnia 2018, Najwyższa Izba Kontroli. [3] A także w przedsiębiorstwach nieobjętych innymi przepisami. [4] Odnawialne Źródła Energii takie jak wiatr lub słońce. [5] W Niemczech „zakaz wjazdu dla samochodów z silnikami Diesla będą mogły wprowadzić te miasta, w których w ciągu roku przekraczany jest limit zawartości dwutlenku azotu wynoszący 40 mikrogramów na 1 m³.” Przełomowy wyrok sądu. Niemcy na potęgę sprzedają stare diesle, MotoPL, 2 marca 2018 r. [6] Najwyższa z istniejących norm czystości silników diesel.

Anett, 18.02.2019 19:41

grożenie niewożeniem śmieci to obraza dla radnych a przede wszystkim mieszkańców. sugerowanie że jesteśmy debilami którzy nie potrafią zajrzeć do ustaw która nakazuje gminie wywozić śmieci. Wstyd że niektórzy zamiast szukać rozwiazań innych niż KOLEJNE sięgnięcie do kieszeni mieszkańców wolą szukać sposbu i zaprzyjaźnionych dziennikarzy za pomocą których będą straszyć.

miastoandrychow, 18.02.2019 19:39

Kotki, żółwie, chomiki, papugi itp., wprowadzenie opłaty sobie darujemy.

Turboplazmotron, 18.02.2019 19:34

miastoandrychow zapomniałeś o kotach :)

ranyjulek, 18.02.2019 19:33

jasno i kosekwentnie należy dążyć do tego żebyśmy znowu mieli najdroższe śmieci w okolicy!!!! Zeby zarabiała na nich firma o jakiej nawet ludzie związani z zgk mówią że nie wiedzą po co jest i żeby Tomasz mógł upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - to jest podwyżka była i mógł powiedziec że to wina Kobielusa, Magiery, Rzadka (odeszli niech mają ::)) i pisu. Tak widzę plan na najbliższe tygodnie. Do dzieła !!! PS. że kiedyś dało się co roku dopłacać 2 bańki jak ogłosiły nowiny i radyjko to było kiedyś. Dziś nie da się. Za to do basenu krytego nawet o 15 baniek da się dopłacić a co? Nic wam do tego!

ranyjulek, 18.02.2019 19:28

radnymi się przejmować. żakolandia wszem i wobec ogłasza że Kobielus i jego już kupieni wystarczy kupić jeszcze kogoś z pisu i jest ok. Jeśli tak to nawet jak zadadzą jakieś pytanie to pociśnie się im kit a oni niech udają że uwierzyli i muszą. Ajak już klepną to powie sie że to ich wina :)))) Genialny plan.

miastoandrychow, 18.02.2019 19:28

Wystarczy przywrócić opłatę od posiadanego psa i wprowadzić opłatę śmieciową powiedzmy 50 % stawki podstawowej od - dla 1 psa. Po podliczeniu ilości piesków w naszej gminie, okaże się, że stawkę za wywóz śmieci można obniżyć do 8 zł. Jeżeli do dojdzie wprowadzenie opłaty za wywóz popiołu od tych, którzy palą węglem i przyczyniają się do smogu w naszej gminie, to wyjdzie 5 zł za wywóz śmieci. Dlaczego mieszkańcy bloków maj się dokładać się do wywozu popiołu. Można by jeszcze dołożyć opłatę smogową dla palących węglem z tytułu emisji pyłów zawieszonych do atmosfery, to zejdziemy do 3 zł miesięcznie za wywóz śmieci od jednego mieszkańca ?

ranyjulek, 18.02.2019 19:26

ludźmi się nie przejmować. skoro można im pocisnąć że Żak przywrócił pogotowie całodobwoe to można im każde kłamstwo powiedzieć - nawet to o niewywożeniu śmieci bo w poprzednich latach dało się dopłacać nawet 2 mln (według nowinek i radyia) ale jest już po wyborach to nie da się.

Turboplazmotron, 18.02.2019 19:25

Z tego co się orientuję to w gminie Wieprz przez ostatnie 5 lat płacili po 5 zł a u Nas ciągłe podwyżki.

gregory, 18.02.2019 19:19

jakby ktoć chciał uwierzyc beskidmaly czy "zandrychowa" to jeden twierdził że za Żaka przywrócono pogotowie całodobowe w Andrychowie a drugu że do Gruzji Żak pojechał na majówkę za swoje na urlopie. jedno i drugie było wierutnym kłamstwem.

gregory, 18.02.2019 19:17

Psy szczekają karawana jedzie dalej po najdroższe śmieci w okolicy!! łamać, kupić radnych głupim straszeniem w propagandowych tekstach i cel osiągnięty! i żadnych pytań – na czele z tym czemu basen kryty może być 15 mln droższy, jest na nowego wiceburmistrza a do śmieci nie da się dopłacać teraz. bo kiedyś dało się – jak pisały urzędowe media 2 mln nawet. Kobielus, Kobień, Rzadek, Magiera, Studniarz, Biłko i inni – robić co chce burmistrz będziecie mieli spokój, do radyjka będą was brać a może nawet na zagraniczne wycieczki! Tylko żadnych niewygodnych pytań!

mama, 18.02.2019 19:13

Przez genialnych radnych PISu i cyrk jaki odstawili na ostatniej sesji pieniądze na dopłatę do wywozu odpadów pójdą na dofinansowanie SP nr 3 !

xpek, 18.02.2019 19:11

kto wierzy nowinom andrychowskim.przezez to jest udzędowy biuletyn

beskidmaly, 18.02.2019 19:09

Tomasz nasz: szkoda ze Kobielus i reszta nie pekli bo mielibysmy w Gminie normalność a ty powinieneś bys skarbikiem Gminy to bys fajnie wszystko liczyl haha! Nawet bys policzyl ze pierwszy kwartal za darmo zierali smieci i oddawali na składowisko haha

marcin1970, 18.02.2019 19:04

jak Żak starał się o trzecią kadencję. Przepraszam za pomyłkę!

marcin1970, 18.02.2019 19:04

to prawda - nowiny andrychowskie pisały że co roku gmina dopłaca 2 mln do smieci. nowiny andrychowskie przeciez sa blisko urzędu.Wygląda że jak Żak starał się o drugą kadencję można było dopłacać, jest po wygranej, nie można dopłacać. Teraz za to można za to wydawać kasę na kolejnego wiceburmistzra, propagadnę, wyjazdy zagraniczne władzy, basen kryty który kosztuje koło 15 mln więcej niż mówiono. Radni kupują takie rzeczy? Radni dadzą się zastraszyć albo kupić tym którzy innej metody nie znają? Radni w ogóle weryfikują co mówi Żak a jaka jest rzeczywistość? czy łatwiej jak papuga powtarzać za Żakiem bo tak wygodniej?

marcin1970, 18.02.2019 19:02

to prawda - nowiny andrychowskie pisały że co roku gmina dopłaca 2 mln do smieci. a nowiny andrychowskie przeciez sa blisko urzędu./Wygląda że jak Żak starał się o drugą kadencję mozna było dopłacać, jest po wygranej, nie można dopłacać. A tearz można za to wydawać kasę na kolejnego wiceburmistzra, propagadnę, wyjazdy zagraniczne władzy. Radni kupują takie rzeczy? Radni dadzą się zastraszyć albo kupić? Radni w ogóle weryfikują co mówi Żak a jaka jest rzeczywtostość? czy łatwiej jak papuga powtarzać za Żakiem bo tak wygodniej?

zandrychowa, 18.02.2019 18:59

a przetarg powyżej to jest za 8 miesięcy

zandrychowa, 18.02.2019 18:58

Koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w roku 2019 wyniosą ogółem: 6 046 854,02 zł, w tym: - koszt odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz organizacji i prowadzenia PSZOK : 5 825 169,02 zł, - pozostałe koszty: 221 685 zł.

Gmina2, 18.02.2019 18:56

Bo na BIP-ie nie ma jeszcze informacji na ten temat.

Gmina2, 18.02.2019 18:55

@tomasznasz Poczekajmy aż Mamnewsa zweryfikuje czy kwota 4.7 mln zł za przetarg jest prawdziwa.

tomasznasz, 18.02.2019 18:53

i jeszcze jedno. Wiem że zakolandia mówi że Kobielus i reszta pękli. Chwalą się tym tak że w sułkowicach wszędzie słyszać. Ale to ich problem. Jak się dadzą zastraszyć albo kupić to znaczy że w ogóle nie nadają się na naszych reprezentantów!

tomasznasz, 18.02.2019 18:51

Po pierwsze. Jeśli nawet tzw. urzędowe media piszą że co roku gmina dopłaca 2 mln złotych to co to ma być. W roku wyboryczym 2018 może a jak Żak jest już burmistrzem to nie????? Poza tym jeśli wpis ponizej jest prawdziwy to jesteśmy oszukiwani i ktoś zwyczajnie chce zarobić na nas mieszkańcach!!!!Odpowiednie służby powinni się tym zająć!

tomasznasz, 18.02.2019 18:49

"Bo nie jest prawdą że gmina z opłat uzbiera 2,4 mln. 38478 tys osób (tyle deklaruje że zbiera odpady selektywnie) razy 10 zł miesięcznie razy 12 miesięcy to się równa 4 617 360 zł plus 106 080 zł za rok od osób które deklarują że zbierają śmieci w sposób nieselektywny to razem wszystko daje nam dokładnie 4 723 440 zł na rok."

Gmina2, 18.02.2019 18:48

Mamnewsa "Oferta przetargowa za tę usługę opiewa na 4,7 mln, a gmina z opłat uzbiera 2,4 mln. I tyle może zapłacić." Jeśli to prawda że oferta za tę usługę opiewa na 4,7 mln to super! Bo nie jest prawdą że gmina z opłat uzbiera 2,4 mln. 38478 tys osób (tyle deklaruje że zbiera odpady selektywnie) razy 10 zł miesięcznie razy 12 miesięcy to się równa 4 617 360 zł plus 106 080 zł za rok od osób które deklarują że zbierają śmieci w sposób nieselektywny to razem wszystko daje nam dokładnie 4 723 440 zł na rok.

Turboplazmotron, 18.02.2019 18:31

Pozwólcie że wkleje swój komentarz z innego artykułu. Turboplazmotron, 13.02.2019 08:21 Miło poczytać że urząd zmodernizuje PSZOK. Czy już wiadomo kiedy to będzie? I czy brak przegłosowania podwyżki był stymulujący do działań urzędu?

Starybrat, 18.02.2019 18:30

Może warto poszukać oszczędności w budżecie i znaleźć te brakujące ponad 2mln, a nie wyciągać kolejny raz rękę po pieniądze podatników?

Wasaki3, 18.02.2019 18:24

xpek Ty zawsze musisz tu kogoś obrażać, wiesz co to jest kultura? czy rodzice Cię jej nie uczyli w ogóle? co czytam Twój wpis to jakaś agresja i obrażanie innych

Eco, 18.02.2019 18:14

Ja swoje śmieci będę wywozić na posesje radnych :)

xpek, 18.02.2019 17:51

złoz ofertę do przetargu to będą dwie bo wpłenęła tylko jedna. śmiało mądralo

Wasaki3, 18.02.2019 17:48

Co najmniej dziwne to jest że każdy przetarg wygrywa ZGK, chyba powinny się tym jakieś służby zająć, bo to nie wydaje się do końca uczciwe i wiarygodne.

maniek, 18.02.2019 17:45

3. po necie krąży już artykuł ze stycznia tego roku z NowinAndrychowskich. Pisze tam jak wół że co roku nasza gmina dopłaca 2 mln do wywozu śmieci. "Co roku". Czyli wcześniej, w roku wyborczym dało się? A teraz nie da ? Bo w roku wyborczym prawo nie obowiązywało? skoro dało się wcześniej co roku dopłacać 2 mln zł, to da się teraz. Da się teraz wydawać kasę na propagandę, na nowego wiceburmistrza, etc. to można sobie poradzić inaczej niż tym ze znowu w okolicy będziemy mieć najdroższe śmieci.

maniek, 18.02.2019 17:42

1. radni jak dadzą się zastraszyć to ich koniec. 2. Gmina ma obowiązek wywozić śmieci.

krisu78, 18.02.2019 17:39

co radni myślą ich rzecz. Ale mieszkańcy mają dość ciągłych podwyżek w Andrychowie, dość "dyktatu" konsorcujm w którym nie wiadomo co robi prywatna firma empol. Dość tego że z basenem krytym można się pomylić w obliczeniach i może być ok 15 mln zł droższy, może być na "propagandę", może być na nowego wiceburmistrza a jak trzeba dopłacić ludziom to się nie da.

krisu78, 18.02.2019 17:36

barte - tomek bezj jaj. Dobrze wiesz że gmina będzie wywozić śmieci a straszyć to co poniektórzy mogą swoich parnterów od kieliszka a nie mieszkańców.