reklama

Piły poszły w ruch w Andrychowie. Wycięto mnóstwo drzew [VIDEO]

, Gospodarka, Wiadomości, 23.02.2021 20:00,
Niespodziewanie przed końcem lutego rozpoczęto wycinkę drzew w ramach rewitalizacji Pańskiej Góry i dawnego Stawy Anteckiego w Andrychowie.
Piły poszły w ruch w Andrychowie. Wycięto mnóstwo drzew [VIDEO]
Przetarg na wycinkę drzew wygrała z Firma Robart Roberta Tomali z Bielska - Białej. Za wykonanie prac zaoferowała 117 tys. zł. Czasu na wykonanie prac nie ma zbyt wiele, ponieważ zgodnie z przepisami takie prace mogą być realizowane tylko do końca lutego.


Przepisy stanowią, że jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, zasadniczo powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym. Okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października. Wyjątek stanowi konieczność przeprowadzenia wycinki z powodów bezpieczeństwa lub wówczas, gdy drzewo jest chore lub martwe.

We wtorek (23.02) wycięto mnóstwo drzew za boiskiem przy ulicy Dąbrowskiego. Nikt z magistratu o tym wcześniej nie informował, być może w obawie przed interwencją ekologów, a ewentualny poślizg z wykonaniu tych prac mógł mieć fatalne skutki dla całej inwestycji.

Wycinka drzew to dopiero początek prac w ramach wielkiego projektu tzw. rewitalizacji Pańskiej Góry o odbudowy Stawy Anteckiego. Gmina otrzyma na ten cel 12 mln zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, a dołoży 7 mln.

Zobaczcie nagranie.


foto: WB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 24.02.2021 10:44

Czy czwartkowy news to FAKE ? Wyższy stopień mamnewsowania. Dobrze , że teraz to uczyniliście. Na prawdę dziekuję.

FeelFree, 24.02.2021 03:12

Drzewa wycięto, bo taką kolejną fanaberię akurat miał wójt Żak. Kolejna dziedzina, w której obwoła się zapewne liderem. Liderem Quasi-ekologii. W taki sposób ten pan używa władzy. Sam sobie zezwolił na wycinkę. Mogę, no mogę, to sobie pozwolę. Żadne to moim zdaniem osiągnięcie zlecić za nasze wspólne pieniądze wycinkę tylu drzew. A teraz trzeba czekać kilkadziesiąt lat, zanim zasadzone w tym roku drzewo urośnie do rozmiarów tych właśnie wyciętych, czyli już nie za naszego życia... Chyba, że planowane jest wdrożenie pierwszej w Polsce hiper-nowatorskiej hydroponicznej uprawy brzozy w ramach projektu "Zak Warp Speed Birch-trees". Urosną te drzewa, o ile wcześniej to nie uschną, nie zostaną zniszczone albo wycięte kolejną decyzją jakiegoś wójta, który niestety chyba kompletnie nie wie co czyni. A jeśli ma pełną świadomość tego co czyni, tym gorzej. Przy okazji: tak zwane nasadzenia zastępcze 1:1 to bzdura. Żeby zastąpić jedno wycięte, dorosłe drzewo należałoby w miejsce jednego wyciętego zasadzić kilkadziesiąt nowych sadzonek i czekać wiele, wiele lat. I tak już jest, że są na tym świecie ludzie, którzy wolą sadzić drzewa, dbać o przyrodę, zachwycać się nią taką jaka jest; cieszyć się tym, że rośnie coś co pielęgnują; są ludzie obserwujący z zaciekawieniem jak w tym chronionym kawałeczku lasu blisko miasta zachowują się zwierzęta... I są tacy, którzy najchętniej zostawiliby w swojej ludzkiej pysze po sobie tylko gorące, betonowe pustynie, z latarniami świecącymi całe noce zaśmiecając czerń rozgwieżdżonego niegdyś nieba... i najlepiej z oczkiem wodnym, przepraszam stawem pośrodku. Nie rozumiejąc, że szkodzą sobie samym, innym i przyszłym pokoleniom. A nazywanie prac podczas których wycina się tyle zdrowych drzew "rewitalizacją" to cynizm i kpina z obywateli dobitnie pokazująca, kto i jak rządzi gminą i jakich słów jest gotów użyć, aby nam coś "sprzedać". Rewitalizacją byłoby natomiast szanowni radni i burmistrzowie na przykład zburzenie obecnej siedziby urzędu miasta (stary budynek, dach cieknie, nie zapewnia należytego komfortu parkietów, bezpieczeństwa bakteriologicznego itd.) i przesadzenie na tą pięknie położoną w centrum miasta działkę drzew z Pańskiej Góry, które bezmyślnie właśnie wycięto, przepraszam "dla dobra gminy" oczywiście wycięto. Nową siedzibę proponuję zbudować zaś w jedynym słusznym miejscu, czyli nad świeżo zrewitalizowanym Stawem Anteckiego. Oczywiście, trzeba będzie ponownie zrewitalizować jeszcze kilka, czy tam kilkaset starych drzew, ale z powodu takiej inwestycji to będzie oczywiście ze wszech miar uzasadnione. STOP. Koniec hejtu. STOP. Rewitalizacja jest extra. STOP. Pozdrawiam. Hiob. STOP

FeelFree, 24.02.2021 03:04

https://ciemneniebo.pl/pl/zanieczyszczenie-sztucznym-swiatlem

FeelFree, 24.02.2021 02:48

https://www.green-projects.pl/wycinka-drzew/

FeelFree, 24.02.2021 02:23

https://www.green-projects.pl/wycinka-drzew/

Rrror, 24.02.2021 01:57

aniol363 - sam jesteś smutny jak pi...... Jak by ktoś miał pojęcie to wiedział by że nie trzeba było zrobić takiego wyrżnięcia bo wycinką tego nie można. Wszystko zniszczyć i zalać betonem, taka jest owa polityka a potem pier***ą że nie ma czystego powietrza. Nie ma drzew to i nie ma powietrza. Ehhh matoły -.-

aniol363, 23.02.2021 21:29

W końcu coś się dzieje w tym smutnym jak piz.da mieście !