reklama

Pierwsze testy generatora fali uderzeniowej. Wykurzą smog z powierzchni ziemi?

, Gospodarka, Wiadomości, 13.01.2022 14:40, INFORMACJA PRASOWA
Dzięki temu wynalazkowi będzie mniej smogu?
Pierwsze testy generatora fali uderzeniowej. Wykurzą smog z powierzchni ziemi?
W środę (12.01) w godzinach 17:00 - 19:00 w Kalwarii Zebrzydowskiej miały miejsce pierwsze testy generatora fali uderzeniowej, opracowanego przez pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- Celem projektu jest przeprowadzenie szeregu badań przy użyciu generatora fali uderzeniowej mających w interwencyjny sposób zredukować przekroczenia normowe stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska - informuje Tomasz Baluś, z Urzędu Miejskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

T. Baluś dodaje, że w czasie pierwszych prób z wykorzystaniem generatora badano za pomocą drona jakość powietrza, badano również jakość powietrza w najbliższym otoczeniu za pomocą mierników jakości firmy Airly. Otrzymane wyniki badań w najbliższym czasie zostaną poddane dokładnym badaniom.


Projekt jest realizowany we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, a Gmina Kalwaria Zebrzydowska przystąpiła do realizacji projektu „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu”.

Cel jest taki, że wynalazek może poprawić stan powietrza w naszej gminie. Reasumując chodzi o rodzaj "działa", które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał z tuby generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę - poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM 10 wystrzelony w górę nie będzie już groźny dla ich zdrowia.
Podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem, lecz zdaniem naukowców AGH urządzenie sprawdzi się też w walce ze smogiem. Podobne badania zostały przeprowadzone także w Skawinie.

Planowane uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Będzie jednak to się wiązało wystąpieniem hałasu, za co pragniemy przeprosić.

- Jednocześnie informujemy, iż do 15 lutego 2022 r. na terenie Zakładu Mebloform Sp. z o.o. zlokalizowanego przy al. Jana Pawła II 5,w Kalwarii Zebrzydowskiej w godzinach od 7.00 do 20.00 może dochodzić do hałasu w związku z prowadzeniem badań naukowych przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, dostrzega problem związany z zanieczyszczeniem powietrza i występowaniem smogu na terenie gminy, dlatego też otwarty jest na innowacyjne projekty, które mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza

- czytamy w komunikacie kalwaryjskiego magistratu.


źródło: UM Kalwaria Zebrzydowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy