Region, Wadowice, Andrychów, Sucha Beskidzka, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Zator Gospodarka, Wiadomości,
06.12.2021 15:19,
Kulki magnetyczne to „zabawka” ciekawa i kolorowa, a jednocześnie mogąca stwarzać śmiertelne zagrożenie.
W
związku z sygnałami w sprawie możliwego zagrożenia dla zdrowia i życia
dzieci, spowodowanymi połknięciem zabawek tzw. „kulek magnetycznych”
przez najmłodszych, Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej
– Joanna Jahn - Machowska zleciła pracownikom kontrolę ryzykownych
zabawek na szeroką skalę.
Kulki magnetyczne to „zabawka” ciekawa i kolorowa, a jednocześnie mogąca stwarzać śmiertelne zagrożenie. Naturalnym mechanizmem poznawczym małych dzieci jest wkładanie przedmiotów, w tym kulek magnetycznych, do ust. Starsze z kolei, mogą bawić się próbując przyciągnąć je do siebie np. na płatkach uszu, czy też wargach. Stąd już niedaleka droga do połknięcia kulek i ich połączenia w układzie pokarmowym.
Do zagrażającego zdrowiu i życiu dzieci połączenia magnesów w organizmach może dojść, gdy siła ich wzajemnego przyciągania się jest zbyt wysoka. Dlatego do szczegółowych wymagań bezpieczeństwa zabawek, wprowadzono pojęcie wskaźnika strumienia magnetycznego, który określa wartości graniczne dla magnesów i pozwala stwierdzić, jak słabe powinny być, aby nie stanowić zagrożenia. Wynosi on 0,5 T²mm².
- Prowadzone przez nas od czasu pierwszych doniesień medialnych w sprawie konieczności hospitalizacji dzieci z powodu połknięcia kulek magnetycznych kontrole wykazały, że wszystkie, które zbadaliśmy w laboratorium posiadały przekroczony dopuszczalny poziom wskaźnika strumienia magnetycznego . Pomimo wzmożonych kontroli i wycofywania takich produktów z rynku, posiadam informacje, że wciąż wiele dzieci wymaga interwencji lekarskich z powodu połknięcia kulek magnetycznych. Połknięcie i połączenie kulek może bowiem uniemożliwić ich naturalne usunięcie z organizmów, spowodować uszkodzenie tkanek, perforację jelit i inne, daleko idące konsekwencje zagrażające ich życiu i zdrowiu. W grudniu jest szczególnie wiele okazji do obdarowywania dzieci prezentami, dlatego apeluję, by każdy „Mikołaj” wykazał się szczególną czujnością, ostrożnością i nie zostawił pod choinką kulek magnetycznych – prezentu, który może sprowadzić groźne niebezpieczeństwo - informuje Joanna Jahn - Machowska.
Zachęca również do zgłaszania Inspekcji Handlowej w Krakowie kulek magnetycz- nych, zakupionych na terenie województwa małopolskiego: Kraków, ul. Ujastek 7, tel.:
12 448-10-30, e-mail:
[email protected], ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP. Kulki zakupione w pozostałych województwach należy zgłaszać zgodnie
z właściwością terytorialną do innych inspektoratów Inspekcji Handlowej.
Brak komentarzy