reklama

Ostatnie dni na złożenie ważnej deklaracji. Wiele osób jeszcze tego nie zrobiło

, Gospodarka, Wiadomości, 23.06.2022 16:30, eł
Nie brakuje gmin, gdzie poziom wypełniania bazy wynosi poniżej 50 %.
Ostatnie dni na złożenie ważnej deklaracji. Wiele osób jeszcze tego nie zrobiło

Kończy się czas na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), potocznie zwanej rejestrem kopciuchów. Upływa on 30 czerwca. Właścicielom budynków, którzy takich deklaracji nie złożą, grożą kary. A te mogą być dotkliwe.

Obowiązek złożenia deklaracji w terminie do 30 czerwca dotyczy osób, których piece działały przed 1 lipca 2021 roku. W przypadku, gdy dom ma nowe źródło ogrzewania, zainstalowane już po tej dacie, czas na zgłoszenie to 14 dni od daty jego uruchomienia.

Deklarację do CEEB musi złożyć właściciel lub zarządca każdego budynku, w którym źródło spalania nie przekracza 1 megawata nominalnej mocy cieplnej. Chodzi nie tylko o kotłownie, w których wykorzystywany jest węgiel, olej lub gaz, ale również kominki, pompy ciepła oraz ogrzewanie z sieci ciepłowniczej. Kto nie złoży deklaracji w terminie, musi liczyć się z tym, że zostanie mu naliczona kara. Może ona wynieść nawet 5 tys. zł.

Tymczasem na naszym terenie wciąż nie brakuje budynków, których właściciele lub zarządcy nie dopełnili jeszcze tego obowiązku. Poniżej podajemy poziom wypełnienia bazy CEEB dla gmin na naszym terenie.

Powiat wadowicki:

Mucharz 71 %

Andrychów 68 %

Wieprz 66 %

Stryszów 62 %

Wadowice 57 %

Spytkowice 57 %

Tomice 57 %

Kalwaria Zebrzydowska 47 %

Brzeźnica 37 %

Lanckorona 29 %


Powiat suski:

Bystra-Sidzina 71 %

Jordanów (gmina wiejska) 64 %

Jordanów (miasto) 63 %

Stryszawa 61 %

Zawoja 52 %

Sucha Beskidzka 52 %

Budzów 45 %

Zembrzyce 44 %

Maków Podhalański 39 %


Powiat oświęcimski:

Polanka Wielka 68 %

Kęty 61 %

Zator 60 %

Osiek 57 %

Przeciszów 57 %

Oświęcim (gmina wiejska) 52 %

Oświęcim (miasto) 48 %

Jak złożyć deklarację?

Poniżej komunikat w tej sprawie:

  • Deklarację można złożyć w formie elektronicznej poprzez stronę https://ceeb.gov.pl (konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego) lub w formie papierowej w Urzędzie Gminy (pocztą lub osobiście).

Informacje o CEEB dostępne są na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego www.gunb.gov.pl oraz w urzędach gmin.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy