reklama

Ogromny podatek zwalił z nóg mieszkańców gminy Andrychów

, Gospodarka, Wiadomości, 15.02.2022 11:50, eł

Radni znieśli ulgę, która obowiązywała w poprzednich latach.

Ogromny podatek zwalił z nóg mieszkańców gminy Andrychów

Wielu mieszkańców wiosek w gminie Andrychów przecierało oczy ze zdumienia, gdy ujrzało tegoroczne pisma z naliczeniem podatku od nieruchomości. Jak się okazało, choć stawki nie wzrosły bynajmniej tak drastycznie, to w niektórych przypadkach kwoty do zapłaty okazały się przeszło dwukrotnie wyższe od dotychczasowych.

- Poprzednio za cały rok miałem do zapłacenia 419 zł podatku od nieruchomości. A na ten rok wyliczono mi aż 1008 zł, czyli o ponad 140 procent więcej! Zadzwoniłem do Urzędu Miejskiego, aby się dowiedzieć, skąd taki ogromny wzrost, to pani mi powiedziała, że została zniesiona ulga od podatku za stodoły. I naliczono mi aż 7,60 zł za metr kwadratowy starej stodoły, którą dostałem w spadku po ojcu. A tymczasem dom, w którym mieszkam, jest opodatkowany 66 groszy za metr kwadratowy. To dla mnie niepojęte, że za starą, nieużytkowaną stodołę muszę płacić dużo więcej niż za budynek, w którym mieszkam – mówi nasz czytelnik z Inwałdu.


Podobny szok przeżyło wiele innych osób z różnych miejscowości gminy Andrychów. Spora część mieszkańców wiosek ma bowiem stare, nieużywane stodoły z czasów, gdy ich rodzice czy dziadkowie trudnili się jeszcze rolnictwem. Teraz te budynki stały się niepotrzebne, jednak często nadal stoją, głównie ze względu na wysokie koszty ich rozbiórki.

Rolnicy ustawowo są zwolnieni z płacenia podatku od stodół, ale mieszkańcy gminy Andrychów, którzy nie uprawiają roli, nie musieli go płacić tylko dlatego, że dotychczas mieli ulgę z tego tytułu, wprowadzoną uchwałą Rady Miejskiej. Część radnych chciała, aby utrzymać to zwolnienie również i w tym roku.

Na sesji, podczas której zapadła decyzja w tej sprawie, radny Jakub Guzdek złożył wniosek formalny o zachowanie dotychczasowej ulgi podatkowej dotyczącej stodół. Za jego przyjęciem zagłosowało 10 osób, tyle samo było przeciwnych, a jedna wstrzymała się od głosu (poniżej przedstawiamy, kto jak głosował). Aby wniosek przeszedł, zgodnie z przepisami musiałby uzyskać większość głosów za, a tak się nie stało.


Po głosowaniu Maciej Kobielus stwierdził, że on również chciał poprzeć ten wniosek, ale przez pomyłkę zaznaczył na tablecie opcję „wstrzymuję się” . Jednak przewodniczący Roman Babski odparł, iż nie ma możliwości poprawienia błędnie oddanego głosu.

W takiej sytuacji Krzysztof Kubień złożył kolejny wniosek formalny – tym razem o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości. Tym razem większość głosów była przeciwko, jak na poniższej grafice. W rezultacie i ten wniosek nie przeszedł.


Podajemy również, jak zagłosowali radni, gdy doszło wreszcie do podjęcia uchwały wprowadzającej obowiązujące w tym roku zwolnienia z podatku od nieruchomości. 11 z nich było za, czyli zaakceptowało brak ulgi za stodoły.


Foto: Pixabay

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 16.02.2022 20:58

@Nowy vel Zdzisław dobrze wiemy , że MANIPULACJA to twoje podstawowe zajęcie. Napisz proszę ilu mamy łowczych, myśliwych co to deklarują łowiectwo. Posypią się Twoje wyliczanki. Te fałszywe obrazy , które KILOMETRAMI tworzysz. Brak kasy w skarbcu? Ile masz długu na liczniku?

Turboplazmotron, 16.02.2022 20:36

O widzę, że w UM mamy nie tylko znawcę koni ale także znawcę prawa budowlanego. Rozwija się ta Nasza gmina.

Nowy, 16.02.2022 19:10

Puenta: Zgodnie z Art. 4 ustawy – Prawo budowlane: "Każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami". Ustawa normuje m.in. działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych - i nie została napisana przez żadnego Żaka, Kubienia czy Kobielusa. Gmina Andrychów ma powierzchnię 100,4 km2 z czego użytki rolne stanowią 48%. Dla porównania sąsiednia Gmina Wieprz ma powierzchnię 74,4 km2 z czego użytki rolne stanowią 80%. Na tle powiatu wadowickiego Gmina Wieprz jest największą gminą wiejską. Zgodnie z danymi GUS z 31.12.2020, w powiecie 350 podmiotów jako rodzaj działalności deklarowało rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo, z czego aż 120 jest z Gminy Andrychów (1/3!!! - bardzo ciekawe), a z Gminy Wieprz jest 53. Gołym okiem widać jaki krajobraz dominuje w obu gminach, gdzie połacie pól rolnych ciągną się kilometrami. A w planowaniu przestrzennym ile to terenów rolnych przekształcono w mieszkalne, i jeszcze niektórym jest mało. Gmina Andrychów to raczej stawia na usługi związane z turystyką. Tą ulgę finansowali wszyscy mieszkańcy gminy. Co gorsza, ludziom którym się nie należała. I gdzie tu prawo i sprawiedliwość. Ludzie nie rozumieją wartości pieniądza, którego sami nie zarobią! Ale skończyły się czasy taniego życia, mamy obecnie cenowy kosmos! Amen.

Skalpel, 16.02.2022 07:31

Przecież Andrychów według włodarzy jest pegeerowską wioską, nawet dostali kasę z tego powodu.Dla niektórych każdy sposób jest dobry do wyciągnięcia pieniędzy.

Archanioł Michał, 15.02.2022 21:46

@Zakolog faktycznie @Nowy jest taki "nowy" jak dług Gminy. Tomuś jak próbujesz być "nowy" to nie loguj się jako stary bo starzy wyjadacze widzą. Pisarzem nie jesteś i stylizacji nie umiesz. Wiem, widzę, starasz się. @bonifacy @wiktor @MaR oby wasza pamięć była dobra przy kreśleniu krzyżyka.

bonifacy, 15.02.2022 19:37

No chłopaki to pojechaliście równo.Radnym z miasta się nie dziwie ale wy radni ze wsi taka jazda po ludziach po swoich sąsiadach.Co z wami?

MaR, 15.02.2022 18:22

Nowy, piszesz jakbyś wszystkie rozumy pozjadał. Jak budowano moja stodołę to nie było ani mnie, ani prawa miejscowego które to regulowało. Bycie właścicielem oznacza prawo do dysponowania, ale żeby to zrozumieć trzeba wyzbyć się mentalności z pewnej epoki. Idąc Twoją logiką zamki też trzeba zburzyć, bo to stare budynki i nie mieszkają już w nich rycerze. Tyle. Mam wrażenie, że co by kto nie napisał Ty i tak wiesz lepiej. Pozdrawiam.

Nowy, 15.02.2022 17:59

Tak jestem "nowy", ale ani od kaczki i ani od Tuska, ot taki "Nowy Ład", tylko dużo lepszy od kłamczuszka Mateuszka :-) Proszę czytać ze zrozumieniem. Aby być rolnikiem nie wystarczy mieć i uprawiać 1 ha ziemi. W terenie górskim, przy szlaku to możesz wystawić chyba bacówkę :-) Należy szanować zawód rolnika, dość wykorzystywania i przypisywania sobie bezpodstawnie czegoś czym, kimś się nie jest!!! Skoro padło pytanie to należy odpowiedzieć: budownictwo mieszkalne zawsze było uprzywilejowane i wszelakie opłaty jeśli trzeba było już dokonać to były i są minimalne, oby tak zostało. Bo po dzisiejszym komentarzu, to się boję. I jeśli urzędnikom i radnym wyszło, iż rolników na terenie "sporej Gminy" jest tak mało, to skąd nagle jest tyle stodół. Matematyka, więc lepiej jest obciążyć mniejszość, niż przywalić wszystkim, za mieszkalny. Ale trzeba mieć trochę pojęcia o co chodzi. Teraz czekam na larum jakie będzie gdy rozpoczną się roboty budowlane w budynku UM. Za czyje pieniądze...za nasze, wspólne...oczywiście. Ale zapytaj się murarza, dekarza, ślusarza, malarza ile teraz "drą". Gdzie byliście gdy podnoszono ceny paliwa za Tuska i teraz, gdzie jesteście gdy rosną ceny żywności, energii, gazu. Na koniec, to że jesteś właścicielem, nie oznacza, że możesz wszystko. Jest prawo miejscowe, gdzie byłeś gdy je uchwalano. Zdrowia życzę i zapału do ciężkiej pracy!

wiktor, 15.02.2022 17:27

Oj nie będzie . P. Kowalczyk już moim sołtysem!!!! oj nie będzie!!! nie będzie p. Kowalczyk moim radnym oj nie będzie!!!! nie szanujesz swoich wyborców

MaR, 15.02.2022 16:15

Nowy, z Tobą wszystko ok. Nie mów ludziom co maja robić ze swoją własnością.

MaR, 15.02.2022 16:14

Nowy, z Tobą wszystko ok. Nie mów ludziom co maja robić ze swoją własnością.

MaR, 15.02.2022 16:09

Mam też starą stodołę. Robi klimat okolicy, teren górski, przy szlaku. Często turyści chronili się pod strzechą w czasie deszczu. Zwalę i zaoram na chwałę radnym miasta Andrychów.

Zefko, 15.02.2022 15:55

Gmina szuka pieniędzy na sfinansowanie ekscentrycznych pomysłów typu samochód służbowy etc... a jednocześnie dach im nad głowami gnije. "Posunięcie ze stodołami" ma też wymiar polityczno- propagandowy, że to niby władza rządząca ludowi swemu te kłody pod nogi wrzuca.

Zakolog, 15.02.2022 15:52

@Nowy - Jeśli nie masz zielonego pojęcia o zarządzaniu sporą Gminą, to po co ci te 20 tysi, aby załapać się na rejs wycieczkowcem, możesz na nim sprzątać.

Skalpel, 15.02.2022 14:38

miało być skąd taka różnica.

Skalpel, 15.02.2022 14:36

@Nowy . Jesteś nowy to Ci odpiszę. Mam stodołę używaną w dobrym stanie , na bieżąco robię wszystkie potrzebne remonty. Hobbystycznie hoduję kury ,kaczki. W stodole przechowuję słomę ,zborze narzędzie rolnicze(chociaż mam działkę poniżej hektara) i teraz dziesięciu ignorantów(być może jesteś jednym z nich) każe Mi za to zapłacić 7,6 zł za metr a za metr domu 66 groszy. Napisz jako wybitnie wykształcony z kąt taka różnica?

Nowy, 15.02.2022 13:21

I na koniec ważna rzecz, jeśli nie jesteś rolnikiem, PO CO CI STODOŁA!!! Przecież to budynek w gospodarstwie rolnym przeznaczony do przechowywania zebranego zboża, siana i słomy. W stodole wykonywało się też omłoty zboża, przechowywano narzędzia rolnicze, pojazdy rolnicze. Gdzie jesteś wykształcony Polaku???

Nowy, 15.02.2022 13:16

NIE NIE NIE!!! Widać jacy są mieszkańcy, jakie jest słabe społeczeństwo: 1. Nieużytkowane, stare budynki - ZAGRAŻAJĄ BEZPIECZEŃSTWU LUDZI (np. Twoich dzieci które bawią się na podwórku); 2. Budynki które nie nadają się do użytkowania - Z AUTOMATU WINNY BYĆ PRZEZNACZANE DO ROZBIÓRKI; 3. Jeśli wiedziałeś o spadku, to czemu nic nie zrobiłeś - SPADEK MOŻESZ ODRZUCIĆ; 4. Po co budujesz, jeśli NIE MASZ PIENIĘDZY. To tyle, albo aż tyle w bardzo ważnym temacie.

Skalpel, 15.02.2022 13:14

Dziękujemy. Jeszcze bardziej Wam podziękuję przy wyborach. Za 50 metrową stodołę tyle podatku jak za 600 metrową willę. Gratuluję . Za dom 66 groszy.

slawek.n, 15.02.2022 12:03

Widać władzę, jaka tkwi w małym palcu. Omsknie się na tablecie i pan z Inwałdu jest 600 zł w plecy.