reklama

Od czerwca duże podwyżki czynszów. Dlaczego?

, Gospodarka, Wiadomości, 17.05.2020 09:00, DK
Mieszkańcy właśnie dostają informacje o nowych stawkach.
Od czerwca duże podwyżki czynszów. Dlaczego?
Od 1 czerwca drakońskie podwyżki w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej w Kętach. Mieszkańcy są oburzeni - niektórzy będą musieli zapłacić nawet 60 zł miesięcznie więcej.

Jeden z rozgoryczonych mieszkańców napisał:
„Dzień dobry (albo i nie)...opłaty za ciepłą wodę i C.O. w SMLW drastycznie w górę. U mnie to 60zł....Bloki ocieplone - na logikę powinno być taniej....Czego nie rozumiem?. Jeszcze w tej sytuacji gospodarczej, gdzie wiele osób nie zarabia. Fajnie... Czy ktoś może przedstawić przyczyny aż tak wysokich podwyżek?"

Mieszkańcy osiedli obsługiwanych przez SMLW otrzymali pisma ze szczegółową informacją dotyczącą podwyżek.

Jak tłumaczy to spółdzielnia? Wyjaśnia zastępca prezesa zarządu Dorota Adamowicz:

„Są to podwyżki niezależne od spółdzielni. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ustaliło sobie taryfy od 2018 roku przez 3 kolejne lata. I w tej chwili jest to ostatni 3 rok i z tego tytułu jest podwyżka cen wody. Tej kwoty nie podnoszą nasze wodociągi czy Rada Miejska, tylko tę cenę ustala właśnie Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ustala taryfy na okres 3 lat. Więc cena wody wraz ze ściekami poszła do góry. Mimo, ze burmistrz i Rada Miejska dali dotację w wysokości 3,23 zł do ścieków, to taryfa przewiduje większe dopłaty.(...) Wszyscy mieszkańcy zostali poinformowani o podwyżkach pisemnie.(...)

Druga podwyżka to podwyżka za centralne ogrzewanie. Podwyższamy zaliczki za ogrzewanie, również niezależne od nas ponieważ cenę ustala wytwórca ciepła spółka Eko Opole i dostawca ciepła Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. W Kętach. I te podwyżki zostały zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Cen. To też nie jest nasz podwyżka, podobnie jak trzecia podwyżka za energię elektryczną do oświetlenia części wspólnych klatek schodowych. Od 1 stycznia 2020 roku spółka Tauron podniosła stawki za energię elektryczną. I tu mamy podwyżki z 1,2 zł na 1,5 zł”

Kolejne podwyżki dotkną mieszkańców najprawdopodobniej w maju 2021 roku. Wtedy to ustalane będą wysokości taryf cen wyprodukowania i dostarczenia wody, ciepła oraz energii elektrycznej.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

grubson, 17.05.2020 13:59

wiem co mówię ,ponieważ pracuję w tej branży ,kotłownia ECO jak i większość w Polsce pali całą zimę węglem (gdyby paliła gazem cena co najmniej 20% w górę ) na gaz przełącza na lato a to jest 10 % zużycia .Zimy nie było? ,włączone ciepło wrzesień - prawie czerwiec ciepło płynie nadal , a nadpłaty lub dopłaty to kwestia zaliczek pobranych , jeżeli zaliczek się nie podwyższa a media drożeją to potem jest niedopłata.Wracając do węgla celowo przytoczyłem cenę indywidualną bo ludzie porównują blok do mieszkania w domu prywatnym , a poza tym węgiel energetyczny podrożał o ok 50 % .

sowa, 17.05.2020 13:25

A jakie podwyżki przyznał sobie zarząd spółdzielni?

",,**,,", 17.05.2020 12:57

[email protected] a która spółdzielnia ogrzewa bloki teraz węglem? 90procent jedzie na gazie to po pierwsze,a po drugie spółdzielnie kupują węgiel po 450-500zł za tone!!!!!!! Bloki ocieplone, zimy praktycznie nie było, wiec kazdy powinien mieć nadpłatę po kilkaset złotych.

grubson, 17.05.2020 12:10

Nawiązując do artykułu o podwyżkach cen mediów w Kętach ,proszę zwrócić uwagę ,bo wiele osób mieszkających w blokach nie ma pojęcia co się dzieje z ceną węgla ,cena węgla regularnie co roku rośnie i jakby ktoś nie wiedział to na dzień dzisiejszy wynosi ok. 1000 zł .Zagadka rozwiązana i na tej podstawie Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza podwyżki .