reklama

Od czego zależy zdolność kredytowa

, Gospodarka, Wiadomości, 19.12.2020 07:20, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zdolność kredytowa określa, jak duża pojedyncza rata i łączna suma kredytu może zostać przyznana klientowi. Im lepsza zdolność kredytowa, tym większe zobowiązanie można zaciągnąć. Poniżej wyjaśniamy, od czego zależy wartość zdolności kredytowej.
Od czego zależy zdolność kredytowa


Wysokość dochodów

Podstawowym czynnikiem analizowanym przez banki w celu obliczenia zdolności kredytowej jest wysokość uzyskiwanych dochodów. Jak nietrudno się domyślać, osoby, które osiągają duże dochody, mogą liczyć na znacznie lepszą zdolność kredytową niż ktoś, kto zarabia minimalną pensję. Co ważne, banki uwzględniają wszelkie dochody, a nie tylko te uzyskiwane z pracy najemnej.

Źródło dochodów i forma zatrudnienia

Wysokość dochodów jest kluczowa, jednak duże znaczenie ma także ich źródło. Przykładowo, banki znacznie przychylniej patrzą na osoby zatrudnione na umowie o pracę niż wykonujące zlecenia na podstawie umów cywilnoprawnych, które są postrzegane jako mniej stabilne.

Liczba osób w gospodarstwie domowym

Im więcej osób ma się na utrzymaniu, tym niższa zdolność kredytowa. Z drugiej strony dwie osoby zaciągające wspólnie kredyt, które osiągają dochody, mogą ubiegać się o wyższe zadłużenie niż w pojedynkę.

Historia kredytowa

Niezwykle istotnym aspektem, na który banki zwracają uwagę, obliczając zdolność kredytową, jest historia zaciągniętych zobowiązań. Jak można się domyślać, osoby, które w przeszłości miały problem z regulowaniem swoich zobowiązań, powinny być przygotowane na niższą zdolność kredytową, a niekiedy nawet zupełną odmowę przyznania kredytu. I odwrotnie – korzystna historia zadłużenia, która obejmuje kilka spłaconych bezproblemowo zobowiązań, daje czytelny sygnał pracownikom banku, że klient jest godny zaufania.

Bieżące obciążenia kredytowe

Aktualnie spłacane kredyty, zakupy na raty czy aktywne karty kredytowe obniżają Twoja zdolność kredytową. Jeżeli więc zależy Ci na uzyskaniu jak największej kwoty, przed złożeniem wniosku w miarę możliwości postaraj się w jak największym stopniu pozbyć się bieżącego zadłużenia. Z drugiej strony banki zachęcają klientów do swoich usług poprzez podwyższenie zdolności kredytowej osobom, które decydują się na skorzystanie z dodatkowych produktów, jak np. karty kredytowe. Ich aktualne oferty znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe/.

Wysokość pojedynczej raty

Im dłuższy termin spłaty, a co za tym idzie, im niższa rata, tym wyższa zdolność kredytowa. Wynika to z faktu, że wraz z malejącą wartością pojedynczej raty zmniejsza się również obciążenie budżetu domowego. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że wydłużanie terminu spłaty i obniżanie wysokości raty powoduje wzrost oprocentowania, dlatego nie jest to rozwiązanie korzystne finansowo.

Ustanowione zabezpieczenia

Zdolność kredytową można podwyższyć poprzez ustanowienie zabezpieczeń, które chronią bank na wypadek niewywiązania się z umowy przez dłużnika. Chodzi o takie zabezpieczenia jak:

  • ustanowienie zastawu, np. w formie hipoteki na nieruchomości czy przewłaszczenia ruchomości, np. samochodu,

  • wkład własny – za swego rodzaju zabezpieczenie, które podwyższa zdolność kredytową, można uznać wniesienie wkładu własnego, co jest wymagane w przypadku kredytów hipotecznych,

  • ubezpieczenie – wykupienie ubezpieczenia to jedno z najpowszechniej stosowanych zabezpieczeń, które jest wykorzystywane szczególnie często przy kredytach hipotecznych, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami,

  • poręczenie – polega na żyrowaniu kredytu przez inną osobę, która jest wiarygodna finansowo dla banku.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową, możesz zrobić to za darmo, korzystając z usługi dostępnej na stronie https://finanse.rankomat.pl/kalkulatory/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy