reklama

Obwodnica odetnie 12 domów od świata

Gospodarka, Wiadomości, 14.07.2016 15:20, PG
Planowana obwodnica odetnie około 40 mieszkańców od dojścia do szkoły czy sklepu.
Obwodnica odetnie 12 domów od świata

Mieszkańcy ul. Zielonej w Podolszu walczą o zmianę projektu obwodnicy Zator – Podolsze. Obecnie przebiega tam droga wojewódzka 781. Mieszkańcy Podolsza w tym mieszkańcy ul. Zielonej przez 10 lat walczyli o obwodnicę. Ale nie przypuszczali, że odetnie ich ona od świata.

 

W projekcie nie ma przejścia dla pieszych na drugą stronę. Nie przewidziane są nawet chodniki. Ten wariant budowy obwodnicy jest nie do przyjęcia dla mieszkańców Zielonej. Przede wszystkim chodzi tu o bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do szkoły.

 

Żeby przejść na drugą stronę i dostać się do centrum wsi, będą musieli iść kilometr na przejście przy  rondzie w Jankowicach . Ale jak do tego ronda dotrzeć skoro nie będzie chodnika?

 

 

Jak widać planowany odcinek obwodnicy odetnie mieszkańców ul. Zielonej w Podolszu od reszty wsi. A co będzie w razie powodzi? Niedaleko znajduję się potok Łowiczanka, który już kiedyś podmywał domy mieszkańców Zielonej. Teraz kiedy będzie obwodnica może zalać ich całkowicie, gdyż obwodnica będzie tworzyła coś w rodzaju wału.

 

Podczas konsultacji społecznych wariant z przejściem dla pieszych i chodnikami był zaakceptowany. O tym, że będzie inaczej mieszkańcy ul. Zielonej dowiedzieli się  przypadkiem.

 

Mieszkańcy nie zamierzają odpuścić. Apelują do Urzędu Miejskiego oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Jak mówią - burmistrz Mariusz Makuch odbija piłeczkę twierdząc, że sprawa była załatwiana nie za jego kadencji. Co wydaje się być dziwne, bo w poprzedniej kadencji pełnił stanowisko wiceburmistrza i brał udział w konsultacjach.

 

Mimo wielu prób, nie udało się nam zkontaktować z burmistrzem Mariuszem Makuchem, by odniósł się do sprawy. 

 

Obwodnica ma ciągnąć się od  ronda budowanego na Alei Lipowej w Zatorze do mostu na Wiśle. To pierwszy, trzykilometrowy odcinek zatorskiej obwodnicy. Szacunkowa wartość inwestycji (wraz z kosztami wykupu nieruchomości) to 36 200 000,00 zł. W tym planowane dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 30 770 000,00 zł. Natomiast udział Gminy Zator zaplanowano na 622.054,89 zł, tj. 1,72 % kosztów całkowitych. Pozostałe środki zabezpieczono w budżecie krajowym.

 

W tym miejscu ma przebiegać obwodnica przecinając ulicę Zieloną

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

-JOE-, 14.07.2016 21:36

Jak w kraju ma być dobrze jak działania w kazdej dziedzinie życia społecznego przypominają niesmaczny żart