Nowoczesne autobusy i parkingi. Umowy na transport miejski podpisane

, Gospodarka, Wiadomości, 15.01.2018 17:35, PG

Niestety brak Andrychowa.

Nowoczesne autobusy i parkingi. Umowy na transport miejski podpisane

W poniedziałek (15.01.) marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa i Grzegorz Lipiec z zarządu województwa przekazali małopolskim włodarzom umowy na autobusy i parkingi P&R.

Łączna wartość tych projektów to ponad 91 mln zł, z czego prawie 68 mln zł to unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

AUTOBUSY

Ponad 35 mln zł wyniesie unijna dotacja na zakup 40 ekologicznych autobusów. 20 z nich będzie jeździć po terenie powiatu chrzanowskiego, druga połowa – w barwach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu.

Wszystkie autobusy będą nie tylko ekologiczne (wśród nich znalazły się m.in. pojazdy hybrydowe), ale też nowoczesne – wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, jak i udogodnienia dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Pojazdy mają być też niskopodłogowe.

Przypomnijmy, że również gmina Andrychów starała się o takie dofinansowanie na zakup 14 nowych autobusów ale ich wniosek został odrzucony. Gmina złożyła odwołanie. Być może otrzyma dotację w następnym rozdaniu.

PARKINGI

Dzięki przekazanym w poniedziałek umowom, w Małopolsce Zachodniej powstanie też ponad 800 bezpłatnych miejsc parkingowych. Nowe P&R powstaną w: Wadowicach, Brzeźnicy, Oświęcimiu, Chrzanowie, Libiążu i w Spytkowicach. Wartość tych inwestycji wyniesie łącznie ponad 40 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego to kwota ponad 32,5 mln zł.

W Wadowicach powstaną w sumie aż 3 nowe P&R – w rejonie ul. Nadbrzeżnej/Sienkiewicza, przy dworcu PKS i dworcu PKP. Łącznie oznacza to 277 nowych miejsc parkingowych, z czego z 239 będą mogli korzystać kierowcy samochodów osobowych, z 18 - osoby niepełnosprawne, a z 20 – busy i autokary. Do dyspozycji rowerzystów zostanie oddane w sumie 95 stanowisk, a także samoobsługowa stacja serwisowa, w której będzie można szybko dokonać drobnych napraw swojego jednośladu. Wszystkie obiekty mają być gotowe na wiosnę 2020 roku.

Łatwiej o miejsca parkingowe będzie też w Spytkowicach, gdzie do końca 2020 roku powstaną 2 obiekty - P&R Spytkowice – Kępki i P&R Ryczów. Łącznie będzie tam ponad 70 miejsc postojowych, a także 60 zadaszonych miejsc na rowery, skutery i motocykle. W przyszłości obiekt ten ma zostać włączony do systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

Nowy parking powstanie też przy dworcu kolejowym w Brzeźnicy. Inwestycja jest częścią ogromnego projektu modernizacji zabytkowego budynku stacji. Wartość wszystkich prac budowlanych oszacowano na ponad 3 mln zł, z czego 2,3 mln zł to dotacja unijna. Odnowiony dworzec i parking będzie gotowy do końca 2018 r.

źródło:UMWM

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Janusz37, 16.01.2018 16:24

Bardzo dobra inicjatywa, co prawda nie jestem mieszkańcem miasta, ale pozwolę sobie założyć, że całkiem prawdopodobne jest, że mieszkańcom przydadzą się dodatkowe środki transportu, a z pewnością żadnemu z nich nie powinny zaszkodzić. Ja jestem zadowolony z jakości usług mojego przewoźnika http://www.autokarwarszawa.pl/ i nawet gdybym miał możliwość, nie wymieniłbym go na żadnego innego.

troll, 16.01.2018 12:59

No cóż, pozostało nam tylko mieć nadzieję, że ........jakoś to będzie. Nikt teraz nie przyzna się do zaniedbania sprawy. Niedługo pewnie usłyszymy kolejną ,,bajeczkę", oczywiście na inny temat, aby odwrócić uwagę Mieszkańców Gminy. Burmistrza nie ma w gminie, interesantów ściemnia zastępca. ...jakoś to będzie.

Ca-ro, 16.01.2018 12:48

abcabc od kiedy diesl jest ekologiczny do Stuttgardu dieslem już nie wjedziesz,a tymi co zakupili autobusy dla Andrychowa powinna zająć się prokuratura,a i tak autobysy w Andrychowie wożą powietrze nietrafiony zakup

specnarz, 16.01.2018 07:08

@jerzymarchewka, USB w autobusach podobno jakieś jest ale boję się że te "elektroniczne przystanki" to "źle zrozumieliśmy". Zdaje się że władzy chodziło o komunikaty wewnątrz autobusów. No i skąd mogli wiedzieć że do działania WiFi potrzebny jest zasięg komórkowy którego na wioskach bardzo często nie ma. Chociaż z drugiej strony to w Rzykach podobno bywają... no to zasięg wkrótce tam będzie.

igor102, 15.01.2018 21:37

prośba do Mam Newsa....nie publikujcie więcej takich artykułów....kłamcy z UM mogą się poczuć urażeni takimi faktami...jak wiadomo lewactwo ma pierdolca w takich sprawach....

kaczor, 15.01.2018 20:52

to radosnych dzień dla innych, smutny dla nas. Ile to pan Żak i związane z urzędem media ogłaszały, że Andrychów znajdzie się wśród tych szczęśliwców. I póki co nic z tego nie wyszło. Inni mają realną kasę a my mamy obietnicę że kasa dotrze. Oby choć ta obietnica sprawdziła się bo inaczej.... Andrychów wnioskował o ok. 18 milionów. nie będzie ich z dotacji, to z nieba nie spadnie. PS. Nerwowość wśród tzw. klakierów jest zrozumiała. ale może nie warto w każdym temacie pluć po andrychowianach, obrażać ich, "przypinać" im swojego myślenia i kłamać, że jesteście z Andrychowa skoro po pracy u nas wyjeżdżacie jak wasz szef do domów w zupełnie innych gminach, szanowni klakierzy zakolandii?

budyn77, 15.01.2018 20:05

Dlaczego na zdjęciu nie ma wójta Żaka?!

igor102, 15.01.2018 19:47

dzisiaj najbardziej dołujący dzień w roku...nie mogliście w MN z tym artykułem poczekać do jutra;-(((

igor102, 15.01.2018 19:36

tu mowa o hybrydach...dziad cieszy się z ekologicznego ;-))))) diesla.....jprdl

abcabc, 15.01.2018 19:33

Andrychów dostanie dotację za kilka miesięcy czy pisowskie pajace będą przepraszać za plucie po mieszkańcach Andrychowa? poza tym ekologiczne autobusy Andrychów już ma

igor102, 15.01.2018 19:14

burmistrz niedawno powiedział bodajże w Radiu Kraków że P&R w Andrychowie już dawno istnieje...trolle z magistratu mogą sprawdzić ;-))) . . ktoś wie gdzie jest andrychowski P&R ?

jerzymarchewka, 15.01.2018 19:10

Gdzie jesteś Andrychowie. Gdzie pieniądze na ekologiczne autobusy. Gdzie obietnice zdziska. Wi-fi , usb w autobusach. Gdzie elektroniczne przystanki? Gdzie jesteś mały książe ze Zgierza. Gdzie jesteście klakierzy żakolandii. Ściema kadencji. Gratulacje dla radnych, którzy nie widzieli a uwierzyli.