reklama

Nowa komunikacja w Andrychowie. Będzie czy nie?

, Gospodarka, Wiadomości, 03.11.2017 15:40, red

Od stycznia Andrychów czeka komunikacyjna rewolucja - zapewniają władze miasta. Sprawdzamy na jakim to wszystko jest etapie.

Nowa komunikacja w Andrychowie. Będzie czy nie?
W tym tygodniu władze Andrychowa pojechały do Zbyszewa, gdzie firma MMI na zlecenie magistratu w Andrychowie montuje 14 nowych małych autobusów.

Po wizycie burmistrz Tomasz Żak zapewniał, że autobusy są montowane i znajdują się na różnym etapie produkcji [na zdjęciu]. Oficjalnie wszystko jest „w terminie” - firma, która wygrała przetarg, ma jeszcze kilka tygodni na wywiązanie się z zamówienia, a jeśli nie zdąży to będzie płaciła kary umowne. Z informacji burmistrza wynika także, że autobusy już niedługo, sukcesywnie, po kilka sztuk, będą dostarczane do Andrychowa.


Na dziś sytuacja wygląda więc tak, że od 1 stycznia do Andrychowa będą dojeżdżać autobusy MZK Kęty, ale tylko z dwóch linii międzygminnych: Kęty - Andrychów przez Czaniec i Bulowice. Komunikację wewnątrz gminy, kilka linii, samorząd Andrychowa ma zapewnić we własnym zakresie.

Jak to ma wyglądać?

Na razie wszystko jest ciągle w fazie organizacji. Nie wiadomo, kto będzie jeździł, ponieważ nie wybrano jeszcze operatorów na poszczególne linie. Przypomnijmy, że władze gminy chcą wybrać operatorów (firmy), a następnie przekazać im nowe autobusy (których jeszcze nie ma, ale mają być), którymi mają realizować narzuconą przez magistrat siatkę połączeń. Z operatorami gmina podpisze szczegółowe umowy – precyzujące m.in. terminowość jazdy, ceny biletów itp. Cała komunikacja autobusowa ma być pod kontrolą magistratu, a czasy „wolnej amerykanki” (jak obecnie) na rynku przewozów pasażerskich mają przejść do historii. Taki jest ambitny plan.


Pojawiają się jednak problemy. Kto za to zapłaci? Jak już pisaliśmy, niedawno Urząd Marszałkowski w Krakowie zdecydował, że gmina Andrychów nie otrzyma 10 mln zł unijnej dotacji na ten cel. Władze złożyły odwołanie, a z informacji, które płyną z magistratu wynika, że odwołanie zostało pozytywnie ocenione.

- Do urzędu przyszło pismo, że argumenty władz gminy zostały uznane i została zmieniona ocena wniosku aplikacyjnego. Tym samym Andrychów wraca do gry i sprawa znowu jest otwarta, a my znowu mamy szansę na dotację do zakupu autobusów – powiedział w piątek burmistrz Andrychowa.


Po takich liniach mają od stycznia jeździć nowe autobusy?
Linia: Rzyki
Andrychów → Sułkowice → Rzyki

Rzyki → Sułkowice → Andrychów

Linia: Roczyny
Andrychów → Roczyny

Roczyny → Andrychów

Linia: osiedlowa
Andrychów Dworzec Autobusowy → Andrychów osiedle Żwirki i Wigury → Andrychów Dworzec Autobusowy

Linia: Inwałd Korcza
Andrychów → Inwałd Korcza

Inwałd Korcza → Andrychów

Linia: Targanice
Andrychów → Sułkowice → Targanice

Targanice → Sułkowice → Andrychów

Linia: Brzezinka
Andrychów → Brzezinka → Targanice → Sułkowice → Andrychów

Linia: Zagórnik
Andrychów → Zagórnik 1.2. Zagórnik → Andrychów

Linia: Bolęcina
Andrychów → Sułkowice → Bolęcina

Bolęcina → Sułkowice → Andrychów

Linia: Nawieśnica
Andrychów → Sułkowice Nawieśnica

Sułkowice Nawieśnica → Andrychów


Po ile będą bilety?

Podczas czwartkowej (26.10) sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę w sprawie uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad systemu taryfowego i cen usługi w publicznym transporcie zbiorowym realizowanym przez operatora na terenie gminy Andrychów.
B
ilet jednorazowy normalny ma kosztować 2,50 zł. Natomiast ulgowy bilet ma uwzględniać ulgi ustawowe. Mają być też bilety bezpłatne a uprawnienia do nich będą mieli:

- dzieci do lat 7
- mieszkańcy gminy Andrychów, którzy ukończyli 65 lat życia i posiadają kartę seniora
- uczniowie i studenci do 26 roku życia
- inwalidzi I grupy z ogólnego stanu zdrowia, osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności oraz opiekunowie tych osób

Bilet miesięczny normalny na jedną linię będzie kosztował 80 zł. Za przewóz bagażu nie będą pobierane opłaty. Natomiast za przejazd bez ważnego biletu zapłacimy 100 zł, za przejazd bez dokumentu poświadczającego uprawnienia bezpłatnego przejazdu również 100 zł, tak jak i za zanieczyszczanie przystanku albo autobusu. 300 zł zapłacą osoby, które spowodują zatrzymanie lub zmianę trasy autobusu a 1000 zł za zniszczenie lub uszkodzenie przystanku lub autobusu.foto: UM Andrychów

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomekx, 06.11.2017 07:31

A tutaj odkłamanie r4ozsiwanych przez niektórych informacji o rzekomym dużym zadłużeniu Andrychowa title Informacje, 2017-10-25 13:20:00 Liczba komentarzy0 Dług Andrychowa Przez ostatnie siedem lat zadłużenie gminy Andrychów utrzymało się niemal na identycznym poziomie 15 proc. w stosunku do dochodów i wciąż nie przekracza 20 mln zł. Równocześnie dochody wzrosły przez te siedem lat o blisko 30 mln zł. Podczas wrześniowej Sesji Rady Miejskiej w Andrychowie radna Alicja Studniarz zapytała o poziom zadłużenia Gminy Andrychów. Radna prosiła o dane na temat poziomu aktualnego długu w porównaniu do zadłużenia w roku 2010, gdy władzę w gminie przejmował aktualny burmistrz Tomasz Żak. My również zapytaliśmy o poziom długu i dostaliśmy szczegółowe wyliczenia, łącznie z długą listą kredytów i spłat. Tę część pominiemy, aby nie zaciemniać obrazu i w tym krótkim artykule skupimy się na głównych liczbach, czyli ogólnym poziomie zadłużenia w porównaniu z dochodami i procentowym wskaźniku długu do dochodów. Było w 2010 Zadłużenie Gminy Andrychów na dzień 31.12.2010r. z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek wynosiło 14.946.697,00 zł, co przy osiągniętych dochodach budżetowych na dzień 31.12.2010r. w wysokości 99.588.158,97 zł, stanowi 15,01 proc. osiągniętych dochodów. Jest w 2017 Zadłużenie Gminy Andrychów na dzień 30.09.2017 roku z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek wynosi 19.692.022,00 zł, co przy osiągniętych dochodach budżetowych na dzień 30.09.2017r. w wysokości 128.034.054,88 zł, stanowi 15,38 proc. osiągniętych dochodów. Andrychów należy do grona nielicznych gmin o tak niskim zadłużeniu. Średnia krajowa to 37,4 proc. (dane z raportu INC Rating za 2016 r.) man

tomekx, 06.11.2017 07:30

Wszystkie niedowiarki są załamane że w Andrychowie udaje się kolejny projekt

abcabc, 04.11.2017 19:15

ale się ta opozycja się denerwuje że wszystko się w Andrychowie udaje i gmina jest zmieniana na lepsze

Izik, 04.11.2017 16:37

Rafi.....wyluzuj....więcej wiedzy przyjacielu a mniej jadu....będziesz zdrowszy

rafi, 04.11.2017 11:16

@troll;tak sam pisalem te fakty,a dawni urzedujacy jak ich nazwales sa juz spaleni w miescie,chodzi o Pietrasa,po co go wspominasz,a kolejny pisowiec Kubien juz dostal czerwona kartke od wyborcow,natomiast trzeci ostatni pisowiec w gminie posel polak bedzie wkrotce oceniony za swoje nierobstwo i wyliczony ile dokladnie zarobil kasy od podatnikow.

troll, 04.11.2017 09:27

@rafi; sam pisałeś te rekolekcje, czy pomagali Ci ,,pragnący" wrócić do magistratu dawni urzędujący :D

rafi, 04.11.2017 07:18

Czyli na obecna chwile nie ma nic,gdzie nowe wiaty przystankowe,elektroniczne rozklady jazdy,rozklady jazdy tragicznie rozplanowane na papierze smieszna linia z dworca na zwirki,kto pojdzie na dworzec z lenartowicza by zjechac do rynku,bilet miejski osiedle rynek mial byc po 1zl tak zapowiadal zak a bedzie podwyzka 25procent bo obecnie busy jezdza za 2zl,a ulgowe sa jeszcze tansze,autobusy mialy byc w pazdzierniku juz w Andrychowie,mamy nagranie zaka jak to gadal,nie ma kierowcow,bazy,mechanikow,kas biletowych,nie ma nic,doplacali do mzk milion i bylo bez problemu,a teraz kto doplaci 10milionow,bo tyle bedzie kosztowala komunikacja roczna w Andrychowie,a taki palant [email protected] sie podnieca ale czym,jest dno na dnie,w Andrychowie juz nie ma nic Andrychow na kolanach gdzie te zaklady pracy obwodnice ronda na bialej drodze,wyliczen jest setki a wy barany jestescie dumni ze bilet bedzie kosztowal 2.50zl z wlokniarzy 3minuty do rynku,daremni jestescie.mamy w Andrychowie najdrozsza wode i scieki pomimo ze nie ma podwyzki o czym to swiadczy ze mieszkancy sa dojeni od wielu lat z cenami za wode,smieci mamy najdrozsze w Polsce,a wy gadacie ze nadal sa straty,a segregacja jest teraz wzorowa w blokach jak i domach prywatnych,oj barany pora skonczyc z wami,dosc tych obietnic.a polowa radnych powinna sie sama podac do dymisji nic nie robicie doslownie nic,a kase dziady bierzecie z kasy miasta.nadchodza wybory zostaniecie rozliczeni,zwlaszcza Babski za swoje glosowania o smieci i o szkolnictwo,ludzie pamietaja kto i jak glosowal.

rafi, 04.11.2017 07:12

Czyli na obecna chwile nie ma nic,gdzie nowe wiaty przystankowe,elektroniczne rozklady jazdy,rozklady jazdy tragicznie rozplanowane na papierze smieszna linia z dworca na zwirki,kto pojdzie na dworzec z lenartowicza by zjechac do rynku,bilet miejski osiedle rynek mial byc po 1zl tak zapowiadal zak a bedzie podwyzka 25procent bo obecnie busu jezdza za 2zl,a ulgowe sa jeszcze tansze,autobusy mialy byc w pazdzierniku juz w Andrychowie,mamy nagranie zaka jak to gadal,nie ma kierowcow,bazy,mechanikow,kas biletowych,nie ma nic,doplacali do mzk milion i bylo bez problemu,a teraz kto doplaci 10milionow,bo tyle bedzie kisztowala komunikacja roczna w Andrychowie,a taku palant [email protected] sie podnieca ale czym,jest dno na dnie,w Andrychowie juz nie ma nic Andrychow na kolanach gdzie te zaklady pracy obwodnice ronda na bialej drodze,wyliczen jest setki a wy barany jestescie dumni ze bilet bedzie kosztowal 2.50zl z wlokniarzy 3minuty do rynku,daremni jestescie.mamy w Andrychowie najdrozsza wode i scieki pomimo ze nue ma podwyzki o czym to swiadczy ze mieszkancy sa dojeni od wielu lat z cenami za wide,smieci mamy najdrozsze w Polsce,a wy gadacie ze nadal sa straty,a segregacja jest teraz wzorowa w blokach jak i domach prywatnych,oj barany pora skonczyc z wami,dosc tych obietnic.a polowa radnych powinna sie sama podac do dymisji nic nie robicie disliwnie nic,a kasevdzuady bierzecie a kasy miasta.nadchodza wybory zostaniecie rozliczeni,zwlaszcza Babski za swoje glisowania o smieci i o szkolnictwo,ludzie pamietaja kto i jak glosowal.

Keson, 04.11.2017 06:34

Dla mnie sprawa jest oczywista. Wszędzie tam gdzie sie dopłaca to ekonomicznie to nie ma sensu. Czy w formie kredytu czy umowy to i tak wszyscy są stratni (gminy czy ludzi). PAMIETAJ

gregory, 03.11.2017 23:21

Co do zakupu autobusów - jak wszyscy życzę oby się udało i mieszkańcy nawet pewno pomogą. Bo i tak za Żaka zadłużenie według informacji mediów jest obecnie większe niż na koniec rządów jp. Niestety diabeł z tymi autobusami tkwi w szczegółach. Miało być taniej – może gmina dopłacać więcej niż do mzk. Miło być dla jednych za darmo a dla innych po 1 zł tak niektórzy mówili – jest 2,5 dla tych innych Miało być ekologicznie –ani widu ani słychu żeby tak było Mieli skorzystać mieszkańcy – po części miejmy nadzieję że to się uda ale zadowoleni chyba głównie będą prywaciarze – gmina im odda, a jak się zepsuje to za czyje będzie naprawa jak myślicie? Czy Żak prywatne auta oddał też prywaciarzom do użytku ot tak?

gregory, 03.11.2017 23:21

No cóż kto mieczem wojuje, od miecza…. Żak sam oddawał sprawę związaną poprzednikiem do prokuratury. Skończyło się chyba na niczym. Może liczyć że w tym przypadku tak będzie?? Nawiasem mówiąc sprawa części kredytów zaciąganych za Żaka tez jest badana. Ale kto jak kto Żak którym sam potrafił nawet zgłaszać do prokuratury różne sprawy chyba nie ma żalu jak prokuratura czy inne organy się nimi zajmują?

marcin1970, 03.11.2017 23:04

o tym że sprawą (miało byc taniej a gmina może dopłacać więcej niż do mzk i inne wątki) zajęły się już pewne organy ludzie mówią od kilku tygodni. Ale prokuratura? Hmm, Żak jak psiały media sam podawał poprzednika do prokuratury. Oby tak nie skończył.

marcin1970, 03.11.2017 23:02

Jakie brawo dla Żaka? Miało byc bez problemu, a jest.... jak sie uda to cudem i z poparciem tak opluwanej opozycji która boi się jak wszyscy andrychowanie kolejnych wielkich kredytów zaciaganych przez ekipę Żaka. Gorsza sprawa. To z innego forum ali • 14 godzin temu "...........Rozwiązanie z użyczeniem taboru prywatnym przedsiębiorcą jest rozwiązaniem korupcyjnym , przetarg zostanie rozstrzygnięty do połowy roku , hallo komunikacja miejska ma funkcjonować od 1.01.2018r !!!! To na jakiej zasadzie będzie funkcjonować? Dotychczas do spółki MZK gmina dopłacała 1ml , teraz przewiduje się koszy 1.5ml na utrzymanie taboru a co z kredytem na zakup? To jest działanie na szkodę gminy wniosek nasuwa się sam prokurator na pewno zajmie się wnioskiem o możliwość popełnienia przestępstwa działaniem na szkodę gminy".

abcabc, 03.11.2017 17:31

brawo dla burmistrza Andrychowa że ma odwagę i umiejętności aby naprawić sytuację w komunikacji autobusowej