reklama

Nie chcą sortowni odpadów na terenie dawnego kamieniołomu

Gospodarka, Wiadomości, 17.09.2022 10:00, eł

Wójt uspokaja, że nie ma takich planów. Ale...

Nie chcą sortowni odpadów na terenie dawnego kamieniołomu

Do mieszkańców Tarnawy Dolnej dotarły niepokojące wieści o planach budowy sortowni odpadów komunalnych na terenie dawnego kamieniołomu, który jest popularnym miejscem spacerowym. Pomysł utworzenia puntu segregacji śmieci w tak urokliwej okolicy nie mieści im się w głowach, postanowili więc zacząć działać na tyle wcześnie, by nie dopuścić do jego powstania.

Zespół byłego kamieniołomu oraz kompleks jaskiń, w skład którego wchodzi największa w Beskidzie Małym - Jaskinia Dziurawa, stanowią jeden z klejnotów naszej miejscowości, miejsce o istotnych walorach przyrodniczo-turystycznych. Z niepokojem przyjęliśmy informację o możliwości stworzenia tam sortowni śmieci. Tego typu miejsca doprowadzają do degradacji środowiska, w którym są lokowane, powodują rozwój drobnoustrojów, są siedliskiem różnego rodzaju szkodników (na przykład szczurów) oraz generują nieprzyjemny zapach (ujmując to bardzo delikatnie). Miejsce to znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie zabudowań, sam kamieniołom i pobliskie skałki są dla mieszkańców miejscem wypoczynku” – napisali administratorzy facebookowej strony Tarnawa Dolna wczoraj i dziś.

Pod protestem przeciwko tej inwestycji, którą mieszkańcy nazywają irracjonalnym pomysłem, podpisało się 116 osób. Niedawno trafił on do wójta gminy Zembrzyce (w skład której wchodzi Tarnawa Dolna) Łukasza Palarskiego oraz przewodniczącego lokalnego samorządu Grzegorza Józefowskiego. W piśmie, oprócz sprzeciwu, zawarte jest także pytanie o to, czy faktycznie planowana jest budowa sortowni na terenie dawnego kamieniołomu. Mieszkańcy dociekają również, czy gmina zamierza wprowadzić punktowe zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, które umożliwią przeprowadzenie na nim tego typu inwestycji.

Wójt gminy Zembrzyce Łukasz Palarski twierdzi jednak, że nic nie wie o tym, jakoby miała powstać tam sortownia odpadów. - Nie wiem, skąd mieszkańcy mają taką informację. Gmina Zembrzyce nie planuje budowy sortowni ani niczego innego związanego z gospodarką odpadami, czyli na przykład spalarni lub wysypiska. Niczego w takim zakresie nie projektujemy i nie projektowaliśmy ani w Tarnawie Dolnej, ani w żadnym innym sołectwie na terenie naszej gminy. Jeśli zaś chodzi o to, czy jakiś podmiot zewnętrzny planuje taką inwestycję, to w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej uzyskaliśmy informację, że nie trwa tam żadna procedura w zakresie wydania pozwolenia na tego typu działalność – wyjaśnił w rozmowie z MamNewsa.pl Łukasz Palarski.

Zapewnił nas również, że obecnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza budowy tego typu obiektów na wskazanym przez mieszkańców terenie. Jak przyznał, procedowana jest jego zmiana, aczkolwiek nie punktowa, lecz całościowa, dla trzech sołectw – Tarnawy Dolnej i Górnej oraz Śleszowic. Nie umiał nam jednak powiedzieć, czy po wprowadzeniu jej w życie na obszarze dawnego kamieniołomu będzie mogła powstać sortownia odpadów. - Problem polega na tym, że skierowane do nas pismo mieszkańców nie wskazuje nam konkretnie działek, gdzie taka inwestycja miałaby powstać. A cały ten teren ma około trzy hektary powierzchni. Gdybym wiedział, o które działki chodzi, mógłbym wtedy odnieść się do tego i powiedzieć, co przewiduje dla nich studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Bo zmiany miejscowego planu muszą być z nim zgodne – stwierdził.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy