reklama
reklama

Nie chcą masztu Orange blisko domów

Gospodarka, Wiadomości, 10.07.2024 07:30, red
Protest przeciwko budowie masztu telekomunikacyjnego w Malcu w gminie Kęty.
Nie chcą masztu Orange blisko domów
Protest mieszkańców w Malcu w gminie Kęty. Pod końca czerwca rozpoczęła się tam budowa masztu telekomunikacyjnego - sieci Orange. Będzie lepszy zasięg tej sieci, ale okoliczni mieszkańcy nie są zachwyceni lokalizacją tej inwestycji.


Maszt ma mieć wysokość 40 m i powstaje na działce między ulicą Stawową a Widokow. W najbliższym sąsiedztwie stoi kilkadziesiąt domów jednorodzinnych. Mieszkańcy twierdzą, że kompletnie nikt, nawet najbliżsi sąsiedzi nie wiedzieli o planach budowy masztu w tym miejscu.

Mieszkańcy postanowili zaprotestować, zaczęli rozmawiać z lokalnymi władzami i wnioskować o dostęp do informacji publicznych, bo chcą się dowiedzieć jak to stało, że nikt z nie skonsultował z nimi planów budowy masztu w sąsiedztwie.

- Na spotkaniu z reprezentantami mieszkańców, burmistrz Kęt Marcin Śliwa powiedział, że o budowie masztu dowiedział się “tak jak i oni w zeszłym tygodniu”!. To jest o tyle dziwne, że wiedział od co najmniej 3 lat o procesie wyłączenia z produkcji rolnej działki na wniosek jednego z operatorów telefonii komórkowej (Orange). Sam jak przyznał, brał udział w tej sprawie jako ówczesny wiceburmistrz pana Krzysztofa Klęczara. Pan burmistrz twierdzi, że nie wiedział, że planowany jest tam maszt, choć można zakładać, że operatorzy telefonii komórkowej nie będą raczej stawiać kiosku z telefonami na środku pola tylko właśnie maszt - było to oczywiste – mówią mieszkańcy.


Burmistrz Kęt Marcin Śliwa informuje, że - fakt - dopiero niedawno, tak jak mieszkańcy, dowiedział się, ale o tym, że ruszyła budowa. - Całą sprawę znam natomiast od 2021 roku, kiedy toczyło się postępowanie o odrolnienie działki. Jako gmina zrobiliśmy wszystko, aby zablokować to odrolnienie i tę inwestycję. Przepisy są jednak takie, a nie inne. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło naszą decyzję, zgadzając się na odrolnienie.. Jeśli ktoś uważa, że nie dopełniłem obowiązków - niech złoży sprawę do prokuratuiry. Ja zrobiłem wszystko, aby zablokować tę inwestycję - mówi Marcin Śliwa, podkreślając że pozwolenie na budowę wydaje Starostwo Powiatowe.

Mieszkańcy Malca zebrali już ponad 200 podpisów pod petycją o wstrzymanie budowy. Na czwartek (11.07) na godzinę 19:00 w Malcu zostało zwołane zebranie wiejskie, w którym udział zapowiedział też burmistrz Kęt. Sprawą zainteresowali się również radni Gminy Kęty i planują zająć się tematem budowy na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy.


Mieszkańcy nie poddają się, domagają się wstrzymania inwestycji i zapewniają, że będą walczyć do końca, protestując i używając wszystkich dostępnych instrumentów prawnych.

- Jest to dla nas kwestia zabranych marzeń i pogwałconych wartości. Żyjemy tu, bo chcemy być blisko natury. Inwestowaliśmy w ekologiczne technologie budując swoje domy, bo dbanie o zasoby ziemi jest dla nas ważne. Tymczasem, ktoś, kto tu nie mieszka na co dzień, nie ma tu domu, postanowił oszpecić widok przed naszymi domami 40-metrowym masztem. Dodatkowo nie ma badań dowodzących, że elektrosmog będzie dla nas nieszkodliwy, zwłaszcza w długofalowym okresie. Nie zgadzamy się na to! - mówią.

foto: nadesłane
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Mgr Ahrańczyk, 11.07.2024 11:59

Jak wynika z wzorów (3.1.2) i (3.1.3), PEM w obiekcie biologicznym (5G)będzie wpływać na wzrost jego temperatury. Organizm ludzki posiada jednak, jak wszystkie organizmy stałocieplne, wbudowane mechanizmy termoregulacyjne. Bez nich już sama energia wytwarzana przez podstawową przemianę materii (PPM) powodowałaby wzrost temperatury ciała. Jednak przy odpowiednio dużej energii PEM pochłoniętej w niewielkim czasie, przyrost temperatury wynikający z ekspozycji na PEM może być niemożliwy do skompensowania przez układy termoregulacyjne i skutkować faktycznym wzrostem przyrostu temperatury. Doświadczalnie stwierdzono, że 30-minutowa ekspozycja, przy której SAR dla całego 41 ciała wynosił ok. 4 W/kg, spowodowała wzrost temperatury o ok. 1°C

Mgr Ahrańczyk, 11.07.2024 11:57

Wyniki badań wskazują na możliwość wystąpienia efektów działania EFM ze strony układu nerwowego. Do wyjaśnienia wyników proponuje się 2 modele: bezpośrednią aktywację komórek 92 skóry (keratynocyty i/lub mastocyty), które indukują wydzielanie cząsteczek czynników sygnałowych w ogólnym krążeniu krwi, i stymulację obwodowego układu nerwowego, który z kolei aktywuje centralny układ nerwowy i indukuje wydzielanie peptydów opioidowych. Wykazano także, że ekspozycja na EMF może wpływać na ekspresję genów i proliferację komórek.

Mgr Ahrańczyk, 11.07.2024 11:57

https://www.imp.lodz.pl/oddzialywanie-sieci-5g-raport

Loczek992, 10.07.2024 16:00

Boshe pora uciekać z Polski debilizm ludzi nie zna granic logiczne chcesz.miec internet mobilny musi być maszt nie każdy siedzi te podpisy gówno co dadzą i tak wybudują niech nie myślą.o własnych dupach tylko o każdym.pojade tam na nawigacji chce żeby miał neta nie bo jakieś wieśniaki nie myślą eh czego tu się bać obok siebie mam pełno masztów i żyje zdrowy jak ryba jest co prawda teraz jedzenie chemiczne jest

fasolio, 10.07.2024 08:07

szczęśliwi ludzie w tym Malcu mają wybór? protestują? w Andrychowie na osiedlu Lenartowicza jest kościół a na nim pełno nadajników które suszą tysiące mieszkańców osiedla i jakoś nikt nie protestował, nikogo głowa nie boli, nikt gorzej się nie czyje, nikt nic nie mówi...?! dlaczego? a ksiądz zaciera ręce i kasiorkę kroiiiii....!