Nie będzie kredytu na basen. Skąd zatem gmina weźmie kasę?

, Gospodarka, Wiadomości, 15.03.2018 20:30, PG

Odpowiedź w artykule.

Nie będzie kredytu na basen. Skąd zatem gmina weźmie kasę?

Basen kryty ma powstać przy ulicy Włókniarzy w Andrychowie. Wykona go Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Niecka basenu ma mieć 25 metrów długości, z sześcioma torami na całą długość oraz dwoma krótszymi 15-metrowymi. Do tego powstanie brodzik ze zjeżdżalnią. Dodatkowo pływalnia zostanie wyposażona w jacuzzi i saunę. Będzie też siłownia i sala fitness.

Koszt tej inwestycji to około 27 mln zł (część trzeba zapłacić w tym roku a część w przyszłym).

Skąd gmina weźmie taką kwotę?

W budżecie na ten rok jest zabezpieczone 10,5 mln zł na ten cel. Dodatkowo 3,5 mln zł dotacji gmina planuje uzyskać z ministerstwa sportu. A co z resztą?

Podczas najbliższej sesji radni będą głosować przesunięcia w budżecie i zmiany wieloletniego planu finansowego gminy, gdzie środki przeznaczone pierwotnie na inne inwestycje zostaną zabrane na basen.

Chodzi między innymi o takie zadania jak: rewitalizacja Pałacu Bobrowskich, remont kaplicy w Zagórniku, przekształcenie terenów wzdłuż Wieprzówki w miejsce spotkań i rekreacji mieszkańców, rozwój postaw proekologicznych (projekt „Dbaj o swoje otoczenie”), wykonanie dojazdów do pól na ul. Sadową w Sułkowicach – Łęgu czy zmiany zagospodarowania przestrzeni publicznej przy blokach na ul. Starowiejskiej. Te zaplanowane na ten rok zadanie staną pod znakiem zapytania, jeśli chodzi o ich realizację w tym roku.

Jeśli radni przegłosują tę uchwałę, to umowa z wykonawcą budowy basenu zostanie podpisana jeszcze przed świętami, a pierwsze „wbicie łopaty” pod budowę basenu nastąpi w kwietniu.

Burmistrz tłumaczy się, że nie jest to wcale likwidacja wyżej wymienionych inwestycji. Jest to - jak mówi burmistrz - "płynne gospodarowanie środkami".

- Oczywiście nie rezygnujemy z realizacji z tych inwestycji. Czekamy jednak na podpisanie umów na te zadania z urzędem marszałkowskim, a to może nastąpić dopiero pod koniec roku albo nawet w przyszłym roku. Dlaczego do tego czasu pieniądze mają leżeć zamrożone? Dlatego przekazujemy je teraz na budowę basenu. Najważniejsze jest to, że środki zabezpieczamy w budżecie, bez zaciągania jakiegokolwiek kredytu na budowę basenu - informuje burmistrz Tomasz Żak.

Ostatecznie decyzję w sprawie zmian w budżecie podejmą za kilka dni radni. Basen ma zostać oddany do użytku w czerwcu 2019 roku.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

rafi, 16.03.2018 18:43

O [email protected] czyli Kobielus sie pojawil,a teraz wymien swoje dokonania jako Radnego,wymien wszystkie swoje zadania i obietnice ktore zrobiles i spelniles,oczywiscie pomiń głosowania te gdzie byles przeciw remontom ulic Metalowcow Wlokniarzy i Lenartowicza,wyborcy pamietaja fakt ukrycia ze karetka typu *S*jezdzi bez lekarza i mamy najstarsza karetke w calej Polsce.

agares, 16.03.2018 18:05

wendigo11 on zamiast mózgu ma dysk,nagrywa i sprzedaje.

wendigo11, 16.03.2018 16:02

Budyn to ty masz zamiast mózgu i na głowie z tego co się orientuję też....

budyn77, 16.03.2018 14:14

A gdzie kredyty na dwie nowe obwodnice, żłobki, hale sportową, kino cyfrowe, dom seniora, opiekę całodobową, gminny gzoz, nowoczesne i funkcjonalne targowisko?! To wszystko już dawno jest np. w Kętach czy Wadowicach. W Andrychowie nabrali ogromnych kredytów a nawet połowy nie ma tego co w Kętach czy Wadowicach już dawno funkcjonuje. Dlaczego w większej gminie nie m tego co jest w mniejszych? Wójcie Zak czy w Andrychowie mieszkają gorsi obywatele RP?

rafi, 16.03.2018 13:45

A gdzie komentarz igora [email protected] zmiji??? Zamknął morde,czy mysli co by tu napisać??? Jedno i to samo w tych komentarzach,wszyscy wszedzie budowali buduja i beda budowac za kredyty,to nie sam Zak tylko cala Rada z Burmistrzem proponuje glosuje i ewentualnie bierze kredyt na dany cel,nie wazne czy Pietras,czy Zak,nic samo sie nie zrobi a caritas sie nie dolozy,kredyt bierze miasto a splaca tez miasto ale z podatnikow.zawsze tak bylo jest i bedzie,teraz czekamy na komentarz [email protected]

TEPI, 16.03.2018 13:11

Proponuję, by sprzedać odkryty obiekt, który rozsławia nasze utkane z atrakcji miasto, na cały kraj - może ktoś weźmie pod hodowlę karpia, następnie podnieść o 500% opłatę za wywóz śmieci i powinno jeszcze zostać na drugie Kino Świadomego Widza i odszkodowanie dla byłej dyrektor CKiW.

wendigo11, 16.03.2018 12:30

Keczanin proszę Cie, bo już nie mogę ze śmiechu.....jesteś jedynym przedstawicielem innej gminy, który udziela się w niej swoich sprawach.....acha zapomniałem, że wcale nie jesteś z Kęt, a Twój niby "obiektywny" głos z zewnątrz to bardzo tani i słaby chwyt....nikt w to nie wierzy.....idzze idzze

keczanin, 16.03.2018 11:23

Nie zauważyłem żeby ktoś u was pluł na autobusy. Nawet te MZK. Za to zauważyłem jak wasza propaganda kłamała że jest dotacja na nowe autobusy. Nie ma dotacji za to na autobusy wydaliście ponad 10 milionów. Z kredytów prawda? Do tego utrzymanie i koszty spraw prawnych z MZK. Na ten basen ten była gadka propagandy o dużej dotacji a jak przyszło do konkretów to na 27 milionów kosztów może uzbiera się koło 3,5 miliona?

abcabc, 16.03.2018 10:13

pamiętam jak pisowscy pluli na nowe andrychowskie autobusy i co.......???? teraz setki dzieci dojeżdżają do szkół za darmo autobusami tak że pisowcy plujcie dalej,ludzie się z was śmieją. za rok basen będzie już na ukończeniu

madzia, 16.03.2018 09:57

Naprawdę pan Żak będzie rozliczany jak poprzednik z kredytów w ogóle a nie czy nie wziął na ten cel za to wziął na inny

madzia, 16.03.2018 09:53

Baseny w Kętach i Wadowicach to sprawy tych miast. My będziemy mieć własne. Dwa baseny w mieście gdzie ubywa mieszkańców. A w tle obawy o kredyty zaciągane za rządów burmistrzów. Tylko w tym roku 15 milionów a mamy dopiero marzec. Do tego te z lat poprzednich.

Jeremiasz, 16.03.2018 09:45

Najlepszym wyjściem było by zrezygnowanie z tej 'inwestycji' jaką jest basen kryty, bo miasta nie stać na utrzymywanie nawet jednego basenu a co dopiero dwóch. Miasto liczy ledwie 20 tyś. mieszkańców i z roku na rok ubywa. Czy ktoś pomyślał o tym że jeśli w Andrychowie powstanie taki basen, to kryte baseny w Kętach i Wadowicach stracą klientów i miasta te, jeszcze w większym zakresie będą musiały dopłacać do nich? Ale znając naszego socjalistycznego kukuńka, wybierze dla nas to co najlepsze(najgorsze) i zostawi nas z długami.

madzia, 16.03.2018 09:34

Przecież kredyty są. W tym roku już 15 milionów a dopiero marzec. Dobrze ktoś pisze burmistrz zostanie jak poprzednik rozliczony z kredytów w ogóle.

wendigo11, 16.03.2018 09:19

Przeciwników Burmistrza najbardziej boli to, że nie będzie kredytu, więc odpada ich sztandarowy temat do narzekań. Niektórzy bardzo nie chcą zrozumieć istoty rzeczy....to bardzo łatwo można porównać do budżetu domowego....np chcesz kupić auto i równocześnie budujesz dom, więc żeby nie brać kredytu hipotecznego, bierzesz odłożone pieniądze na samochód i przeznaczasz na budowę. Wcale nie oznacza to brania jakichkolwiek pożyczek w przyszłości. Po prostu kupisz auto później. Kwestia priorytetów. Tyle...

tomasznasz, 16.03.2018 07:44

Czyli gmina będzie gmina rezygnować z inwestycji jedna za drugą? Czy nie będzie kredytu na basen do wyborów za to po wyborach i na ten basen i na rzeczy z jakich na razie zrezygnowano???? I jeszcze ceny za śmieci po wybudowaniu krytego basenu o jakie ludzie pytają. Tu nie chodzi o 7 ale 27 milionów !!!!!!!! Klakierzy wiadomo nie widzą problemu. Za chwilę przyjadą do Andrychowa z domów, zaczną pracę i nachalne przekonywanie nas że Żak jest super a jak uważasz inaczej toś cham, idiota itd itd.

abcabc, 16.03.2018 07:41

oj widać że od wczoraj pisowcy z Andrychowa znowu dostają szału i są zdenerwowani. powód - mądre, rozsądne i oszczędne gospodarowanie gminą przez burmistrza Tomasza Żaka to musi ich bardzo boleć że na basen nie będzie kredytów.przecież PIS Andrychów to są specjaliści od kredytów (kredyt na basen odkryty który będzie spłacany do 2019 r).czy ktoś policzył ile wraz z odsetkami spłacimy tego janowego kredytu ?

krisu78, 16.03.2018 07:17

"Panie burmistrzu pana nikt nie będzie rozliczał z brania kredytów na basen tylko z tego ile w ogóle pan wziął kredytów! Mamnewsa pisało w styczniu radni na pana wniosek zgodzili się na 15 milionów a mówią radni że to nie koniec. Do tego doliczyć trzeba te jakie były brane od początku pana rządów. Miejmy nadzieje że przed wyborami ktoś to podliczy. " Podliczy i to dokładnie Żaka i jego ekipę. I to ekonomista więc nie będzie "że boli"

krisu78, 16.03.2018 07:16

Miał być kryty za 15 baniek, potem 19 baniek skończyło się na 27 bańkach. Gadano o dotacji do 50 procent, potem do 40 procent. Skończyło się że MOŻE przy 27 bańkach będzie 3,5 miliona dotacji. A klakierzy mówią „nic się nie dzieje” i „pietras był jeszcze gorszy”. PS. Ciekawe czy Żak skończy jak Pietrasa? I nie chodzi tylko o ocenę wyborców.

barte, 16.03.2018 06:00

Basen Pietrasa wybudowany został na kredyt który ciągle jest spłacany i wykorzystywany jest kilka tygodni w roku w czasie upałów. Basen Żaka wybudowany zostanie bez kredytu a czynny będzie cały rok. Widać różnicę

formica, 16.03.2018 00:07

Malej wiary jestescie. No przecież skoro burmistrz mówi, że nie będzie kredytu na basen to "nie będzie". Ale czy to przypadkiem "nie będzie" się nazywało później, tzn w 2019, kredytem z przeznaczeniem na pokrycie deficytu budżetowego oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek?

troll, 15.03.2018 23:28

Ściema, jak ze ,,spektaklu": pt. ,, CKiW- przypadki Anety W". :D

martinez, 15.03.2018 22:03

Basen ma kosztować 27 milionów. Skoro zabezpieczają koło 13 to co z resztą? Kredyt ale po wyborach? Na dokończenie basenu i na te inwestycje jakie na razie „spadają”?

martinez, 15.03.2018 22:03

W innym miejscu człowiek pyta przy temacie krytego basenu czy „ceny za śmieci w cenie ośmiorniczek”? Bo cudów nie ma w ekonomii. Jak coś miało kosztować koło 15 milionów w jest za około 27 i bez zapowiadanej wielkiej dotacji to skądś kasa musi pochodzić. Nie teraz to np. za rok.

ranyjulek, 15.03.2018 21:45

I co będzie za rok jak już nie będzie się dało "zdjąć" innych inwestycji? Kredyt na 25 milionów żeby było na dokończenie basenu i inne rzeczy?

ranyjulek, 15.03.2018 21:42

Hmm, na basen nie będzie kredytu ale jak trzeba będzie robić inne rzeczy to już tak? Panie burmistrzu pana nikt nie będzie rozliczał z brania kredytów na basen tylko z tego ile w ogóle pan wziął kredytów! Mamnewsa pisało w styczniu radni na pana wniosek zgodzili się na 15 milionów a mówią radni że to nie koniec. Do tego doliczyć trzeba te jakie były brane od początku pana rządów. Miejmy nadzieje że przed wyborami ktoś to podliczy.