reklama

Nerwowo w Komaksie. Pracownicy rozmawiali z prezesem i co dalej? [AKTUALIZACJA]

, Gospodarka, Wiadomości, 03.07.2019 11:45, red
Ciąg dalszy opisywanej przez nas sprawy.
Nerwowo w Komaksie. Pracownicy rozmawiali z prezesem i co dalej? [AKTUALIZACJA]
We wtorek (2.07) pisaliśmy o tym, że pracownicy kęckiej spółki komunalnej Komax szykują się do protestu. Chodzi o pracowników fizycznych pracujących m.in. przy wywozie śmieci. W rozmowie z mamNewsa.pl przekonywali, że zarabiają zbyt mało, ponadto domagają się odwołania byłego prezesa, a obecnie członka zarządu firmy. - Wykonujemy najgorszą chyba robotę w mieście. Wiosna, lato, jesień zima.... praca przy śmieciach za wypłatę, za którą trudno przeżyć. W innych spółkach miejskich były podwyżki, a u nas nie. Dlatego niektórzy pracownicy nie wytrzymują i się zwalniają - mówił nam jeden z pracowników.

Zrobili tak, jak zapowiadali. W środę rano nie przystąpili od razu do pracy. Jak udało nam się ustalić, w środę rano, doszło do rozmów z nowym prezesem Komaksu Zbigniewem Kanikiem.

- Ustalenia są takie, że w ciągu miesiąca pan prezes da nam odpowiedź na nasze postulaty. Przyjmujemy to zrozumieniem, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że pan prezes jest nową osobą z spółce – poinformował nas jeden pracowników.


W przesłanej do nas w środę po południu informacji prezes Komaksu Zbigniew Kanik nie zaprzecza, że w środę rano uczestniczył w rozmowach z pracownikami. Zaznacza jednak, żaden sformalizowany wniosek ze strony pracowników o odwołanie członka zarządu do niego nie wpłynął. Twierdzi także, że pracownicy fizyczni nie podjęli "żadnych działań mających doprowadzić do protestu".

Ostatecznie w środę rano, po rozmowach, z lekkim poślizgiem śmieciarki wyjechały w teren.

Jak się dowiadujemy, trwają przygotowania do powołania związku zawodowego w kęckiej spółce. Działalność w związku znacznie powinna ułatwić pracownikom rozmowy z pracodawcą. Prezes Komaksu informuje z kolei, że w spółce już działają związki zawodowe. Pracownicy, z którymi rozmawialiśmy, przekonują że nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć kolejny, który będzie ich reprezentował w tego typu spornych sytuacjach.

Co ciekawe, oficjalnie w Urzędzie Miejskim w Kętach zaprzeczają, że w spółce Komax w ogóle istnieje opisywany przez nas problem. Wiceburmistrz napisał w środę w oświadczeniu, że dzisiejsze ewentualne opóźnienia w odbiorze śmieci są efektem... upałów. Problem w tym, że tych akurat w środę nie ma (20 st. C).

- Pracownicy spółki „KOMAX” wykonują bardzo ciężką fizyczną pracę pod presją czasu i bez względu na pogodę w pełnym wymiarze czasu pracy, także podczas ostatnich czerwcowych upałów (rekordowych od lat). Dziś również są w pracy, jednak pragnę poinformować, że ze względu na bardzo wysokie temperatury mogą się pojawić opóźnienia i nie wszystkie odpady segregowane odebrane będą w odpowiednim czasie – oznajmił w środę wiceburmistrz Marcin Śliwa, który w zarzucił mamNewsa.pl, że pisze nieprawdę w tej sprawie.

Wydaje się, że fakty są zupełnie inne.

- Jesteśmy zbulwersowani tym oświadczeniem wiceburmistrza. Wynika z niego, że wszystko jest pięknie, a źli jesteśmy my i ci, którzy próbują nas bronić i nagłaśniać sprawę. My tymczasem walczymy o godne warunki pracy i przejrzyste zasady działania spółki - mówią nam pracownicy, którzy ze zrozumiałych względów pragną zachować anonimowość.

Prezes Z. Kanik zapewnia, że "sytuacja spółki jest stabilna, zaś podejmowane przez nią działania następują zgodnie z harmonogramem prac".

Będziemy informować, jak dalej sprawa się potoczy. Na pewno nie jest tak, jak przekonuje wiceburmistrz, że problemu nie ma.

Dodajmy, że ostatnio temat różnych problemów w kęckiej spółce komunalnej regularnie pojawia się na obradach Rady Miejskiej w Kętach.

O sytuacji w Komaksie mowa była także podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej – 28 czerwca. Zobaczcie ten fragment.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

keczanin1, 03.07.2019 18:51

Dziś był straszliwy upał.Słupki rtęci dobiły do aż 22 stopni. Śliwa dziś stałeś się pośmiewiskiem całych Kęt Bulowic, Nowej Wsi i Malca. Gratulacje.