reklama

Najpierw obniżka. A potem podwyżka?

, Gospodarka, Wiadomości, 14.07.2020 21:00, PG
Kto posiada przydomowy kompostownik?
Najpierw obniżka. A potem podwyżka?

W styczniu tego roku opłaty za wywóz śmieci wzrosły diametralnie. W Andrychowie cena za odpady segregowane wynosi 20 zł od osoby, w Kętach – 22 zł, w Wieprzu – 20 zł.

Jednak właściciel domów jednorodzinnych mogą liczyć na ulgi w opłatach, jeśli korzystają z domowych kompostowników.

Zgodnie z nowelizacją ustawy śmieciowej z 2019 roku gminy mogły (ale nie musiały) przyznać mieszkańcom z tego tytułu ulgi. Właściciele nieruchomości sami zgłaszają do gminy, że taki kompostownik posiadają. W naszym regionie na takie rozwiązania zdecydowała się m.in. gmina Wieprz (5 zł ulgi) czy gmina Kalwaria Zebrzydowska (5 zł ulgi).

Od września br. również w gminie Andrychów będzie dostępna taka ulga. Zgodnie z najnowszymi przepisami każda gmina ma teraz obowiązek wprowadzić ulgi za kompostowniki. W przypadku gminy Andrychów ulga może wynosić ok. 2 zł, ale ostateczna decyzja co do wysokości ulgi nie została jeszcze podjęta przez samorządowców i może ona być inna.

Wszystko wskazuje na to, że od stycznia nowego roku mieszkańców znowu czeka podwyżka za wywóz odpadów. Jaka? W najbliższym czasie ogłaszane będą przetargi.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Turboplazmotron, 16.07.2020 16:47

@barte znowu coś ci się pomieszało bo to nie burmistrz a Rada wprowadzi ulgę i to nie dlatego że chce tylko dlatego że musi to zrobić do 6 września ,ale oczywiście narracja będzie , że to burmistrz chce wspomóż mieszkańców . No i oczywiście trzeba będzie na nowo wypełniać deklaracje śmieciowe a można było to załatwić za jednym razem . Dla włodarzy kompostowniki nie są na rękę ponieważ spadnie procent wywożonych segregowanych odpadów i gmina będzie musiała zapłacić większe kary za nieosiągnięcie 50% segregacji.

django, 16.07.2020 10:48

Z tego co słyszałem w lokalnych mediach początkiem roku radny Mikołajek sugerował taką zniżkę za kompostowniki.

Turboplazmotron, 14.07.2020 21:29

Czyżby Nasi kochani Radni musieli przerwać wakacje ponieważ samorządy na wprowadzenie zniżek ustawowo mają czas do września 2020. Dlaczego w Andrychowie ulga nie została wprowadzona od początku roku 2020?