reklama

Nadciągają podwyżki i kontrole

, Gospodarka, Wiadomości, 02.10.2020 19:30, red
Przełom roku zapewne będzie obfitował w serię podwyżek za wywóz odpadów komunalnych.
Nadciągają podwyżki i kontrole
Gminy właśnie są w trakcie przeprowadzana przetargów na wywóz śmieci w 2021 roku, a nie ma się co łudzić, że będzie taniej. W Wadowicach pierwsze przymiarki już są - cena może podskoczyć z 14 do nawet 20 zł od osoby miesięcznie. A Wadowice to była do tej pory jedna z najtańszych gmin w regionie jeśli chodzi o wysokość opłaty śmieciowej.

Dlaczego jest coraz drożej?
Rosną narzucane przez rząd koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a śmieci wywożą przecież wyłonione w przetargach firmy. W górę idą ZUS-y, energia elektryczna, a w przypadku śmieci - także opłaty za składowanie śmieci na wysypisku.


Samorządowcy chcą uszczelnić cały "system śmieciowy", bo dziś często zdarza się, że mieszkańcy płacą mniej niż powinni.

Przykładowo, w gminie Andrychów mieszka ok. 43 tys. osób, a mieszkańcy złożyli deklaracje w których wykazano, że w gminie w sumie mieszka ponad 38 tys. osób. Tyle osób płaci za wywóz śmieci. A jaki jest stan faktyczny? Do tej pory nikt tego nie był w stanie sprawdzić. Teraz strażnicy będą mogli to weryfikować i nakładać mandaty.

Dlatego andrychowski magistrat daje mieszkańcom czas do końca października na ewentualne skorygowanie deklaracji śmieciowych, a potem mają rozpocząć się kontrole.

Więcej na ten temat w artykule z 30 września: UWAGA! Urząd będzie sprawdzał deklaracje śmieciowe

Z kolei władze gminy Mucharz zapowiadają kontrole worków i kontenerów ze śmieciami.

Poniżej komunikat UG w tej sprawie:

Wójt Gminy Mucharz informuje mieszkańców, że podczas zbiórek odpadów prowadzone będą kontrole zawartości worków do gromadzenia opadów komunalnych, w celu zweryfikowania prawidłowej segregacji odpadów prowadzonej przez właścicieli nieruchomości.

Sprawdzane będą zarówno worki z odpadami zmieszanymi (czarne worki) w zakresie występowania w nich odpadów, które podlegają selektywnej zbiórce tj. w szczególności odpady budowlane, papier, plastik, szkło, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, odpady biodegradowalne. Kontrolowane będą również worki do selektywnej zbiórki pod kątem gromadzenia w nich odpadów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Prowadzone do tej pory kontrole wykazały, że część właścicieli nieruchomości w sposób niezgodny z przepisami zbierają odpady komunalne, a nawet mieszają poszczególne frakcje odpadów np. szkła z plastikiem, papieru z plastikiem, zmieszanych odpadów z odpadami bio itp. Przypominamy, że styropian pochodzący z ocieplenia budynku jest odpadem, który należy przekazać do PSZOK w Jaszczurowej.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

KochamTuska, 03.10.2020 09:09

@barte jest pewnie tak uczciwy jak ich Nowak :)

KochamTuska, 02.10.2020 22:10

Albo pamiętne "ja dostawałam, powiem ci 6 tysięcy... 6 tysięcy... Rozumiesz to? Albo złodziej, albo idiota... To jest niemożliwe, żeby ktoś za tyle pracował"

KochamTuska, 02.10.2020 22:08

Pamiętamy wasze "Polskie Inwestycje Rozwojowe są, niestety, jak to się górnolotnie nazywa i bardzo eufemistycznie… Ich po prostu nie ma. To ch…j, d…a i kamieni kupa"