reklama

Mucharz poszkodowany w negocjacjach z państwowym przedsiębiorstwem. Zyskał Stryszów

, Gospodarka, Wiadomości, 30.11.2019 15:10, PG
Dalszy ciąg zawirowań wokół zagospodarowania terenów wokół Jeziora Mucharskiego.
Mucharz poszkodowany w negocjacjach z państwowym przedsiębiorstwem. Zyskał Stryszów

Brak porozumienia między rządowym Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie a gminą Mucharz doprowadziła do tego, że nad Jeziorem Mucharskim nie powstanie „Centrum Rekreacji i Wypoczynku Jaszczurówka". W kompleksie miał się znajdować m.in. posterunek Policji Wodnej, WOPRu, Straży Pożarnej a także miejsca piknikowe, place zabaw, boiska, muszla koncertowa i amfiteatr.

Gmina pozyskała na ten cel dotację z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 5,5 mln zł, jednak nie może jej wykorzystać.

Warunkiem dotacji było udostępnienie gminie gruntów, na których miało powstać Centrum „Jaszczurówka". I tutaj jest problem.

Zdaniem wójt gminy Renaty Galary, Wody Polskie zaproponowały gminie Mucharz dzierżawę nieruchomości na jednostronnych warunkach, które zabezpieczały tylko i wyłącznie interes Wód Polskich. - W projekcie umowy dzierżawy nie uwzględniono żadnych zapisów wynegocjowanych przez gminę, które w jakikolwiek sposób zabezpieczałyby interes gminy Mucharz i jej mieszkańców. Podpisanie zaproponowanej umowy dzierżawy byłoby niezgodne z ustawą o finansach publicznych, w szczególności z racjonalnym i oszczędnym wydatkowaniem środków publicznych. – informuje wójt gminy Mucharz Renata Galara.

PGW ma jednak zgoła inne zdanie na ten temat. Uważają oni, że zgodnie z przepisami udostępnienie gruntów możliwe jest tylko poprzez zawarcie umowy dzierżawy.

Gmina Mucharz uznała, że stawki te są za wysokie, w związku z czym odbyło się w tej sprawie spotkanie z Prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysławem Dacą. Prezes pozytywnie rozpatrzył prośbę Gminy Mucharz, w związku z czym sporządzona została umowa dzierżawy, w której zastosowano preferencyjne stawki dla Gminy Mucharz. Umowa została przekazana Gminie.

Należy tutaj zaznaczyć, że była to standardowa umowa dzierżawy zawierana przez Wody Polskie. Obecnie w RZGW w Krakowie zawartych jest około 1200 takich umów dzierżawy z rożnymi podmiotami, a w najbliższym czasie tożsama umowa podpisana zostanie z Wójtem Gminy Stryszów.

Gmina Mucharz nie zaakceptowała umowy i zwróciła się do RZGW w Krakowie o wprowadzanie zmian do jej zapisów. Po przeprowadzonych analizach, RZGW w Krakowie zmieniło część zapisów umowy, zgodnie z propozycjami Gminy Mucharz. Pozostałe zapisy nie mogły ulec modyfikacji, gdyż nie zabezpieczałyby we właściwy sposób interesów Wód Polskich.

Pomimo odstąpienia od stawek wynikających z obowiązujących procedur, zmiany niektórych zapisów stosowanych standardowo w umowach, Gmina Mucharz odstąpiła od zawarcia umowy.

Wynika z tego, że zrealizowany będzie zatem projekt gminy Stryszów pn.: "Centrum Rekreacji GRODZISKO w Dąbrówce”. Powstanie tutaj m.in. budynek wielofunkcyjny, w którym zlokalizowane będą: punkt informacji turystycznej, świetlica sportowa, fandolandia, pomieszczenia usługowe, kawiarniano-restauracyjne, pomieszczenia ratowników, pomieszczenia sanitarne i socjalne. Dodatkowo zagospodarowana zostanie plaża trawiasta, pole piknikowe, pomost i plaża piaszczysta. Zaplanowano też budowę dużego amfiteatru na 700 osób.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy