reklama

Mniej za więcej, czyli kontrowersje przy wymianie oświetlenia ulicznego

, Gospodarka, Wiadomości, 24.09.2015 15:10, (red)
Dlaczego tych nowym lamp jest mniej niż planowano i dlaczego jest mniej, a drożej – pytał jeden z radnych podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie.
Mniej za więcej, czyli kontrowersje przy wymianie oświetlenia ulicznego

Od kilku miesięcy w gminie Andrychów trwa wymiana oświetlenia ulicznego na nowe – LED-owe.   To jedna z pierwszych gmin w Polsce, która wykonuje taką inwestycję. Ma to przynieść spore oszczędności w rachunkach za prąd.

 

Ale pojawiają się pytania i wątpliwości. Takie przedstawił podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej radny Wiesław Mikołajek (PiS). Radny dociekał, jak to możliwe, że jeszcze kilka lat temu władze Andrychowa zapowiadały, że w całej gminie wymienionych zostanie 3,6 tys. lamp, a miało to kosztować 7 mln zł.

 

Tymczasem zgodnie z podpisaną z wykonawcą umową, wymienionych zostanie 2,7 tys. lamp, a będzie to kosztować aż 7,7 mln zł.

 

- Jak to się stało, że koszt inwestycji wzrósł o 10%, a zamontowanych zostanie o 30% mniej lamp – dociekał radny Mikołajek.

 

Odpowiedział mu burmistrz Tomasz Żak. Z jego wyjaśnień wynika, że rzeczywiście kilka lat temu na etapie planowania tej inwestycji podawano 3,6 tys. lamp. - Po raz pierwszy przeprowadzona została inwentaryzacja i wyszło, że tyle dokładnie w gminie Andrychów jest punktów świetlnych – mówił T. Żak.

 

Potem jednak okazało się, że wiele lamp nie zostanie wymienionych – np. oświetlenie parkowe, w Rynku, czy na ul. Przemysłowej, gdzie nie można wymianiać oświetlenia przez 5 lat od zakończenia inwestycji (chodzi o tzw. trwałość projektu). - Dlatego ostatecznie w projekcie do wymiany zakwalifikowano 2,7 tys. lamp - mówił burmiustrz.

 

A wzrastające koszty inwestycji? W tym przypadku też - zdaniem burmistrza – sprawa jest prosta. Pierwotnie podawano szacunkowe wyliczenia kosztorysowe, a ostatecznie koszt inwestycji i tak zawsze znany jest po rozstrzygnięciu przetargu i od tego, jakie firmy złożą oferty.

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomacik, 28.09.2015 06:46

Maks ciekawe kiedy ci w końcu łuski z oczu spadną. A przepraszać to możesz zacząć już dziś i zacznij od tych których kierownikiem byłeś

dr_house, 25.09.2015 19:23

@abcabc to ty masz problem z tym, że ktoś jako członek organu kontrolnego zadał pytanie. Jeżeli wspominasz już o planowaniu to ktoś kto planował inwestycję nie wiedział o tym, że przez 5 lat nic tam nie można ruszyć?

Maksymilian, 25.09.2015 13:22

tomacik;piszesz brednie jak zawsze.Ani jedno ani drugie.Przestań nadużywać bo twoje komentarze to dno.Jeszcze nie przeprosiłeś za poprzednie komentarze pod moim adresem .Wolę swój wiek jak baranią głowę.

tomacik, 25.09.2015 10:05

Tak Maks. Ty masz zaufanie tylko do Pietrasa bo z pisu i do proboszcza boś w takim wieku

AntyPIS, 25.09.2015 08:12

kawka111 wiem, że na każde wspomnienie o żaku dostajesz niekontrolowanego orgazmu a każde jego potępienie boli cię bardziej od tych nieudanych inwestycji i oszukiwania mieszkańców, ale postaraj sie trzymać nerwy na wodzy bo każdy musi oglądać twoja panikę przed nieuchronnym. Juz wkrótce spakujemy całą żakolandie w złoty papierek i odeslemy tam gdzie jej miejsce :) I takim sposobem powrocilismy do gó.wna w złotym papierku :)

cymycy, 25.09.2015 07:03

Chcę przypomnieć, że Żak nigdzie nie musi wracać bo póki co jest burmistrzem naszego miasta i do tego bardzo dobrym burmistrzem i gospodarzem.

abcabc, 25.09.2015 05:34

w czym masz problem?każda inwestycja zaczyna się od planowania. wszystkie ulicę będą oświetlone oprócz tych gdzie nie da się wymienić z oczywistych powodów.wiesz że na "obwodnicy" nic można nic ruszyć przez 5 lat od zakończenia budowy? nie wiesz,więc tam nie są wymieniane. ogólnie z tego co widzę odbiór tej inwestycji jest bardzo pozytywny -poza oczywiście paru krzykaczami w internecie którym marzy się powrót żaka albo kubienia i plują na wszystko co związane jest z burmistrzem żakiem

dr_house, 24.09.2015 23:09

@abcabc jeżeli uważasz, że zwrócenie uwagi na wyciulanie mieszkańców na jakieś 2.640.000 to czepianie się to faktycznie się czepia. Z kwot podanych w artykule wynika, że planowany koszt 1 lampy to 1944,44 a realny to 2851,85 więc albo ktoś celowo wprowadził mieszkańców w błąd albo nie zna się na swojej pracy.

kawka111, 24.09.2015 20:38

"AntyPis" jak widzę twoje komentarze to rzygam, proszę grzecznie razem z całym portalem wyp...r..dalaj

AntyPIS, 24.09.2015 20:09

Zaufać żakolandi to jak odwinąć gó.wno ze złotego paperka. Zaglosujcie drodzy mieszkancy na żaka w wyborach do sejmu a zobaczycie jeszcze większe "G". Oto NASZ tomaSZ. Swoja drogą jak długo jeszcze będą tak kłamać mieszkańców w twarz? Wstyd i kolejna inwestycja usiana niepowodzeniem- kompromitacja.

Maksymilian, 24.09.2015 19:04

Nie ukrywam że nie mam zaufania do władz Andrychowa.Mam natomiast pretensję do tych co zaufaniem je obdarzyli.

abcabc, 24.09.2015 15:53

jak zwykle radny PIS szuka zaczepki,tylko na tyle go stać

Betty, 24.09.2015 15:06

Jakoś trudno mi przez klawaiturę to przechodzi, że się zgadzam z PiSowcem.... ale Radny Mikołajek zadał celne pytanie! Więc dlaczego wtedy taką ściemę posunięto i dlaczego nas, mieszkańców się w balona po raz kolejny robi? Nieładnie, oj nieładnie....