Miliony dotacji z UE na wymianę kotłów w gminach

, Gospodarka, Wiadomości, 28.09.2017 13:22, (red)
Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził listę gmin, które dostaną dotacje z UE na wymianę starych kotłów grzewczych na nowe - węglowe i gazowe - w gospodarstwach domowych.
Miliony dotacji z UE na wymianę kotłów w gminach

W całym regionie wymienionych zostanie tysięce kotłów.

Przykładowo, w gminie Wieprz w latach 2018-2020, aż 250 gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z dotacji pochodzącej z Unii Europejskiej na wymianę starych nieekologicznych kotłów węglowych, które zastąpione zostaną nowoczesnymi kotłami na gaz lub węgiel.


Wymiana kotłów współfinansowana będzie ze środków gminy oraz Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach dwóch projektów, które decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego zostały wybrane do realizacji i otrzymały dofinansowanie.


Zasady udzielania dofinansowania na wymianę kotła różnią się od dotychczas realizowanych przez gminę projektów finansowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Podstawowym warunkiem skorzystania z pomocy finansowej będzie poddanie się audytowi energetycznemu, który wykaże czy budynek, w którym ma zostać zamontowany nowy kocioł, jest dostatecznie dobrze docieplony i spełnia minimalny standard efektywności energetycznej. Usługa wykonania audytu będzie nieodpłatna.
Aby skorzystać z dotacji trzeba będzie zdemontować stary kocioł. Mieszkańcy, którzy decydować będą się na montaż nowego ekologicznego kotła węglowego będą musieli zwrócić uwagę aby spełniał on. tzw. wymogi „ekoprojektu” (więcej informacji nt. ekoprojektu w https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/srodowisko/antysmogoweabc).

Wymogi dla przyszłych beneficjentów wsparcia nie kończą się po zamontowaniu kotła. Użytkując nowy kocioł nie będzie można dokonywać nieuprawnionych modyfikacji kotła umożliwiających spalanie odpadów (np. dorobiony dodatkowy ruszt). Zagwarantować należy również, że posiada się warunki składowania opału zapewniające  ochronę przed zawilgoceniem, a sam opał spełnia parametry producenta urządzenia grzewczego.

Spełnienie tych wszystkich warunków pozwoli skorzystać z dotacji w wysokości:
- nie więcej niż 8 tys. zł/kocioł w przypadku budynku jednorodzinnego;
- nie więcej niż 10 tys. zł/kocioł w przypadku budynku wielorodzinnego

oraz dofinansowania na wykonanie instalacji w niezbędnym zakresie:
- przypadku nowego kotła gazowego do 6 tyś. zł.
- w przypadku kotła węglowego do 1 tyś. zł.

Program nie zakłada dofinansowania dla osób, które chciałyby skorzystać z dotacji, ale ogrzewają swój dom kotłem gazowym lub też nowopowstałym budynkom, które nie posiadają jeszcze źródła ciepła.

W gminie Wieprz spodziewany koszt wymiany kotłów węglowych wyniesie ok. 1.404.650,24 zł., z czego 1.106.280,05 zł. pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej, 21.361,83 zł. z budżetu gminy. Pozostały wkład wniesiony będzie przez mieszkańców biorących udział w projekcie. Koszt montażu kotłów gazowych wyniesie ok. 1.496.260,52 zł.  Spodziewana kwota dofinansowania to 1.473.699,24 zł.


- Realizacja obu projektów pozwoli poprawić czystość powietrza na terenie gminy. Szacuje się, że do atmosfery trafi o 987 mniej ton równoważnika CO2. Nastąpi również ponad 90% ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia pyłów. W trakcie trwania projektów prowadzona będzie przez gminę akcja informacyjna w ramach której organizowane będą spotkania z mieszkańcami, uczniowie wezmą udział w dodatkowych lekcjach z ekologii.
Więcej informacji nt. obu projektów uzyskać można w Urzędzie Gminy w Wieprzu w pok. nr 3 /na parterze/ oraz pod nr tel. 33/875-51-23 wew. 26. Pracownikiem odpowiedzialnym za udzielanie wyjaśnień jest Pan Wojciech Antecki /kontakt. mail [email protected]/ -
informuje Artur Penkala z UG Wieprz.

 

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zandrychowa, 30.09.2017 19:08

Węgiel drogi????? Minister ogłosił że do końca roku każda rodzina górnicza dostanie 10 tyś tytułem zaległego deputatu węglowego.Nawet emeryci górniczy Korupcja polityczna? Kto za to płaci??Pan płaci, pani płaci

ZEFKO, 29.09.2017 21:59

Dotacja powinna obejmować dofinansowanie do termomodernizacji budynku bo wtedy i tylko wtedy stosowanie nowoczesnych ekologicznych kotłów ma rację bytu.

specnarz, 29.09.2017 05:04

To jakaś nowa sprawa czy ciągłe odgrzewanie kotleta?

Starybrat, 28.09.2017 16:16

Nikt nie zauważył lub nie chce zauważyć, że ceny węgla rosną w zastraszającym tempie, niektórzy eksperci sądzą, że pod koniec roku przekroczą tysiąc złotych za tonę. Kolejnym absurdem jest wymiana kotłów węglowych na węglowe. Niestety cisza o dopłatach do gazu. Niedługo może dojść do absurdalnej sytuacji, że po wymianie kotłów, mieszkańców nie będzie stać na opał do nich. Znaczna ilość budynków nie spełnia wymogów energetycznych, a mieszkańców nie stać na remonty. Koło się zamyka, a absurd goni absurd.