reklama

Mijanka i przystanek już gotowe, a przed nami widmo strajku

, Gospodarka, Wiadomości, 13.05.2022 12:50, eł
Firma Skanska, która realizowała inwestycję, uwinęła się z pracami.
Mijanka i przystanek już gotowe, a przed nami widmo strajku

Mijanka i nowy przystanek w Barwałdzie Średnim na linii kolejowej nr 117 są już gotowe. Dzisiaj (13 maja) odbywa się odbiór techniczny wykonanych prac. Umożliwi to powrót pociągów na zamkniętą przez ostatnie miesiące trasę.

Dobiegł końca drugi etap robót na linii kolejowej w Barwałdzie Średnim. Pierwszy realizowany był w ubiegłym roku. Wykonano wówczas peron, przebudowano istniejący tor i sieć trakcyjną, ustawiono również wiaty, ławki oraz tablice informacyjne. Po jego zakończeniu na kilka miesięcy pociągi wróciły na linię kolejową nr 117, jednak w marcu prace wznowiono, a pasażerowie znów przesiedli się do autokarów Zastępczej Komunikacji Autobusowej.

Od tego czasu powstał drugi tor (czyli właśnie wspomniana powyżej mijanka) o długości blisko kilometra. Zapewni on możliwość mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii, co stworzy warunki dla uruchomienia dodatkowych połączeń między Krakowem a stolicą Podbeskidzia. Wybudowano również nasyp i zabezpieczono skarpę oraz wykonano drugi peron wraz z całą infrastrukturą.

Prace zrealizowano w ramach projektu pod nazwą: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 - odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice - granica województwa” (Etap I)”, wartego 129 mln zł. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Powrót pociągów na trasę między Bielskiem-Białą a przystankiem Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona zaplanowano już na jutro (14 maja). Niestety, w dwa dni później może rozpocząć się strajk generalny pracowników Polregio, zapowiadany już od jakiegoś czasu. Jeśli kolejarze spełnią swoje groźby, od północy 16 maja może dojść do prawdziwego kolejowego paraliżu.

Foto: Facebook/Barwa24

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy