reklama
reklama

Mieszkańcy gminy Andrychów nie będą zachwyceni. Podatki mocno w górę

Gospodarka, Wiadomości, 18.11.2022 19:00, eł
Podwyżka niektórych stawek nawet o 20 i więcej procent.
Mieszkańcy gminy Andrychów nie będą zachwyceni. Podatki mocno w górę

W przyszłym tygodniu (24 listopada) radni gminy Andrychów przyjmą nowe stawki podatku od nieruchomości. Jeśli zgodzą się na ich wysokość określoną w projekcie uchwały, mieszkańcy mocno odczują podwyżkę.

Podatek od budynków mieszkalnych podskoczy o 21,2 % - z 66 na 80 gr, natomiast od pozostałych (na przykład gospodarczych czy garaży) o niespełna 12 % - z 7,60 na 8,50 zł. W przypadku obiektów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, planowany jest wzrost o 8,6 % - ze stawki 22,10 zł do 24 zł.

Podwyżka podatku od gruntów pozostałych, czyli między innymi tych, na których stoją domy mieszkalne, wyniesie 20 %. Tegoroczna stawka wynosi 25 gr, a proponowana nowa to 30 gr.

Poniżej publikujemy tabelę, która pozwala porównać aktualne stawki z proponowanymi na 2023 rok, a także maksymalnymi, jakie dopuszczają przepisy w naszym kraju.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 22.11.2022 12:55

@Zakolog - toż ja wiem, a przynajmniej mi się tak wydaje, że wiem o co chodzi, być może też Tobie. Natomiast jedno drugiemu wydaje mi się nie przeszkadzać. Moralność, etyka to jedno, a nasze pisane i obowiązujące prawo to drugie. Czemu z niego nie korzystać, korzystając z własnej moralności i innych zasobów skoro brak czyjejś moralności, sumienia i wiary w coś innego niż własna omnipotencja realnie KRZYWDZI innych ludzi ? którzy jak napisałeś mają mniejsze możliwości przekształcania rzeczywistości ? Co nie wynika z ich wyboru, tylko z niemożności... nieważne czy powodowanej sprawczością siły wyższej, czy jeno konsekwencją rzutu kostkami i rozkładu cech takich jak przywołana inteligencja wg krzywej Gaussa ? P.S. Uważam, że największym darem Boga -trzymając się Twojego poziomu dyskusji nie jest inteligencja, lecz zdolność do miłości siebie i innych w równym stopniu, oraz wolna wola. Oczywiście talenty można zmarnować... korzystając z wolnej woli w dowolnej ilości. Ale na temat tego pojęcia nie jestem chyba gotów obecnie dyskutować. Pytanie: jak prawidłowo korzystać z daru Boga o nazwie inteligencja, nie dopuszczając istnienia we Wszechświecie osoby doskonalszej niż sam posiadacz tego talentu ?

Zakolog, 22.11.2022 10:26

@FeelFree - mnie nie chodzi o przerzucanie się interpretacjami prawnymi i to jeszcze oddając je pod zewnętrzny osąd. Tu idzie o coś bardziej ważnego, o to co w kalwinizmie nazywa się predestynacją ! Bóg nie jest egalitarystą i swój największy dar dla Człowieka, jakim jest inteligencja, rozdaje nierównomiernie. Nie wiem dlaczego Tomusiowi znacznie dołożył a na przysłowiowym Romku, Staszku i Ewie mocno oszczędził. No może na Romku, trochę mniej oszczędził, ale specjalnie hojny nie był. Cały problem w tym, co obdarowani czynią z tym darem. Czy rozwijają go dla innych, czy też przeciw nim ? I ta relacja nazywa się w filozofii prawem moralnym, i o przestrzeganie tego prawa najbardziej się rozchodzi. Nie jest wielką sztuką z poziomu Tomka oddziaływać na Staszka, Romka, Ewę ograniczając i tak ich liche zasoby, moralną wyżyną jest te ledwo zarysowane potencjały rozwijać i pielęgnować. Ja uważam, iż Tomek z punktu widzenia etycznego niewłaściwie korzysta z boskiego daru, który nie jest Jego zasługą, tylko darem Boga.

FeelFree, 21.11.2022 15:49

"Każdy, kto podporządkowuje się niesprawiedliwemu prawu, ponosi odpowiedzialność za to wszystko, co jest tego konsekwencją."

FeelFree, 21.11.2022 15:48

@Zakolog - uważam, że niewiele większym, a czasem nawet o wiele mniejszym nakładem wysiłku możnaby zamiast pisać komentarze pod artykułami mamNewsa składać wnioski, petycje lub skargi do Urzędu Wojewódzkiego w związku z działaniami podejmowanymi przez organy samorządowe Gminy Andrychów lub ich brakiem. Uważam, że w takim jesteśmy punkcie zarządzania gminą przez wiadomą klikę... której tupet z powodu dotychczasowej bezkarności nie zna granic, a nawet w związku z czym nadal przekracza kolejne i to ze wzrastającym tupetem (jak choćby czytam poniżej). Zapewniam, że w przeciwieństwie do Twojej smutnej konstatacji (trochę jak u Lema, że "nikt nic nie czyta..." itd.) w UW wszystko będzie przeczytane, zrozumiane i przetworzone. Ba, zostanie rozpatrzone; na swój rozkosznie biurwokratyczny sposób; za co i tak w podatkach różnej maści płacimy. W przeciwieństwie do Czytelników "lokalnych" Twoje przemyślenia zostaną przepuszczone w całości przez filtr polskiego prawodawstwa w aktualnej wersji. Pożytek będzie z tego moim zdaniem większy, i to niezależnie od finalnego sposobu rozpatrzenia prozy, której adresowanie do UW jest Twoim i każdego Mieszkańca Gminy Andrychów niezbywalnym prawem, a nawet z pewnego punktu widzenia społecznym i moralnym obowiązkiem. Bo albo się okaże, że Tytus, Romek i Atomek oraz żakolici działają w granicach prawa (wtedy rozliczą ich wyborcy, a beskidmaly, tomekx i inni przeżywać będą "Złotę Erę" swoje propagandowej aktywności), lub poza (wtedy "my" i różni "oni" otrzymamy odpowiedni komunikat) co w jakimś zakresie może zmodyfikować gminny modus vivendi. P.S. Gdyby adresat Twojej twórczości był z jakiegoś powodu niewłaściwy, nastąpi automatyczne przekierowanie z działu "proza" w UW do odpowiedniego działu (tak działa przecież ten poziom biurokracji), pokoju, piętra, miasta, urzędu; np. do działu "poezja gminna" gdzie szlify w recenzowaniu twórczości Obywateli z Jędrzychowa i okolic zdobywa pan Jakub z Guzdków. Lub do działu R-egionalnego I-nstytutu O-nomatopei. P.S. Kto kłamstwem wojuje od prawdy ginie.

Zakolog, 21.11.2022 13:40

@Archanioł Michał - obawiam się, że prowadzimy dyskusję, poza zakresem percepcji odbioru przez naszych nieczytających Czytelników. Pozwól zatem, że trochę dostosuje przekaz do ich możliwości. Otóż chodzi o to, aby na najbliższej sesji RM nasi nieczytający spytali pana Romana, w jakim trybie wprowadził do propozycji porządku obrad punkt „Informacja na temat działalności ZWiK”. Jeśli Roman wyjaśni, iż na wniosek pana Burmistrza, to pożądanym byłoby zwrócić uwagę panu Burmistrzowi, aby podpisywał dokumenty kierowane pod obrady Wysokiej Rady. Natomiast jeśli Roman, co może wynikać z dołączonego załącznika do propagowanego punktu obrad, chciał, aby Radni wysłuchali opowieści pana Prezesa ZWiK, to należy Romanowi wyjaśnić, że pan Prezes, oczywiście może snuć swoje opowiadania, ale najlepiej w jakimś biznes klubie, nawet w biznes klubie ze striptizem, aby za bardzo nie znudził innych prezesów, ale nie podczas poważnych obrad Rady Miasta i nie tylko z szacunku do tego gremium. PS Szanowny Romanie, tak to już w życiu jest – kto trybem wojuje, ten od trybu ginie. Sam siebie rozsmarowujesz i to bez żadnego trybu !

Archanioł Michał, 20.11.2022 22:42

Teatrzyk musi trwać. Zdzisiek uwielbia kpić ze swoich podanych, ba ze wszystkich poza nim i .... . Co do prezesa fucha taka, że nawet dłubanie w nosie pomimo celebracji nie pozwala na zajęcie czasu pracy. No i czymś zająć się trzeba. Lament przed Ewką i Staszkiem - w końcu jakaś odmiana.

Zakolog, 20.11.2022 10:25

Ależ Archaniele, te obniżone stawki podatkowe to jest pikuś przy „Informacji o działalności ZWiK w Andrychowie. Po pierwsze, po co Romuś wprowadził do porządku obrad sprawozdanie Spółki Z.O.O ? Przecież to nie jest zakład budżetowy, tylko twór podlegający pod kodeks handlowy, który ma swój organ właścicielski, obecnie w postaci Tomusia i wyznaczoną przez tegoż Tomusia Radę Nadzorczą – choć w tym przypadku rada nadzorcza nie jest wymagana prawem, to reprezentujący wszystkich wspólników Tomuś ją powołał. Mało tego nawet w maju bieżącego roku skorygował jej skład o młodego, zapewne świetnie wykształconego pana Wojciecha. I to ta rada pod przewodnictwem Tomusia jest właściwa do wysłuchiwania gorzkich żalów pana Prezesa, którego notabene sama powołała. Radni nie mają nic do tego, a nawet cytując pana przewodniczącego Romana - „... a po co Pani, ta specjalistyczna wiedza, przecież my tego tu nie rozstrzygniemy”, nie powinni mieć. Ale skoro Tomuś za pośrednictwem Romusia ujawnił wewnętrzny dokument spółki, to krótka refleksja. Panie Prezesie jeśli zjechał Pan z inwestycjami do zera, to może te 80 etatów, należałoby również nieco skorygować, po co dział inwestycji ma się u Pana nudzić ? Skoro rosną Panu koszty zewnętrzne, to może warto przyjrzeć się kosztom wewnętrznym, nie podał Pan średniej wysokości płac, ale zakładam, że nie wszyscy u Pana zatrudnieni otrzymują najniższą krajową.

Archanioł Michał, 19.11.2022 21:42

Czy aby na pewno nasz cau-boy -kopiuj-wklej nie wpada w konflikt interesu?

Archanioł Michał, 19.11.2022 21:37

Pamiętam spotkanie przedwyborcze Zdziśka i tam Rysiek mówi, że on jest z Tomkiem na TY. Może to o to chodzi ?

Zakolog, 19.11.2022 13:36

@tomekх - Dokładnie tak ! Bogactwo i zasoby muszą przepływać od wielu biednych do nielicznych bogatych, w przeciwnym kierunku to nie działa. Ale Pisiory tego prawa nie rozumieją i ktoś musi im to wytłumaczyć. Na szczęście mamy Ciebie i naszego Burmistrza, heroicznych obrońców tej prostej zależności !

tomekх, 19.11.2022 12:46

Czyli rozumiesz że co złego to pisiory a co dobre to PO i nasz burmistrz. No w końcu dotarło.

Zakolog, 19.11.2022 11:55

@tomekx - nikt tak pięknie i zarazem syntetycznie nie zrecenzuje rządu jak Ty. Powinieneś jednak doprecyzować, iż chodzi o rząd PiS, ponieważ nie każdy wie, że pan Donald nigdy nie opodatkowałby własności, jak już to tylko pracę i to najchętniej tą nisko płatną. Na szczęście pan Tomasz trzyma fason i dowalił mieszkańcom czynszówek, oszczędzając końską arystokrację. Jedyny problem widzę w postawie radnego Czesława, któremu jego wrażliwość społeczna nie pozwoli być tym jedenastym przesądzającym głosem ludu. Na radnego Jakuba specjalnie bym nie liczył – on tylko te stodoły i stodoły !

cath, 19.11.2022 10:45

Madziu racz zauważyć ze za czasów „ przez 8 ostatnich lat” Polska w czasie poprzedniego kryzysu była zielona wyspa, która przeszła bez szkód.Teraz wpakowaliśmy się po uszy w czasie obecnej władzy, może pamiętasz jaki był szum przy wprowadzaniu Polskiego Ładu , ale PIS nie zwracał uwagi na krytykę.Co bulo potem i będzie bo to jeszcze zobaczymy.Glapinski profesor ekonomii jak się okazuje zajmujący się głównie historia ekonomii nie za bardzo wie co mówi.Co do naszego lojalnego podwórka -będą wybory i radnych tez się rozliczy .W samorządach rządzonych przez PIS tak samo się dzieje .Władza deprawuje niestety.

madzia, 19.11.2022 10:36

Mam wrażenie że tzw.zakowcy i peowcy nienawidzą PiSu z dwoma wyjątkami. Jak trzeba dać podwyżkę pensji burmistrzowi Żakowi to mimo dużych widełek w ustawie PiSu przebierają nóżkami żeby dać panu Żakowi maksymalna podwyżkę pensji. A jak są stawki maksymalne podatkow to andrychowska władza związana z PO nie da na złość PiSowi niskich tylko da jak najwyższe zwykłym ludziom? Inaczej mówiąc jak trzeba dać podwyżkę pensji p. panu Żakowi a podwyżkę podatków mieszkańców to nagle zakowcy i peowcy kochają rząd PiSu. Nie wiadomo czy się śmiać czy bać zakowcow i peowcow.

andryman321, 19.11.2022 10:08

Dzięki Ci PIS za Nowy Ład, będę pamiętał przy urnieza podatki i drożyzne. 20% inflacja oznacza że zabieracie mi 2 wypłaty rocznie PISowscy fahofcy

tomekx, 19.11.2022 00:03

Kto ustala stawkę maksymalną?Nie rząd czasami?

Zakolog, 18.11.2022 22:22

Bardzo interesujące proporcje nasz Tomuś nam proponuje, jeszcze bardziej ciekawe będzie ich uzasadnienie, o ile oczywiście państwo radni takiego będą się domagać ? Podatek od mieszkania stanowi 80% stawki maksymalnej, podatek od gruntów to już 86% tej stawki, ale podatek od gruntów w zakresie sportu i rekreacji i to w szczególnych przypadkach, czyli od basenu otwartego, stoków narciarskich oraz szkół jazdy konnej, to tylko 38%. Jeszcze hojniej Tomuś potraktował budynki służące do obsługi tych stoków narciarskich, stadnin koni i basenu, bo tylko 26% maksymalnego obciążenie. Truizmem będzie przypomnienie, iż te stadniny i stoki narciarskie należą do najbardziej komercyjnych dyscyplin sportowych i ich zwolennicy za swoje przyjemności płacą dużą kasę. Natomiast co do basenu, to przypominam, że ktoś zwolnił z opłat na czas zawodów pływackich ich uczestników, sędziów, trenerów i opiekunów i to pomimo faktu pobrania przez klub organizujący te zawody opłaty startowej od zawodników. Może zanim radni spytają Burmistrza o cel takiego działania, komentatorzy dodadzą coś od siebie – tomekx masz niebywałą okazję ocenić politykę fiskalną pana Tomasza, więc do dzieła.