reklama

Mieszkańcy do burmistrza i radnych: zostawcie autobusy MZK!

, Gospodarka, Wiadomości, 21.07.2016 17:10, (red)
W gminie Andrychów coraz większe zaniepokojenie po decyzji lokalnych władz, które chcą wycofać gminę ze spółki komunikacyjnej MZK.
Mieszkańcy do burmistrza i radnych: zostawcie autobusy MZK!

Jak już pisaliśmy, władze Andrychowa chcą wycofać udziały gminy z międzygminnej spółki MZK, którą tworzy obecnie z Kętami i Porąbką. Obecnie sytuacja wygląda tak, że od 1 stycznia 2017. roku z trans z gminie Andrychów w ogóle znikną autobusy MZK. Jednocześnie andrychowskie władze zapewniają, że komunikacja będzie. Jaka? Tego na razie nie wiadomo. Władze chcą podpisywać umowy na obsługę konkretnych tras z przewoźnikami, być może także z MZK.

 

Niemniej, obecnie nie wiadomo jak będzie wyglądała komunikacja publiczna w gminie Andrychów od nowego roku.

Mieszkańcy są coraz bardziej zaniepokojeni. Nic dziwnego. Wiele osób ciągle korzysta z MZK i wcale nie narzekają. Do magistratu w Andrychowie właśnie trafiła petycja „w sprawie utrzymania komunikacji” od mieszkańców Rzyk. Domagają się utrzymania połączeń MZK na linii Andrychów – Rzyki.

 

Piszą w petycji, że decyzję władz o wycofaniu Andrychowa z MZK uważają za "społecznie szkodliwą". Apelują, aby wziąć pod uwagę uczniów, którzy dojeżdżają do szkół, osoby starsze, niepełnosprawne i matki z wózkami z dziećmi, które mają problemy wejść do ciasnego busa. Tymczasem autobusy MZK są wygodne i odpowiednio przystosowane. Do Rzyk i Rzyk Praciaków MZK kursuje punktualnie, zgodnie z rozkładem jazdy, przez 7 dni w tygodniu.

 

Jednocześnie autorzy petycji podkreślają, że nie są przeciwko busom. Sugerują jednak, aby odpowiednio dostosować rozkład jazdy busów do autobusów MZK i zapobiec sytuacji, że bus wjeżdża na przystanek 5 minut przez MZK.

 

- Nasza sugestia pozostawić komunikację MZK, a komunikację prywatnych przewoźników ustalić między godzinami kursowania autobusów - sugerują mieszkańcy Rzyk w petycji skierowanej do burmistrza Andrychowa i radnych Rady Miejskiej w Andrychowie.

 

Petycja zostanie prawdopodobnie rozpatrzona przez radnych.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

walet, 22.07.2016 15:34

Przecież wszystkim wiadomo, że ludzie ze zdezelowanych autobusów nie przesiadają się do podobnych busów dlatego, że te odjeżdżają minute wcześniej. Przecież wiadomo, że chodzi o pieniądze i ceny biletów. Niestety MZK nie będzie konkurencyjne przy tej biurokracji i takich zarobkach prezesa. Piszą o tym na forum GK , jak również, że prezes MZK powinien iść na emeryturę bo osiągnął wiek emerytalny, ale on woli dalej drenować kieszenie podatników trzech gmin.

maria, 22.07.2016 10:58

kolka, 2016-07-22 09:02:50 ja do p. Grockiej nie mam nic ale jednak wole oryginalnych facetów jak się to mówi z j a j a m i pozdrawiam.

maria, 22.07.2016 10:55

specnarz, 2016-07-22 10:31:39 no i oto chodzi aby dokładnie wszystko dopracować z fachowcami którzy umieją liczyć a nie petycjami wymuszać na Burmistrzu decyzje.

specnarz, 22.07.2016 09:31

Proponuję aby nasze uwagi i wnioski kierować bezpośrednio do Urzędu Miasta w Andrychowie. Wydział Inwestycji i [ciach!] Rynek 16, 34-120 Andrychów Pokoje 121 (I piętro), 122 (I piętro) Telefon (33) 842 99 61, (33) 842 99 62, (33) 842 99 63 E-mail: [ciach!]@andrychow.eu . Jednym z obowiązków tego wydziału jest: 17. prowadzenie spraw związanych z transportem drogowym, publiczną i prywatną regularną komunikacją zbiorową na terenie Gminy,

specnarz, 22.07.2016 09:24

@Maria - Były Burmistrz Pietras pracował i nadal pracuje w szkole w Zagórniku. Ja też wolę sprawny i dobry transport od dotowania imprez (za wyjątkiem Dni Andrychowa). Jeżeli mieszkańcy gminy chcą dobrego przewoźnika jakim jest MZK to trzeba go zostawić i kropka, bo taka jest nasza wola (wyborców). Radził bym raczej poszukania oszczędności w funkcjonowaniu spółki oraz przywróceniu zasad zdrowej konkurencji.

Zakolog, 22.07.2016 09:12

@Maria Pani Mario, ja się nie martwię, aż tak współczujący to nie jestem, wyraziłem tylko nadzieję, ale Pani egzaltacja nad kanonem męskiej urody, rozproszyła wszelkie oczekiwania. Bardzo dobrze, że identyfikuje się Pani z tak dużą grupą terapeutyczną andrychowian, ponieważ jako Żakolog wiem, iż tak dużego zbioru deficytów nie da się leczyć, można jedynie łagodzić objawy poprzez rozmowę w samo uwielbiającej się grupie wyznawców. Nie wiem również jakie porachunki mieli mieszkańcy Rzyk z dyrektorem szkoły w Zagórniku i dlaczego chcieli się go pozbyć, ale zakładam, iż firma Janiso zwisa im zwiędłym kalafiorem.

byczek, 22.07.2016 08:03

Czy pan burmistrz jako przedstawiciel akcjonariusza MZK nie może przymusić Zarządu Firmy do sprawniejszego działania?? Jest wiele tras które z powodzeniem MZK mogło by obsługiwać. Prawie cała Gmina Wieprz, Targanice, Zagórnik, Wadowice (przez Inwałd) no i przy okazji Targanic kilk kursów na Kocierz. Pewnie nie wymieniłem wszystkich nie obsługiwanych a možliwych do zagospodarowania tras. Odnoszę wrażenie graniczące wręcz z pewnością że burmistrz ma w tym jakiś interes. Proponuję oRganom ścigania bliżej przyjrzeć się tej sprawie. Celowo nie używam dużych liter w niektórych słowach.

kolka, 22.07.2016 08:02

maria odpieprz się od Grodzkiej

maria, 22.07.2016 07:53

zakolog mieszkańcy Rzyk przez swoje porachunki załatwili nam burmistrza Pietrasa i długi po nim tylko dlatego że chcieli się go pozbyć ze szkoły w Rzykach i rozpuścili pogłoski aby głosować na niego i tak się stało teraz załatwiają porachunki z Janisem i znów nie ważne jakim kosztem ale dokopać. ktoś tam pisał o rozmowach kierowców busa podczas jazdy potwierdzam kierowca busa jadący z Krakowa cały czas rozmawiał przez telefon oczywiście telefon trzymał w ręce i informował kierowcę jadącego od Andrychowa o jakichś autobusach kalafior z Ciebie musi być dobra pokraka skoro nazywasz siebie kalafiorem no chyba że jesteś taką kobietą jak p. Grodzka. taka nooo kobieca intuicja.

maria, 22.07.2016 07:06

zakolog Ty się o moją urodę nie martw martw się lepiej o swoje zdrowie psychiczne czy wytrzymasz bo zazdrość że p. Żak tak dobrze sobie radzi Cię zżera będziesz musiał być zakologiem jeszcze wiele lat bo widać Andrychowianie doceniają dobre rządy a tacy jak Ty umieją tylko pluć.

rafi, 22.07.2016 06:25

Komentarz usunięty przez autora.

rafi, 22.07.2016 06:23

Komentarz usunięty przez autora.

Zibi33, 22.07.2016 05:41

MZK się nie opłaca no tak trzeba dotować i wydawać pieniądze z budżetu gminy to przecież oburzające!!! Samorząd to przecież ma być moje prywatne koryto a nie jakieś Caritas , PCK czy inna Orkiestra Świątecznej Pomocy no nie tak panie i panowie radni? no nie tak panie burmistrzu ze swoją świtą? Co nas obchodzi że jakieś tam niezidentyfikowane ludki nie mają samochodów niech na rowerach jeżdżą będą zdrowsi to dłużej nas będą utrzymywać. Tak sobie rozumujecie oszczędności na komunikacji miejskiej !!!! Bo dopłacać trzeba no ok a do CKiW dla kumpeli burmisia na jakieś jej prywatne imprezki i dla jej kumpli czyt. loże VIP to co nie dopłaca gmina a ja się pytam ile dopłaca ? Ile dopłaca do MZK ? I co ważniejsze dla mieszkańca dojechać do pracy czy szkoły na czas i bezpiecznie czy płacić za imprezy organizowane przez instytucję dotowaną przez gminę. Jak ktoś potrafi myśleć to polecam przeanalizowanie budżetu gminy tam dużo można przeczytać a nie słuchać jak bezmózg jełopów żyjących za nasze czyt. podatnika pieniądze.

specnarz, 22.07.2016 05:22

Gmina Andrychów w sprawie MZK robi sama sobie psikusa. To tak jakby rozsypywać gwoździe przed swoim samochodem, pasażerowie płacą za łatanie - a może uda się dogadać z wulkanizatorem. MZK może nadal funkcjonować, ale musi mieć równe szanse i wszyscy przewoźnicy powinni mieć odpowiedni nadzór. Jeśli bud odjedzie 5 minut przed autobusem to zbierze większość pasażerów. Zaczekają Ci którym się to opłaca, czyli posiadający zniżki do których dopłaca gmina. Jednym prostym posunięciem (zmianą i nadzorem nad rozkładami jazdy) można sprawić iż dochody MZK wzrosną.

karino, 21.07.2016 21:58

do Maria - na pewno nie korzystasz z busów! poza tym na budżet gminy składamy sie wszyscy zarówno mieszkańcy miasta i wsi. Poza tym nie rozumiem dlaczego urząd nie potrafi zdyscyplinować prywatnych przewoźników, którzy tak przedstawiają rozkład jazdy, że odbierają pasażerów MZK, które dotowane jest przez gminę?! Tak na chłopski rozum powinni zatwierdzić taki rozkład jazdy, który nie szkodzi MZK. (nie poruszam tematu firmy Janiso, bo oni są ponad to, ich bezczelność przechodzi wszelkie granice. Ostatni numer: kierowcy nie chcą sprzedawać emerytom z Targanic biletów ulgowych twierdząc, że ulga im się nie należy - informacja przydatna na przyszłość dla emerytów pasażerów Osiedle - A-chów Cmentarz).

BRUNECIK, 21.07.2016 21:10

Brawo dla mieszkańców Rzyk!!! Widać że im zależy na rzetelnym przewoźniku jakim jest MZK niż na puszkobusach!!! Mieszkańcy Zagórnika i Roczyn solidaryzują się chyba ze swoimi sołtysami bo oni są za likwidacją komunikacji miejskiej jaką jest MZK!!! Taka uwaga do KRYTYKA:poczytaj cv Prezesa MZK a później pisz prawdę bo z Oświęcimia pochodzą Ci co chcą skasować MZK mianowicie władza andrychowska!!! Nigdzie komunikacja miejska nie jest dochodowa więc na samorządach spoczywa jej dotowanie!!! MIESZKAŃCY GMINY ANDRYCHOW KTÓRYM ZALEŻY NA PAŃSTWOWYM RZETELNYM PRZEWOŹNIKU WALCZMY DALEJ O MZK BY JANISIE UTRZEĆ NOSA!!!!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam

zapora, 21.07.2016 20:39

ps. Jeżdżę MZK na trasie Andrychów - Rzyki i jestem zadowolony wygodą i punktualnością {szczególnie w niedzielę]

zapora, 21.07.2016 20:31

Gdy czytam komentarze o funkcjonowania transportu w gminie to mnie przeraża nie wiedza Funkcjonowanie transportu w gminie to patologia i horror podam przykłady Na trasie Andrychów-Wadowice w godzinach szczytu pasażerowie leżą na szybach ostatni bus kurs busa w kierunku Wadowic jest o godz. 22.02 w sobotę kursy kończą się o godz 15.30 w niedziele nie kursują w niedziele w czasie trwania roku akademickiego w kierunku wadowic po godzinie 16 nie można wsiąść i najważniejsza informacja busy odjeżdżają minutę przed MZK , Interpal na trasie przewoźnik Janiso obniżył ceny biletów by wyrugować MZK W europie dopłaca się do transportu a u nas się go likwiduje

kalafior, 21.07.2016 20:14

@Zakolog Ja myślę że urody też oszczędziła,taka intuicja kobieca.

kalafior, 21.07.2016 20:09

Jak w ogóle można dopuścić aby busy rozklekotane,duszne z szybą otwieraną okna tylko przy kierowcy .2016 r.a ludzie muszą jezdzić gorzej niż bydło.

Zakolog, 21.07.2016 20:05

Petycja do burmistrza Żaka i tej dwudziestojednoosobowej reszty, żebrzącej o comiesięczną dietę. Drogi Burmistrzu skoro przez sześć lat sprawowania swojej funkcji nie podpisałeś żadnej umowy na kompleksową obsługę konkretnych tras, tylko dopłacałeś corocznie do funkcjonowania transportu miejskiego, to daj se na luz i dopłać jeszcze jeden rok. Po Tobie przyjdzie ktoś kompetentny i z pożytkiem dla mieszkańców gminy Andrychów rozwiąże ten problem. Powszechnie wiadomo, iż prochu to Ty już nie wymyślisz i raczej nie jest wskazane, abyś zabierał się za rzeczy znacznie przekraczające Twoje możliwości ! Do dietetyków, których świadomość określa nieopodatkowany przychód od mieszkańców gminny. Szanowni Państwo jeśli dopłacacie do MZK to chociaż sprawcie do czego dopłacacie. Czy do biletów ulgowych, pokrywając różnice do ich ceny rynkowej, bo jeśli tak to nadal będziecie dopłacać tylko nie do spółki miejskiej a prywatnej, czy też do kapitału rezerwowego spółki z o.o., której jesteście współwłaścicielem. I jeszcze do komentatorki Marii, mam nadzieję że choć urody Natura pani nie oszczędziła.

Starybrat, 21.07.2016 19:21

@krytyk pełna zgoda, po co miał się prezes starać, inwestować w nowy tabor, walczyć o klienta cenami, tworzyć bardziej rentowne linie, połączenia dostosowane do potrzeb pasażerów, skoro trzy gminy się zrzucały niezależnie, czy ktoś jeździł tymi autobusami, czy jeździły puste.Nie widzę różnicy między busami, czy autobusami MZK, no może poza gabarytami, które wyłącznie służą za reklamy.Podobnie jak busy bez klimy, w zimie bez ogrzewania, rozklekotane etc. Zastanawiam się jak jedne i drugie przechodzą przeglądy i co na to inspekcja drogowa?

maria, 21.07.2016 19:10

krytyk, jeśli to prawda co piszesz że Janiso tak reaguje na uwagi pasażerów a wiem że Twoje wpisy zawsze są do rzeczy to można się przyjrzeć taborowi Janisy i porozmawiać z nim w towarzystwie prawnika z Gminy bez niego i jego busów Andrychów sobie poradzi pozdrawiam.

krytyk, 21.07.2016 17:00

Chodzą słuchy że przetarg ma być ustawiony lub już jest tak żeby wygrał janiso, ciekawe co na to takie podejrzenia CBA. Już nie wspomnę o tym że osoby z gminy Andrychów już mają przygotowane wypowiedzenia. Czy UM zagwarantuje im zatrudnienie? Obrócić się plecami do ludzi to pierwsi.

zielonyludek, 21.07.2016 16:51

W czasie roku szkolnego na trasie Kety-Andrychów z MZK korzysta tylu ludzi, że w godzinach szczytu czyli przed i po lekcjach nawet 3 busy o tej samej porze nie są w stanie zabrać chętnych z przystanków. Bajdurzenie władz Andrychowa, że komunikacja będzie jest nie na miejscu. Tu nie chodzi o jakąś komunikacje w której prywatni przewoźnicy sami wybiorą sobie porę kiedy będą kursować, a kiedy zdezelowane busiki nie będą swoją jazdą narażać właścicieli na "ogromne" koszty związane z przewozem nie do ostatniego miejsca załadowanego busa. Tu chodzi o wywiązywanie się miasta z obowiązku zapewnienie swoim mieszkańcom sprawnej, wygodnej i punktualnej komunikacji. Takiej która będzie przewozić ludzi również wcześnie rano i późno wieczór. Nasza gmina nie jest w stanie zagwarantować pracy na swoim terenie, więc niech nie utrudnia ludziom przemieszczanie się między gminami!!!

krytyk, 21.07.2016 16:39

Maria zarzadaj wyjaśnienia od Janisy! Pocalujesz słuchawkę albo usłyszysz stek wyzwisk

krytyk, 21.07.2016 16:38

Zmienić prezesa na bardziej gospodarczego, wszyscy pamiętają że po jego odejściu MZK w Oświęcimiu zaczęło funkcjonować!!!! Tyle że tam też Nikt nie dopuścił by prywatne busy wozily ludzi.

maria, 21.07.2016 16:36

ok petycja petycją ale ważne jest ile pieniędzy dopłaca do tego podatnik czy to ma sens z tymi autobusami a busy będą musiały kursować w/g rozkładu jazdy zawsze można zażądać od przewoźnika wyjaśnień a w razie udowodnienia winy przewoźnika żądać odszkodowania jeśli będą sobie drwić z rozkładu jazdy. nie można sobie pozwolić na to aby autobusy woziły powietrze bo te parę osób może dojeżdżać busami.

walet, 21.07.2016 16:29

Dobra decyzja władz. Po co dopłacać do wożenia powietrza pustymi, zdezelowanymi autobusami. Zwłaszcza, że gmina Kęty jest praktycznie bankrutem mającym ponad 50 mln dług.