reklama
reklama

Mieszkańcy czekają na przebudowę dróg. Ale przetargi od trzech miesięcy pozostają nierozstrzygnięte

Gospodarka, Wiadomości, 03.07.2024 19:32, eł

Dlaczego tak jest? Zapytaliśmy o to panią burmistrz i jej zastępcę.

Mieszkańcy czekają na przebudowę dróg. Ale przetargi od trzech miesięcy pozostają nierozstrzygnięte

Niedługo miną trzy miesiące od czasu otwarcia ofert w przetargach na przebudowę trzech dróg w gminie Andrychów, nadal jednak nie doszło do ich rozstrzygnięcia i wybrania wykonawców inwestycji. Mieszkańcy coraz bardziej się niecierpliwią, a niektórzy powoli tracą nadzieję, że faktycznie dojdzie do planowanych prac.

Wspomniane drogi to ulica Inwałdzka w Zagórniku, Polna w Andrychowie oraz odnoga Żwirki i Wigury w Targanicach. Przetargi na ich przebudowę ogłoszone zostały praktycznie tuż przed wyborami samorządowymi – pierwszy 26 marca, a dwa pozostałe 3 kwietnia. Żaden z nich nie został jeszcze rozstrzygnięty, a niebawem miną trzy miesiące od otwarcia ofert. Nie doszło także do ich unieważnienia. Co się stało, że tkwią w takim zawieszeniu?

- Przetargi nie zostały rozstrzygnięte z jednego podstawowego powodu – na te inwestycje poprzednie władze gminy nie zabezpieczyły żadnych środków finansowych w budżecie na ten rok ani na lata przyszłe w wieloletniej prognozie finansowej. A przebudowa samej ulicy Inwałdzkiej w Zagórniku będzie kosztowała prawie 6 mln zł. Nie mamy takich środków, więc nie możemy rozstrzygnąć przetargów, co bynajmniej nie zamyka drogi do remontu tych dróg – wyjaśnia obecna burmistrz Andrychowa Beata Smolec.

Jak zapewnia, gdy tylko zostaną ogłoszone konkursy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, gmina złoży wnioski o dofinansowanie tych inwestycji. - Dlatego nie unieważniliśmy przetargów, bo proponowane w nich ceny są korzystne. Póki co, wykonawcy złożyli oświadczenia, że podtrzymują swoje oferty. A my czekamy na możliwość pozyskania środków – podkreśla burmistrz.

Wiceburmistrz Aleksander Kasperek zapewnia, że projekty każdej z tych trzech inwestycji sprzyjają aplikowaniu o fundusze zewnętrzne. - Są tam zaprojektowane chodniki, kanalizacja, oświetlenie. Za to wszystko przyznawane są dodatkowe punkty – mówi.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

konto, 04.07.2024 07:59

jak pieniędzy nie ma, to trzeba zacząć biletować pikniki, 4 mln z wieży przenieść na drogi, albo dzwonić do Pana Burmistrza i prosić, żeby wytłumaczył, jak to się robi

Joanna, 03.07.2024 20:58

hmmm.... to po cóż droga Pani burmistrz Smolec było tak biegać po całej gminie podczas kampanii i wyszukiwać dziury w drogach nie mówiąc o obietnicach ich naprawy? Burmistrz Żak zawsze gdy ogłaszał przetarg, zawsze miał pieniądze na inwestycję. Teraz wskoczyła Pani w jego "buty" i co ? I nic! Aż chciałoby sie zaśpiewać "Jaki tu spokój la,la,la, nic sie nie dzieje, la,la,la..." Najgorsze jest to, że nie radzi sobie Pani na tym stanowisku, zakres obowiązków przerósł Pani możliwości. Może zmiana najbliższego otoczenia wspólpracowników na bardziej kompetentnych pomogłaby sprawowac urząd. Było dla mnie mało zrozumiałe, dlaczego nawet Pani radni nie dali Pani absolutorium, teraz rozumiem...