reklama

Łącznica za ponad 25 mln zł skróci czas podróży do Krakowa

, Gospodarka, Wiadomości, 31.05.2021 19:45, INFORMACJA PRASOWA
Nowa łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej o około kwadrans skróci czas podróży pociągiem do Krakowa przez Wadowice, Andrychów na Bielska-Białej.
Łącznica za ponad 25 mln zł skróci czas podróży do Krakowa

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A ogłosiły szacowany na ponad 25 mln zł netto przetarg na budowę łącznicy na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona.

Dzięki łącznicy wyeliminowana zostanie konieczność zmiany kierunku jazdy. To pozwoli skrócić prawie o kwadrans podróże na trasie z Małopolski na Śląsk, z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej.

Łącznica kolejowa – nowy odcinek toru połączy dwie zelektryfikowane linie: Skawina – Żywiec (nr 97) i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała (nr 117) . Wybudowany zostanie prawie półkilometrowy nasyp, na którym będzie tor i rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zamontowana zostanie sieć trakcyjna. Sprawny przejazd pociągów umożliwić ma rozbudowa mostu w miejscu połączenia łącznicy z linią Skawina – Żywiec.

Rozpoczęcie robót zaplanowano na czerwiec 2022 r., a zakończenie do połowy 2023 r. Szacowana wartość zamówienia to ponad 25 mln zł netto.

Inwestycje PLK usprawniają podróże z Małopolski na Podbeskidzie

Budowa łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, to kolejna inwestycja, która zwiększy atrakcyjność podróży z Krakowa na Podbeskidzie. Wykonano już prace między Wadowicami a Andrychowem. Dostęp do kolei zwiększył nowy przystanek Osiedle Podhalanin. Poprawił się komfort obsługi na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Wszystkie perony są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Kontynuowane są prace na przejazdach, które zwiększą bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Będzie wybudowana mijanka w Barwałdzie Średnim. Dzięki temu będzie mogło kursować więcej pociągów.

Prace realizowane są w ramach projektu o wartości 129 mln zł: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice - granica województwa” (Etap I), współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Ich zakończenie zaplanowano na czerwiec 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Burakz wiejskiej , 31.05.2021 23:37

łącznica za 250 tryliardów dolarów skróci czas o 14minut 23 sekundy 43 setne sekundy , czas dotarcia do wadowicuuffff , cała inwestycja zwróci się za 340 milionów lat 256 dni , 56 minut i 24 sekundy.l najważniejsze że 17 ludziów zdąży do pracy za 14 ,99 brutto za godzinę te obliczenia to tak w przybliżeniu ale realne w h--=-=-=j